המבקר לנתניהו: השר חיים כץ בניגוד עניינים בנוגע למינוי שמיר ליו''ר תע''א

במכתב שנשלח לקראת הדיון המחודש ביום ראשון במינוי מקורבו של כץ, נטען כי השר נמצא בניגוד עניינים בנושא ■ הדיון ייערך ביוזמת שר הביטחון, חרף פסילתו של שמיר על ידי ועדת המינויים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר הרווחה, חיים כץ
שר הרווחה, חיים כץצילום: אלכס קולומויסקי
אורה קורן
אורה קורן

מבקר המדינה יוסף שפירא שיגר היום (ה') מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו כתב כי שר הרווחה חיים כץ מפר למעשה את הסכם ניגוד העניינים שלו בהשתתפותו בישיבות ממשלה בנושא התעשייה האווירית (תע''א). המכתב נשלח לקראת דיון נוסף בממשלה, המתוכנן ליום ראשון, במינוי יאיר שמיר ליו''ר תע''א.

בחודשים האחרונים מנסה שר הביטחון אביגדור ליברמן לקדם לתפקיד יו''ר תע''א את שמיר - איש עסקים המכהן גם כיו''ר החברה הממשלתית נתיבי תחבורה עירוניים (נת''ע), ואשר כיהן כבר בעבר כיו''ר תע''א. בכך פועל ליברמן לעקיפת ההחלטה של ועדת המינויים שפסלה את שמיר - באמצעות החלטת ממשלה. לפני כשבועיים החל הדיון במינוי שמיר בממשלה, אולם משלא הושגה הסכמה הוא נדחה ואמור, כאמור, להתחדש ביום ראשון.

המבקר הזכיר בפנייתו לנתניהו כי השר כץ שימש בעברו במשך שנים רבות כיו''ר ועד עובדי תע''א, ובכלל זה בתקופה בה שמיר כיהן כיו''ר תע''א.

המבקר ציין כי פנייתו מתבססת על סמכותו לפעול למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים. הוא התייחס לדבריו של היועץ המשפטי לממשלה בדיון הקודם, שבו הממשלה התבקשה לדון בהצעת שר הביטחון למנות את שמיר בנימוק שיש לו כישורים מיוחדים. "סמכות הממשלה להתערב בהחלטת הוועדה לענין קיומם של כישורים מיוחדים שמורה למקרים חריגים בלבד", אמר אז היועמ"ש, "ועליה להתבסס על טעמים כבדי משקל. זאת, נוכח מעמדה של הוועדה שהינה ועדה ציבורית מקצועית בלתי תלויה, וכן נוכח תפקידה לבחון מינויים שמבצעים שרים על רקע החשש מפני מינויים פוליטים שאינם מתאימים".

היועץ המשפטי הוסיף כי עד כה לא עשתה הממשלה שימוש בסמכות זו מעולם, אף שהסמכות הוענקה לה ב-1993. לכן, אף שהמינוי אינו יוצר מניעה משפטית, הרי שהוא מעורר קשיים שיש בהם כדי להקשות על השימוש שמוצע לעשות לראשונה באותה סמכות.

לדברי המבקר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורכת הדין דינה זילברג, כבר קבעה בעבר כי על כץ להימנע מלעסוק בנושאים שיש בהם כדי להשפיע על תע''א או על ועד העובדים בחברה. עוד ציינה, כי עליו להימנע ממעורבות ישירה ועקיפה בענייני החברה תוך ניצול מעמדו כשר, בכדי למנוע השפעה בלתי הוגנת על שרים ועובדי מדינה.

יאיר שמירצילום: אוליבייה פיטוסי

המבקר הוסיף כי "מהאמור לעיל עולה, כי השר חיים כץ היה מצוי בניגוד עניינים בשעה שלקח חלק פעיל בישיבת הממשלה שעסקה בנושא הקשור למינוי מר שמיר לדירקטור בתע''א, כשלב ראשון לפני מינויו ליו''ר הדירקטוריון".

לדבריו, על כץ לעמוד בהסדר ניגוד העניינים שלו "ולהדיר עצמו מהשתתפות, הבעת דעה או החלטה בכל עניין הקשור לתע''א ולמר שמיר, ולהימנע מכל מעורבות בעניין מינוי דירקטור או יו''ר דירקטור בתע''א". שפירא הוסיף, כי על הממשלה לשקול בכובד ראש אם ראוי שמינוי שמיר יהיה המקרה הראשון בו היא עושה שימוש בסמכותה לערער על החלטת ועדת המינויים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים