קרן רמון מצטרפת לגל הניסויים המדעיים בחלל בתנאי חוסר כבידה

הקרן חתמה על הסכם עם חברת ננורקס, הפועלת בתחנת החלל הבינלאומית, לפיו תהיה הקרן הגורם הבלעדי בישראל שיוכל לשגר ניסויים מדעיים וחינוכיים באמצעות הפלטפורמה של ננורקס

אורה קורן
אורה קורן
קבוצת הכוכבים קסיופאה כפי שצולמה על ידי טלסקופ החלל WISE של נאס"א, ב-2010
קבוצת הכוכבים קסיופאה כפי שצולמה על ידי טלסקופ החלל WISE של נאס"א, ב-2010צילום: אי־פי
אורה קורן
אורה קורן

קרן רמון מצטרפת לגל החדש של ניסויים בחלל בתנאי חוסר כבידה, המתאימים בעיקר לתחומי הבריאות, המזון ואיכות הסביבה. הקרן חתמה באחרונה על חוזה עם חברת ננורקס (Nanoracks), המתמחה בשיגור ניסויים מדעיים לתחנת החלל הבינלאומית, לפיו הקרן תהיה הגורם הבלעדי בישראל שיוכל לשגר באמצעותה ניסויים מדעיים וחינוכיים. מהקרן נמסר כי ההסכם החדש יאפשר לבתי ספר וגופי מחקר ישראלים להשתמש בפלטפורמה של ננורקס בעלות זולה בעשרות אחוזים מבעבר.

לדברי רן לבנה, מנכ"ל קרן רמון, למחקרים בחלל בתנאי חוסר כבידה חשיבות רבה כיוון שהם מנטרלים את השפעת כוח הכבידה על תוצאות המחקר. ניסויים בחלל יכולים לתרום רבות למחקר הרפואי ולהתמודדות עם מחלות. כך למשל, ריכוז קטן של סלמונלה, שאינו מאיים בסביבת כדור הארץ, יכול לגרום למוות של אסטרונאוטים בהיעדר כוח משיכה.

לבנה הוסיף כי חלק מהטכנולוגיות בהן אנו משתמשים היום שודרגו או הומצאו במסגרת הפיתוח של תעשיית החלל כמו מערכות טיהור מים, ציוד רפואי, או אפילו טכנולוגיות שנמצאות היום בנעלי ספורט וצמיגים. חקר החלל משפיעים כבר היום על התקשורת, תעבורת המידע באינטרנט, ניווט וחקלאות.

לפי לבנה "המטרה היא שהדורות הבאים יראו את העבודה עם תעשיית החלל כדבר טבעי ויגדילו את השתלבותם בתחום. אנו מפעילים את תוכנית רמון ספייסלאב המאפשרת לתלמידי על יסודי מרחבי הארץ לשגר ניסויים בתחומי המזון והרפואה ולרכוש ניסיון מעשי".

קרן רמון, על שמו של האסטרונאוט אילן רמון, היא עמותה ללא כוונת רווח הפועלת להנגיש את החלל הרחוק לישראלים במערכת החינוך ובמחקר.

לננורקס הסכם ארוך טווח עם נאס"א לאספקת חומרה מסחרית לתחנת החלל הבינלאומית. זאת, במסגרת המגמה להגביר את השתלבות החברות הפרטיות בחקר החלל, שהביאה לצמיחה בהשקעות בתעשיית החלל. בשנה האחרונה שיגרה החברה 375 מטענים לתחנת החלל הבינלאומית ובין לקוחותיה ניתן למנות את סוכנות החלל האירופית והגרמנית, סוכנויות ממשל אמריקאיות, חברות מסחריות וארגונים בכל רחבי העולם. לחברה חברת בת בשם Dream-up, שפועלת להשריש את תחום החלל במערכת החינוך האמריקאית.

לפני כחודש שיגרה חברת ספייס-פארמה הישראלית לחלל לוויין זעיר מסחרי ראשון מסוגו ובו ארבעה ניסויים הניתנים לשליטה מכדור הארץ על ידי אפליקציה. הלוויין, שפיתוחו נתמך על ידי סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע, נועד לעקוף את התור המשתרך בתחנת החלל הבינלאומית. לדברי יוסי ימין, מנכ''ל ספייס פארמה, הניסויים מתקדמים כמתוכנן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"