משרד המדע: ניתן להעתיק את מכון וולקני לצפון על פני עשור

זאת אם יתקבלו התנאים הבאים: קבלת הסכמה של חוקרים שייקלטו במרכז לעבור צפונה, ופיתוח הבסיס המחקרי הרלוונטי בצפון ■ המשרד ממליץ להשאיר במרכז חלק מהמכון שיעסוק במחקר כללי מעמיק ולמזג לתוכו את הפקולטה לחקלאות שברחובות ■ חוקרי מכון וולקני מתנגדים למעבר לצפון

אורה קורן
אורה קורן
שר המדע אופיר אקוניס בישיבת ועדת המדע והחלל
שר המדע אופיר אקוניס בישיבת ועדת המדע והחללצילום: אמיל סלמן
אורה קורן
אורה קורן

צוות של המועצה הלאומית למחקר ופיתוח (מולמו''פ) שהתבקש לבחון את אפשרות העברת מכון וולקני לצפון קבע, כי ניתן לבצע את המהלך על פני עשור לפחות, ובתנאים שפירט, אולם להשאיר במרכז פעילות כללית, אליה תמוזג הפקולטה לחקלאות ברחובות. הדו''ח נערך עבור המועצה הלאומית לכלכלה במשרד ראש הממשלה ביוני 2016, כשזו התבקשה להביע עמדתה.

מכון וולקני פועל ממרכז הארץ ומחזיק שלוחה קטנה בצפון. על רקע תכניות הממשלה לפיתוח הצפון, כולל הפיכתו למרכז מחקר ופיתוח עולמי של מזון בריאות, יזם שר החקלאות, אורי אריאל את העתקת המכון לצפון. חוקרי המכון מתנגדים למהלך ומזהירים מקריסת המחקר החקלאי המפואר של ישראל, אם יתבצע.

לפני כשלושה שבועות חתם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על כתב המינוי להקמת צוות שיבחן את העתקת מכון וולקני, כולו או חלקו לצפון. בראש הצוות תעמוד שירי ברנד, ממלאת מקום ראש מינהל תכנון וחבריו יהיו מנכ''ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, ראש המועצה הלאומית לכלכלה אבי שמחון, מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון וסגן ראש אגף תקציבים במשרד האוצר, אודי אדירי. מנהל המכון הוזמן להשתתף בדיונים כמשקיף. הצוות יבחן את העתקת פעילות מכון וולקני, כולה או חלקה לצפון ואת המיקום המדויק של המכון על שלוחותיו ומיגוון פעולותיו, אם ימליץ על שינוי המצב הנוכחי.

דו''ח המולמו"פ נכתב על ידי חיים רוסו, חבר המועצה ויו''ר הועדה הלאומית לקשרי אקדמיה תעשיה במולמו''פ, ואמנון חזקיה, יועץ הוועדה הלאומית לקשרי אקדמיה-תעשייה. הדו''ח קבע נחרצות כי אין לבצע מהלך מהיר של העתקת המכון לצפון, כיוון שבכך ייאבד ידע רב שמצוי בידי חוקרים שלא יעברו צפונה.

שר החקלאות, אורי אריאלצילום: מוטי מילרוד

יתר על כן, חרף המוסדות האקדמיים בצפון כמכון מיגל ומכללות, אין בצפון סביבה תומכת מספיק בעבודת חוקרי המכון. "התשתית בצפון אינה תחליף לסביבה התומכת במיוחד של הפקולטה לחקלאות ולמכון ויצמן", נכתב.

לפיכך קבע הדו''ח, כי מעבר מהיר לצפון "טומן בתוכו סכנה להמשך קיום מחקר חקלאי מתקדם במדינת ישראל בשנים הקרובות ולכן יש להימנע ממנו".

עם זאת, הוסיפו רוסו וחזקיה, כי התמונה יכולה להשתנות אם ננקטים צעדים לאורך זמן המאפשרים העברה של פעילות משמעותית צפונה (וגם דרומה) כחלק מהתרחבות והעמקת פעילות המכון. תהליך זה שייקח לפחות עשור יכול להצליח אם ינקטו כמה צעדים.

בהם, מתן תנאים מתאימים להשגת הסכמה של גרעין משמעותי של חוקרים למעבר צפונה; יוסכם עם חוקרים חדשים שיקלטו במרכז על מעבר צפונה בתוך כמה שנים; חיזוק המערכת האקדמית והמחקרית התומכת בצפון כולל הסכמים לפעילות משותפת עם עיקר האוניברסיטאות בארץ והקמת מעבדות מתקדמות.

מכון וולקני בבית דגןצילום: אייל טואג

בנוסף להמלצה הספציפית בשאלת העתקת המכון, הציע הדו''ח להשקיע משאבים בפיתוח חקלאות בגליל ובנגב שתוכל לשמש מנוף לפיתוח כלכלי.

"המולמו"פ ממליצה לגבש תכנית שתתפרס לאורך שנים (עשור לפחות) במסגרתה תוקם באופן הדרגתי שלוחת פעילות בגליל לאחר שיתממשו התנאים שפורטו לעיל", קבע הדו''ח. "השלוחה הצפונית של המכון תתמקד בפעילויות יישומית
הרלבנטית לאזור הצפון. קצב הקמת השלוחה הצפונית ייבחן לאורך השנים על בסיס העמידה ביעדי התכנית ובתנאי הקמת התשתית".

עוד המליץ הדו''ח על המשך הקיום והפיתוח של ליבת הפעילות במרכז אשר תתמקד במחקר עומק, בחיזוק הקשרים עם האקדמיה המובילה בארץ ובפעילויות שאינן מזוהות עם אזור מסוים. לדוגמא, תמיכה בתעשייה להקמת יכולות הנדסיות של "חקלאות מדויקת" (המשתמשת בנתונים מצילומי אויר מדויקים). כמו כן, המולמו"פ המליצה לשקול העמקה מסוימת של היכולות בשלוחה דרומית של המכון בתהליך דומה. המלצה נוספת כוללת עיבוי הפעילות המחקרית במכון על ידי העתקה של פעילות הפקולטה לחקלאות (רחובות) אל קמפוס מכון וולקני.

חוקרי מכון וולקני מסרו בתגובה, כי "הסתרת חוות הדעת הממשלתית אשר בדקה ומצאה רק לאחרונה שאין להעתיק את מכון וולקני מטילה צל כבד על פעילות הוועדה שהוקמה לאחרונה. הוועדה הזו, כך מסתבר כעת, נועדה לתכלית אחת: לעקוף בדיקה ממשלתית קודמת, אחראית יותר, על ידי גורמים מוסמכים יותר, שמצאה כי אין להעתיק את מכון וולקני.

"לא פלא אם כך שהרכב הוועדה שמינה נתניהו מורכב בעיקרו מאנשי נדל"ן ומבלי צירופם של אנשי מדע ומחקר חקלאי שכן הדבר האחרון שמעניין את שר החקלאות הוא לפעול באופן ענייני בעניין יוזמתו להעתיק את מכון וולקני לצפון. חוקרי מכון וולקני קוראים לכל הנוגעים בדבר להסיר ידיהם מהיוזמה הפגומה של שר החקלאות. כל הנוגעים בדבר מודעים היטב לסיכונים שמציבה היוזמה למחקר החקלאי במדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"