המבקר לנתניהו: השר חיים כץ בניגוד עניינים בנוגע למינוי שמיר ליו''ר תע''א

במכתב שנשלח לקראת הדיון המחודש ביום ראשון במינוי מקורבו של כץ, נטען כי השר נמצא בניגוד עניינים בנושא ■ הדיון ייערך ביוזמת שר הביטחון, חרף פסילתו של שמיר על ידי ועדת המינויים

אורה קורן
אורה קורן
שר הרווחה, חיים כץ
שר הרווחה, חיים כץצילום: אלכס קולומויסקי
אורה קורן
אורה קורן

מבקר המדינה יוסף שפירא שיגר היום (ה') מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו כתב כי שר הרווחה חיים כץ מפר למעשה את הסכם ניגוד העניינים שלו בהשתתפותו בישיבות ממשלה בנושא התעשייה האווירית (תע''א). המכתב נשלח לקראת דיון נוסף בממשלה, המתוכנן ליום ראשון, במינוי יאיר שמיר ליו''ר תע''א.

בחודשים האחרונים מנסה שר הביטחון אביגדור ליברמן לקדם לתפקיד יו''ר תע''א את שמיר - איש עסקים המכהן גם כיו''ר החברה הממשלתית נתיבי תחבורה עירוניים (נת''ע), ואשר כיהן כבר בעבר כיו''ר תע''א. בכך פועל ליברמן לעקיפת ההחלטה של ועדת המינויים שפסלה את שמיר - באמצעות החלטת ממשלה. לפני כשבועיים החל הדיון במינוי שמיר בממשלה, אולם משלא הושגה הסכמה הוא נדחה ואמור, כאמור, להתחדש ביום ראשון.

המבקר הזכיר בפנייתו לנתניהו כי השר כץ שימש בעברו במשך שנים רבות כיו''ר ועד עובדי תע''א, ובכלל זה בתקופה בה שמיר כיהן כיו''ר תע''א.

המבקר ציין כי פנייתו מתבססת על סמכותו לפעול למניעת ניגוד עניינים של שרים וסגני שרים. הוא התייחס לדבריו של היועץ המשפטי לממשלה בדיון הקודם, שבו הממשלה התבקשה לדון בהצעת שר הביטחון למנות את שמיר בנימוק שיש לו כישורים מיוחדים. "סמכות הממשלה להתערב בהחלטת הוועדה לענין קיומם של כישורים מיוחדים שמורה למקרים חריגים בלבד", אמר אז היועמ"ש, "ועליה להתבסס על טעמים כבדי משקל. זאת, נוכח מעמדה של הוועדה שהינה ועדה ציבורית מקצועית בלתי תלויה, וכן נוכח תפקידה לבחון מינויים שמבצעים שרים על רקע החשש מפני מינויים פוליטים שאינם מתאימים".

היועץ המשפטי הוסיף כי עד כה לא עשתה הממשלה שימוש בסמכות זו מעולם, אף שהסמכות הוענקה לה ב-1993. לכן, אף שהמינוי אינו יוצר מניעה משפטית, הרי שהוא מעורר קשיים שיש בהם כדי להקשות על השימוש שמוצע לעשות לראשונה באותה סמכות.

לדברי המבקר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עורכת הדין דינה זילברג, כבר קבעה בעבר כי על כץ להימנע מלעסוק בנושאים שיש בהם כדי להשפיע על תע''א או על ועד העובדים בחברה. עוד ציינה, כי עליו להימנע ממעורבות ישירה ועקיפה בענייני החברה תוך ניצול מעמדו כשר, בכדי למנוע השפעה בלתי הוגנת על שרים ועובדי מדינה.

יאיר שמירצילום: אוליבייה פיטוסי

המבקר הוסיף כי "מהאמור לעיל עולה, כי השר חיים כץ היה מצוי בניגוד עניינים בשעה שלקח חלק פעיל בישיבת הממשלה שעסקה בנושא הקשור למינוי מר שמיר לדירקטור בתע''א, כשלב ראשון לפני מינויו ליו''ר הדירקטוריון".

לדבריו, על כץ לעמוד בהסדר ניגוד העניינים שלו "ולהדיר עצמו מהשתתפות, הבעת דעה או החלטה בכל עניין הקשור לתע''א ולמר שמיר, ולהימנע מכל מעורבות בעניין מינוי דירקטור או יו''ר דירקטור בתע''א". שפירא הוסיף, כי על הממשלה לשקול בכובד ראש אם ראוי שמינוי שמיר יהיה המקרה הראשון בו היא עושה שימוש בסמכותה לערער על החלטת ועדת המינויים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"