נשיא איגוד לשכת המסחר לכחלון: "להוריד את המס על כלי רכב"

לטענת אוריאל לין, עלות החזקת רכב מגיעה ל-28% מהשכר השנתי הממוצע של שכיר

מוטי בסוק
מוטי בסוק
אוריאל לין
אוריאל ליןצילום: שירן גרנות
מוטי בסוק
מוטי בסוק

במכתב ששלח היום לשר האוצר משה כחלון, מבקש אוריאל לין, נשיא איגוד לשכת המסחר, כי הורדת המסים הקרובה תנוצל להורדת המס הכבד המוטל היום על משקי בית המחזיקים רכב משפחתי.

במכתב מצין לין כי "אם אנו שואפים להגדיל את ההכנסה הפנויה של התא המשפחתי, נחוץ לבחון מחדש וביסודיות את תחום המיסוי המוטל על בעלי המכוניות הפרטיות בישראל, וקודם להפחתת המיסוי בכל תחום אחר".

לדברי לין, "המדינה משקיעה רבות בעידוד התחבורה הציבורית, ואכן יש גם הישגים בתחום זה, אבל אי אפשר להתעלם מהעובדה שהתחבורה הציבורית אינה יכולה להוות תחליף למכונית המשפחתית הפרטית. כל משפחה שידה משגת, וגם אם אין ידה משגת, רוכשת רכב פרטי לצורך תפקוד תקין של המשפחה כולה. הגאות של רכישת רכבים פרטיים ב-2016, וגם בחודשים הראשונים של 2017, הם עדות ברורה לכך שהציבור אינו סבור כי התחבורה הציבורית מהווה תחליף לרכב הפרטי. אפשר לומר בפשטות - רכישת הרכב הפרטי עבור תפקוד המשפחה הוא בבחינת הכרח קיומי".

לין מציין כי איננו מתעלם מתרומת המיסוי הכבד המוטל על רכב לקופת המדינה, מעל ל- 40 מיליארד שקל ב-2016, בגין רכישת רכבים, חלפים, אגרות רישוי, בלו על דלק ורכיב המע"מ. עם זאת כשהאוצר מודה רשמית, אתמול, כי הוא בוחן הפחתות מסים המוטלים על הציבור הגיעה העת לבחון את נושא מיסוי כלי הרכב.

נשיא איגוד לשכות המסחר מציין כי בניתוח שנעשה באגף הכלכלה בלשכות המסחר, נמצא כי נכון לינואר 2017 העלות החודשית לאחזקת מכונית משפחתית מקובלת, 1,600 סמ"ק, היא 2,475 שקל. משמעות הדבר 28% מהשכר החודשי הממוצע למשרת שכיר כפי שהיה ב-2015, 9,574 שקל. מדובר בעלות גבוהה כאשר למעלה ממחציתה היא תוצאת המיסוי המוטל על רכישת רכב והשימושים בו. זאת כאשר, לדברי לין במכתב לכחלון, "הגדלת ההכנסה הפנויה של התא המשפחתי היא אחת ממטרות המדיניות המרכזיות של משרד האוצר ושלך כשר האוצר".

לדבריו, "יש בהחלט מקום להקטין את המיסוי על רכישת רכבים והשימוש בהם. מעבר לזאת, בתפיסה הבסיסית ביותר, אין זה נכון שבישראל רמת המיסוי על רכבים והשימוש בהם תהיה הגבוהה ביותר בעולם. אין מדובר במוצר מותרות אלא בכלי בסיסי לתפקוד המשפחה. שינוי מדיניות המיסוי בתחום זה הוא צו השעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?