ליברמן לממשלה: שמיר יתפטר מנת''ע כדי להתמנות ליו''ר התעשיה האווירית

היועץ המשפטי למשרד הביטחון תומך בגישת ליברמן, לפיה לשמיר כישורים נאותים - אולם מציע להחזיר את המינוי לועדת המינויים לבחינת היבטים נוספים

אורה קורן
אורה קורן
אביגדור ליברמן ויאיר שמיר
אביגדור ליברמן ויאיר שמירצילום: מיכל פתאל
אורה קורן
אורה קורן

יאיר שמיר הביע הסכמתו להתפטר מתפקידו כיו''ר נתיבי תחבורה עירוניים (נת''ע), העוסקת בהקמת הרכבת הקלה בתל אביב, כדי להתמנות ליו''ר התעשיה האווירית (תע''א). כך עולה מהצעת החלטה שהגיש שר הביטחון, אביגדור ליברמן, לאישור הממשלה בישיבתה ביום ראשון הקרוב. על פי ההצעה, הממשלה מתבקשת לאשר את מינוי שמיר ליו''ר תע''א ולאפשר לו להמשיך בכהונתו בנת''ע עד סוף מאי 2017, כדי שהתפקיד לא יישאר בלתי מאוייש לאורך זמן. ליברמן ציין כי שמיר הבהיר שהוא מקדיש לתפקידו בנת''ע לא יותר מ-40 שעות חודשיות.

על פי ההצעה, הממשלה מתבקשת לקבוע כי שמיר הינו בעל כישורים מיוחדים - המאפשרים את מינויו לדירקטור בתע''א. זאת, למרות שמועמדותו נפסלה על ידי הוועדה לבדיקת מינויים בחברות ממשלתיות, בנימוק שהוא אינו יכול לכהן כיו''ר בשתי חברות בו זמנית, לאור זיקתו הפוליטית לליברמן. שמיר היה בעבר מספר 2 ברשימת ישראל ביתנו בראשות ליברמן.

ההצעה כעת נתמכת על ידי היועץ המשפטי למשרד הביטחון, אחז בן ארי ועל ידי שר האוצר, משה כחלון. בכך אמור להגיע לסיום המאבק של ליברמן למינוי שמיר לתפקיד, לאחר שהיו''ר הקודם כבר פרש בספטמבר 2016. נראה כי ברשות החברות הממשלתיות העדיפו למנות לתפקיד את אחד הדירקטורים בתע''א, שמונה מקרב נבחרת הדירקטורים שגיבשה הרשות בראשות אורי יוגב.

ליברמן ובן ארי מתחו ביקורת על קביעת ועדת המינויים, לפיה לא ניתן לקבוע שתרומת שמיר לתע''א תהיה מכרעת ותגבר על הזיקות הפוליטיות שלו, במיוחד כשהוא מכהן גם כיו''ר נת''ע. עוד ציינה הוועדה כי אין לכהן כיו''ר בשתי חברות במקביל. לדבריהם, ניתן לכהן בשני תפקידים במקביל וכישורי שמיר יכולים להוביל לתרומה לתע''א שתגבר על על זיקתו הפוליטית.

הצעת ליברמן נתמכת על ידי היועץ המשפטי, שקבע כי החלטת הממשלה מוגבלת רק לשאלת כישוריו המיוחדים של שמיר, וכי מאחר שלשמיר הכישורים הנדרשים, ולאחר שתתקבל ההחלטה, תידרש הוועדה להיבטים נוספים של המינוי. על פי ההערכות, אלה יעסקו בכך שאין מקום בדירקטוריון (שמיר צריך להתמנות תחילה לדירקטור) והשלכות הנכונות של ועד העובדים לוותר זמנית על דירקטור לטובת מינוי שמיר. החשש הוא ששמיר ימצא את עצמו במצב של מעין חוב לוועד כתוצאה מכך, לכשיכהן כיו''ר החברה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"