"אנחנו נלחמים על כל מהנדס מהטכניון מול גוגל, מיקרוסופט ואלביט"

רפאל מתכננת לגייס 700 עובדים ב-2017, ושוקלת להתרחב למרכז הארץ ולהקים יחידת מחקר ופיתוח בתחום הסייבר ■ "לא כל העובדים מוכנים לעשות רילוקיישן לצפון", אומרת מנהלת מרכז הגיוס של החברה ■ רפאל מעוניינת שעסקי ביג דאטה יהיו מנוע צמיחה אזרחי חדש

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבדות רפאל. "אנחנו גם מעבדה לאומית וסטודנטים יכולים לעסוק כאן במחקר"
מעבדות רפאל. "אנחנו גם מעבדה לאומית וסטודנטים יכולים לעסוק כאן במחקר"צילום: עופר וקנין
אורה קורן
אורה קורן

המרוץ אחרי מהנדסים במשק מחריף משנה לשנה: התעשייה המקומית סובלת ממחסור כרוני בהם, וככל שנפתחים יותר מרכזי מחקר ופיתוח (מו"פ) של חברות רב־לאומיות — המצוקה גוברת.

על רקע זה מפתיעה העובדה שיצרנית אמצעי הלחימה הישראלית רפאל מצליחה לגייס מדי שנה כ–500 עובדים חדשים, שרובם מהנדסים. השנה האתגר יהיה קשה מתמיד, מכיוון שהחברה מתכננת לגייס כ–700 עובדים, בעקבות פרויקטים גדולים שקיבלה ופרישה של עובדים ותיקים.

מנהלת מרכז הגיוס של רפאל, נירית עציון, משוכנעת שתעמוד ביעד חרף התחרות הקשה מצד חברות ביטחוניות, מרכזי פיתוח ושאר התעשייה. לצורך זה שוקלת לראשונה החברה הצפונית, שמרכזה בקריות, הקמת מרכז מו"פ גדול במרכז הארץ, שיתמקד בתחום הסייבר. "לא כל העובדים מוכנים לעשות רילוקיישן לצפון", אמרה עציון.

"הבעיה הגדולה של רפאל בשוק היא מהנדסים. יש מחסור גדול במהנדסים, במיוחד בצפון", הוסיפה עציון בראיון ל–TheMarker. "אנחנו חברה ביטחונית, ויש עלינו הגבלות. מאגר כוח האדם מצומצם יחסית. המלחמה על כל מהנדס בטכניון היא מול גוגל, מיקרוסופט ואלביט".

לדברי עציון, החברה מצליחה לעמוד ביעדי הגיוס החריגים בהיקפם מכיוון שהיא מעניקה לעובדים ערך מוסף. "אנחנו גם מעבדה לאומית, וסטודנטים שבאישיותם אינם אנשי פיתוח — יכולים לעסוק כאן במחקר", אמרה. חטיבת המו"פ וההנדסה של רפאל מונה כ–2,000 עובדים.

בין השאר, החברה מציעה פיתויים שמשתלמים לשני הצדדים. היא מממנת לעובדים לימודי תואר שני ודוקטורט במלואם בארץ ובחו"ל, כולל מימון למשפחה, בעלות שמסתכמת בכמיליון שקל לעובד.

נירית עציון, מנהלת מרכז הגיוס של רפאל: "במערכת החינוך עדיין מכוונים בנות ללכת למקצועות רכים"צילום: רפאל מערכות לחימה

"השוק כיום הוא של מועמדים פסיביים", אמרה עציון. "מספיק שמועמד יהיה ברשת חברתית, הוא אפילו לא צריך לומר שהוא מחפש עבודה. אם יש לך נתונים מתאימים — כולם יפנו אליך. החיזור אחרי כל מועמד מעלה את הדרישות שלו. לכן דרישות השכר בשוק גבוהות מאוד. התחרות על כל מהנדס גדולה".

ראיונות מצולמים - חיסכון בזמן יקר

מכיוון שהכיסים של רפאל עמוקים פחות מאלה של חברות כמו גוגל ופייסבוק, היא מדגישה את העניין, הרבגוניות ואפילו את הציונות שבעבודה אצלה. "אנחנו לא מציבים כריות פוף בכניסה לבניין, אלא אומרים למועמד, 'בוא אלינו ויהיה לך הכי מעניין. אנחנו משלמים יפה, ואם אתה איש תוכנה, לא תפתח כאן קוד קטן, אלא תוכנה שתהיה אחראית על כיפת מברזל'", אמרה עציון.

חיפוש מועמדים באתרים כמו לינקדאין ופייסבוק, או בפורטל דרושים באינטרנט, כבר אינו מספיק. לשוק נכנסו חברות שעורכות התאמה בין ההיצע לביקוש — מעין אתר היכרויות, אבל לצורכי עבודה. רפאל עושה שימוש בחברה הצעירה ICV, שפיתחה אפליקציה המאפשרת למנהלי כוח אדם לשלוח בלחיצת כפתור את פרטי המשרה למועמדים רלוונטיים בעלי שיעורי התאמה טובים. המועמדים ממלאים פרטי קורות חיים שמופיעים על המסך ושולחים לחברה.

