משרד החקלאות למען הנזקקים: מימון קטיף של עודפים והוזלת תוצרת "לא יפה"

בישראל מבוזבז מזון בהיקף של 18 מיליארד שקל בשנה מהשלב החקלאי ועד לצרכן הביתי ■ אורי צוק בר: "בעשור הקרוב אוכלוסיית ישראל תצמח בעוד כמיליון וחצי נפש, וצריך להבטיח אספקה טרייה של מזון לכולם"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירקות
היחס בין השכר האחרון של גמלאי בישראל לגמלת הפנסיה החודשית (יחס התחלופה) הוא מהנמוכים במדינות ה-OECDצילום: תומר אפלבאום
אורה קורן
אורה קורן

אובדן המזון בישראל מגיע לכ-18 מיליארד שקל בשנה לאורך כל שרשרת הייצור - מהחקלאי, דרך בתי האריזה והמשווקים ועד לצרכן. תוכנית חדשה של משרד החקלאות תנסה לתת מענה לתופעה, בכך שתסייע לחקלאים במימון קטיף ירקות שאין להם עניין לקטוף בגלל מחיר שוק נמוך, ובהעברתם לנזקקים. כמו כן יעודד משרד החקלאות שימוש באריזות מאריכות חיי מוצרים טריים ברשתות השיווק, ויקדם מכירת ירקות ופירות שנראים פחות יפים במחירים מופחתים לצרכן.

במסגרת התוכנית יבוצע ניסוי (פיילוט) במלפפון ועגבנייה, המהווים גידולים מרכזיים בתזונה המקומית, ששיעור הפחת שלהם גבוה ביחס לאחרים. במלפפונים, מתוך כ- 91 אלף טונה שמיוצרים בישראל, 20% (כ-18,200 טונה) אינם נקטפים מפאת חוסר כדאיות כלכלית, כיוון שעלויות הקטיף גבוהות ביחס למחיר המכירה. בעגבניות, מתוך כ- 165 אלף טונה עגבניות שמיוצרות בישראל, כ-10% אינן נקטפות (כ- 16 אלף טונה), בעיקר בשל בעיות איכות וחוסר כדאיות כלכלית. בפיילוט שיבצע המשרד כבר בשנת 2017 יקבל המגדל את עלויות הקטיף עבור תוצרת עודפת שתיקטף, בכדי שניתן יהיה להעבירה לעמותות למען נזקקים.

בנוסף מקדם המשרד טכנולוגיות ישומיות לצמצום פחת ולהארכת חיי מדף של תוצרת טרייה שנמצאות בתהליכי פיתוח. דוגמה לטכנולוגיות כאלה היא פיתוח אריזות מזון ייחודיות לגידולים שונים עם מנגנון "אווירה מתואמת", אשר שומרת על רמות גזים ולחות רצויות בסביבת הפרי או הירק, ויישום טיפולים לעיכוב תהליכי הבשלה של התוצרת.

בנוסף יעודד משרד החקלאות רשתות מזון לקנייה של פירות וירקות "לא יפים" במחירים מופחתים. על מנת לטפל בבעיית אובדן המזון גם בשלבי השיווק והצריכה ישתתף משרד החקלאות בארגון אירוע באוניברסיטת תל אביב עם מרכז מן לביטחון תזונתי באוניברסיטה ומעבדת החדשנות והקיימות של ארגון TNS.

מחצית מהתוצרת מושלכת לפח

בדיקת לקט ישראל ו-BDO מלמדת כי ניתן להציל כמחצית מהמזון המבוזבז בישראל, כולל תוצרת חקלאית שלא נקטפה או כזו עם פגמים אסתטיים. כמו כן, ניתן להציל עודפים אצל קמעונאים שלא נמכרו, עודפים בתעשיית ההסעדה והאירוח, ומזון המתקרב לשלב פקיעת התוקף ולא צפוי להימכר.

אובדן מזון הוא בעיה בעלת השלכות כלכליות, חברתיות וסביבתיות מרחיקות לכת ומהווה מרכיב מרכזי בבעיית יוקר המחייה. מנתונים שנאספו במשרד, עולה כי הבזבוז בישראל גבוה מהממוצע העולמי, כאשר משפחה ישראלית ממוצעת משליכה לאשפה כ- 4,200 שקל בשנה על מזון שלא נצרך. עוד מראים הנתונים כי כמחצית מכמות הפירות והירקות מושלכים לפח בתהליכי הייצור, המיון, האחסון, השיווק והצריכה. ייתכן כי הפער בין ישראל למדינות אחרות נובע בחלקו מהוראות הלכתיות כמו הפרשת מעשר מכל עסקת מכירה.

אובדן מזון בעולם מגיע בממוצע לכ-35% מהייצור לאורך השרשרת מגדל-צרכן. בדיקה שערכו לקט ישראל וחברת הייעוץ BDO העלה, כי בישראל מתבזבז מזון בהיקף של 18 מיליארד שקל בשנה, שהם 1.6% מהתל''ג. מתוך אלה, 4 מיליארד שקל (14%) אובדים בשלב החקלאות, 7% בשלב האריזה, 8% בשלב הייצור התעשייתי, 12% בשלב ההפצה ו-16% בשלב הצרכנות. שאר המזון אובד בשלב ההפצה, השיווק והצריכה, כאשר שלב ההפצה והשיווק אחראים לאובדן של 13.7 מיליארד שקל בשנה.

בהשוואה לארה"ב, שיעור אובדן המזון בישראל נמוך יותר, אולם הוא גבוה יותר בשלבי הביניים ונמוך יותר בשלבי החקלאות והצריכה. כלומר, החקלאי הישראלי יעיל יותר והצרכן חוסך יותר. בפילוח לבתי אב ניתן לומר, כי אובדן המזון למשק בית מגיע ל-84 קילוגרם, שהם כ-616 שקל בחודש.

שר החקלאות, אורי אריאל, אמר כי "המיזם החדש מסייע לחלשים ולנזקקים בחברה הישראלית, וגם שומר על המזון ממבטו של החקלאי שיקבל תשלום על קטיפת תוצרת עודפת, שתועבר לעמותות השונות".

סמנכ"ל מחקר, כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, אורי צוק-בר, אמר כי "אובדן מזון הינו בעיה מהותית בעולם ובישראל. כיום, כ- 18% מהאוכלוסייה נמצאים במצב של חוסר ביטחון תזונתי מתון עד חמור ואם יש בידינו לעזור לאוכלוסיות המוחלשות לקבל מזון טרי ובריא, מחובתנו המוסרית לעשות זאת, במקביל לחיזוק היכולת של החקלאים להתקיים בכבוד, ומבלי לעוות את מנגנוני השוק".

לדבריו, החטיבה למחקר כלכלה ואסטרטגיה במשרד החקלאות מחויבת לראייה ארוכת טווח, שכן בעשור הקרוב אוכלוסיית ישראל תצמח בעוד כמיליון וחצי נפשות וצריך להבטיח אספקה טרייה של מזון לכלל האוכלוסייה. "אם נירתם עכשיו למציאת פתרונות לבעיית בזבוז המזון גם ברשתות השיווק ובמשק הבית הפרטי, נהיה מוכנים לאתגרי העתיד, ונוכל לנצל ביעילות את המשאבים המוגבלים העומדים לרשותנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב