עבר בקריאה טרומית: יותר ממיליארד שקל להארכת חוק הגליל בעשור

בתמיכת שר האוצר תוארך הסובסידיה לייצור ביצי מאכל ופטם לישובי הצפון ■ ח"כ שאשא-ביטון: "ישנה חשיבות אדירה לפיתוח וקידום הגליל וצמצום הפערים הכלכליים והחברתיים בין הפריפריה למרכז"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ח"כ יפעת שאשא ביטון
ח"כ יפעת שאשא-ביטון. המחיר לפני ההתערבות היה מחיר של שיווי משקל עם רווח נורמליצילום: גיל אליהו
אורה קורן
אורה קורן

הכנסת אישרה היום (ד') בהצעה טרומית את הארכת חוק הגליל בעשור, בעלות כוללת של כמיליארד שקל. החוק מבטיח סובסידיה של כ-100 מליון שקל בשנה לתושבי הגליל המגדלים עופות לביצים ולמאכל, ונועד להבטיח את הישארותם של החקלאים בגליל, בעיקר בקו העימות. הארכת החוק אינה כוללת תוספת סבסוד.

את הצעת החוק הגישה חברת הכנסת יפעת שאשא-ביטון (כולנו) והיא עברה בתמיכת 54 חברי כנסת, ללא מתנגדים ועם נמנע אחד. לפי ההצעה, 105-100 מיליון שקל בשנה יוקצו להארכת החוק, ויאפשרו למגדלי ביצים ופטם בגליל להמשיך לקבל סובסידיות מהמדינה בעשר השנים הבאות.

לול במושב אביבים, שבגבול הצפוןצילום: עופר וקנין

חוק הגליל, שנחקק ב-1988, קובע כי יש לתת עדיפות לקיום משק הלול והפטם באזור הגליל. החוק גם קובע השלמה למכסות מינימליות בענף ההטלה והפטם וסובסידיה בייצור לבעלי המכסות.

על פי החוק, יקבלו המשווקים 7 אגורות לכל ביצה, שהן 17% תוספת להוצאות, כתוספת כספית. בעל המכסה יהיה מי שעומד בשני תנאים מצטברים: הוא מתגורר קבע באזורים המוגדרים בעומק הגליל, ומייצר שם ביצי מאכל לפי מכסה אישית שנקבעה לו. בנוסף, הוא קיבל סובסידיה לפי הוראות חוק הגליל לפני שנת 2007, או שמהכסה נקבעה לו בהתאם להחלטת הממשלה, והוא מתגורר מגורי קבע ביישוב בו נמצא משקו.

"אני גאה להוביל מהלך יחד עם שר האוצר, משה כחלון, שישמור על פרנסתם של אלפי בתי אב בגליל, אשר מגדלים ביצים ועבור רובם זו פרנסתם היחידה", אמרה שאשא-ביטון והוסיפה, "הארכת תקופת התמיכה בענף ההטלה והפטם נובעת גם מרצונה של המדינה לחזק את החקלאים היושבים בקו העימות בגבול הצפון, ונתונים לתקופות של סכנה ביטחונית, היעדר הבטחת תעסוקה, קשיים כלכליים קיומיים ועלויות גבוהות בקיום ענף הלול והפטם בשל מיקומם הגאוגרפי. ברצוננו להבטיח את יציבות משקי בית אלה באיזור, שכן ישנה חשיבות אדירה לפיתוח וקידום הגליל, צמצום הפערים הכלכליים והחברתיים בין הפריפריה למרכז ואף בכך לקדם את השוויון בין האזרחים ובעלי העסקים".

הארכת החוק נתמכה על ידי כחלון, אף שמשרדו לא מצליח להעביר רפורמה בענף הלול, לאור התנגדות מגדלי תרנגולות מטילות. הרפורמה נועדה לייעל את ענף הביצים ולהוריד את מחיר הביצה לצרכן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"