"בעולם החדש אנשים מחפשים עבודה רק דרך הרשת, ואנחנו עובדים עם עוד חברות", אמרה עציון. "לדוגמה, אפליקציית WORKEY מאפשרת לאדם לפנות בצורה אנונימית לחברה. אם הוא נראה מתאים, אנחנו עושים לו לייק, ואז מקבלים את השם והטלפון שלו".

רפאל משתמשת גם בשירותי חברת Webcand, שפיתחה אפליקציה לראיונות מצולמים, שמחליפים ראיונות פנים מול פנים וחוסכים זמן ניהול יקר. "החברה פיתחה אפליקציה שמאפשרת לעובד לצלם ולהקליט את עצמו על בסיס שאלות שמנהל שלנו חיבר", אמרה עציון.

"כל 700 המגויסים צריכים להיות אקדמאים, רובם מהנדסים מכל התחומים — תוכנה, מכונות וחשמל. כדי להתמודד מול התחרות מצד חברות אחרות, אנחנו מצביעים על כך שרפאל היא ארגון מולטי־דיסציפלינרי שיש לאן להתפתח בו אם רוצים גיוון, ולא צריך לצאת ממנו".

רפאל משתתפת בפרויקטים סודיים

כמעבדה הלאומית של ישראל, רפאל פועלת עם יחידות סודיות ביותר במערכת הביטחון, ומשתתפת בפרויקטים סודיים שחברות כמו אלביט אינן חשופות אליהם. לדברי עציון, צעירים שעובדים על הפרויקטים הסודיים ברפאל, נוטים בהמשך להצטרף אליה ולא לחברות אחרות.

כחברות ביטחוניות אחרות, רפאל נדרשת לפיתוח הגנות ממתקפת סייבר על מאגרי המידע המסווגים שלה. בנוסף, רפאל זכתה ב–2015 במכרז הממשלתי לפיתוח תשתית הסייבר הלאומית. החברה עומדת בראש קבוצה הכוללת את EMC, יבמ, מטריקס וסיסקו. מדובר במערך שישלוט על כל ניהול אירועי הסייבר במדינה בגופים גדולים של ממשלה ותשתיות.

בתחום המחשבים נכנסה רפאל גם לענף אזרחי חדש נוסף, ביג דאטה. "זה תחום רותח בשוק העולמי. כולם זקוקים לו, כי הוא מסייע לנצל את הצפת המידע סביבנו", אמרה עציון. החברה פיתחה מערכת שיודעת לסנן מידע רלוונטי לפענוח תהליכים בבנקים, בצבא, בחברות כרטיסי אשראי, במשטרה ובמודיעין. באמצעות המערכת ניתן, לדוגמה, לקבל התראות על הונאות או הלבנת הון. המערכת מבצעת הצלבות מידע שהמוח האנושי אינו מסוגל לבצע.

ביג דאטה עשוי להפוך למנוע צמיחה נוסף ואזרחי של החברה הביטחונית. מספר הצרכנים בתחום הביג דאטה עולה בעשרות מונים על מספר הלקוחות של מערכות ביטחוניות. "לא לומדים את זה באקדמיה, זה תחום חדש בעולם, ולכן קשה להשיג אנשי ביג דאטה טובים", אמרה עציון. "כל הארגונים מנסים להיכנס לתחום. גוגל ופייסבוק הן ארגוני ביג דאטה במהות. הטכניון פתח מסלול מיוחד להתמחות בביג דאטה. יש לזה ביקוש בארגונים גדולים, והשנה נגייס כ–50 עובדים לתחום".

מערכת החינוך אמנם עוברת בשנתיים האחרונות שינוי לטובת הכשרת מהנדסים לתעשייה, אולם לעציון יש ביקורת על מה שקורה בשטח, בבתי הספר. "במערכת החינוך עדיין מכוונים בנות ללכת למקצועות רכים, כמו גרפיקה, גם כשהן אומרות שהן רוצות ללמוד פיזיקה, ואת הבנים מפנים למדעים", אמרה.

"בנות לא הולכות למדעים אף שהן מצטיינות בצעירותן במתמטיקה. גם בבתי ספר מקצועיים, כמו אורט, בנות נמצאות יותר במגמות של המקצועות הרכים. נדרשת בתחום אפליה מתקנת. צריך לקחת צעירות לביקור במפעלים, לתת יותר נקודות לנשים. למה להביא 5,000 מהנדסים מחו"ל, כמו שהציע באחרונה ראש הממשלה? צריך לעודד יותר בנות ללמוד הנדסה", הוסיפה עציון.

לדבריה, רפאל מפעילה פרויקט לקידום לימודי מדעים וטכנולוגיה בקרב תלמידות חטיבת ביניים בבתי הספר. הן נחשפות למהנדסות בתפקידים בכירים מאוד ברפאל, לפרויקטים כמו כיפת ברזל ולתחום החלל. 23% מהעובדים ברפאל הם נשים, ובחברה מכוונים להגדלת שיעורן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"