הישג נוסף לליברמן: מקורבו עוזי לנדאו ימונה ליו"ר רפאל

אחרי שמינה את השר לשעבר במפלגתו, יצחק אהרונוביץ', ליו"ר תעש - הצליח שר הביטחון למנות גם את לנדאו, שכיהן כשר בישראל ביתנו ■ כעת ינסה ליברמן להתגבר על התנגדות רשות החברות, ולמנות מקורב נוסף, יאיר שמיר, ליו"ר תע"א

אורה קורן
אורה קורן
אביגדור ליברמן (מימין) ועוזי לנדאו
אביגדור ליברמן (מימין) ועוזי לנדאוצילום: Getty Images
אורה קורן
אורה קורן

לאחר מאבק שנמשך כשמונה חודשים, הצליח שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לקדם מקורב שני שלו לראשות התעשיות הביטחוניות - שר התשתיות הלאומיות לשעבר, עוזי לנדאו, שימונה בקרוב ליו"ר חברת רפאל.

המינוי ייכנס לתוקף לאחר חתימה של שני שרים, ליברמן ושר האוצר, משה כחלון. לפי ההערכות של מקורבים לתהליך, היקף המשרה של לנדאו כיו"ר פעיל צפוי להיות 60%–50%. עדיין לא ברור מה יהיה שכרו, אבל הוא צפוי להיות נמוך מהשכר של היו"ר הפורש, יצחק גת.

לנדאו משמש דירקטור ברפאל כבר חודש, משום שהתנאי למינויו ליו"ר הוא כניסתו לתפקיד דירקטור לפני כן.

כדי להתמנות לתפקיד, לנדאו היה צריך לצלוח את תמיכת הדירקטורים של רפאל בהארכת הכהונה של גת. ואולם, היו"ר הפורש נאלץ לסיים את תפקידו לאחר קדנציה אחת בלבד, שהתחילה ביוני 2013. גת נאלץ לפרוש נוכח החלפת שר הביטחון לשעבר, משה (בוגי) יעלון, בשר ליברמן. בנוסף, נראה כי רשות החברות הממשליות העדיפה למנות לתפקיד את גת על לנדאו — וגם על כך היה עליו להתגבר.

יוגב מתנגד למינוי שמיר ליו"ר תע"א

לפני כחצי שנה מונה מקורב אחר של ליברמן ושר לשעבר במפלגתו, יצחק אהרונוביץ', ליו"ר החברה הביטחונית הממשלתית תעש. מקורב נוסף של ליברמן, שכיהן גם כן כשר מטעם ישראל ביתנו, יאיר שמיר, ממתין למינויו ליו"ר החברה הביטחונית הממשלתית השלישית — התעשייה האווירית (תע"א).

מינויו של אהרונוביץ' ליו"ר תעש לא נתקל בהתנגדויות, אך שמיר מצא עצמו נאבק חזיתית במנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב. שמיר נחשב מקורב גם לשר הרווחה, חיים כץ, המצוי בעימות מתמשך עם יוגב, עוד מהתקופה שבה שימש כץ יו"ר ועד העובדים של תע"א. כץ הפעיל כוח רב על ההנהלה והדירקטוריון של החברה, וסיכל תוכניות הפרטה והתייעלות, תוך שעסק בפוליטיזציה של עובדי החברה.

ככל הנראה, ברשות החברות חוששים כי מינוי שמיר יאפשר לכץ לחזור בדלת האחורית לחברה. החשש העיקרי הוא שבכך תחזור גם תרבות הניהול הישנה, שנחשפת בימים אלה במסגרת חקירת המשטרה בנוגע לשחיתויות לכאורה של עובדי תע"א.

שמיר שימש בעבר יו"ר תע"א, ובימים אלה הוא מנהל מסכת שאלות ותשובות מתמשכת מול ועדת המינויים בחברות הממשלתיות. מקור בתעשיות הביטחוניות העריך אתמול כי המאבק בין שמיר ליוגב נהפך לעקרוני עבור שניהם, וכי שמיר — שמרוצה כיום מכהונתו כיו"ר נת"ע — צפוי עתה להוכיח ליוגב כי לא ניתן לפסול אותו כמועמד ראוי ליו"ר חברה ממשלתית נוספת. לדברי המקור, "הכל תלוי בסבלנות של ליברמן ושמיר מול רשות החברות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?