אשרא: היקף היצוא לאפריקה יעבור ב-2017 את היקף היצוא לסין

מנתוני החברה הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ עולה כי המדינות הבולטות בעסקות היצוא לאפריקה ב2016 היו אתיופיה, זמביה, קניה וגבון מנכ"ל החברה, צחי מלאך: "לאנשי עסקים ישראלים יש יתרון בזכות הידע הרב בחקלאות, בטכנולוגיות מים והשקיה ובמתקני טיהור שפכים"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

האם היצואנים הישראלים עומדים לממש את פוטנציאל היצוא לאפריקה? על פי נתוני חברת ביטוח היצוא הממשלתית אשרא, חלה עלייה ניכרת בחשיפה למדינות ביבשת אפריקה, ומנגד ירידה חדה בהיקף החשיפה לסין - כך לפי ניתוח הפוליסות לביטוח סיכוני סחר חוץ שאושרו ב–2016.

אשרא, החברה הישראלית לביטוח סיכוני סחר חוץ, היא חברה ממשלתית העוסקת בקידום היצוא הישראלי באמצעות מתן שירותי ביטוח אשראי והשקעות בעסקות יצוא לטווח בינוני וארוך (1–15 שנים) ליצואנים ישראלים. החברה מספקת כיסוי נגד סיכונים פוליטיים במדינת היעד - כגון מלחמה, או הלאמה - ונגד סיכונים מסחריים הקשורים לחברה שעמה מתבצעת העסקה, כגון פשיטת רגל.

בנימין נתניהו בביקור באפריקהצילום: TIKSA NEGERI / רויטרס

ב–2016 אישרה אשרא עקרונית 31 עסקות ביטוח סיכוני סחר חוץ ליצואנים ישראלים לאפריקה, בהיקף כולל של 1.38 מיליארד דולר, לעומת ארבעה אישורים עקרוניים שניתנו בשנה הקודמת, בהיקף כולל של 846 מיליון דולר. שלוש פוליסות לעסקות יצוא לאפריקה הופקו בפועל ב–2016, ב–246 מיליון דולר, לעומת פוליסה אחת לאפריקה ב–2015, ב–65 מיליון דולר.

לדברי מנכ"ל אשרא, צחי מלאך, הגידול בחשיפה לאפריקה עולה בקנה אחד עם נתוני סקר שערכה אשרא ב–2016 בקרב יצואנים, שמהם עולה כי כ–25% מהיצואנים רואים באפריקה את שוק היעד האטרקטיבי ביותר מבחינתם להרחבת פעילות היצוא: "אפריקה עולה בגדול על מפת הייצוא של ישראל. להערכתנו, ב-2017 היצוא לאפריקה ימשיך לגדול ולהוות נתח משמעותי מכלל עסקות היצוא ואפריקה אף תעבור את סין בהיקף היצוא", אמר מלאך.

לדבריו, בין המדינות הבולטות בעסקות יצוא לאפריקה נמצאות אתיופיה, זמביה, קניה וגבון. "ליצואנים הישראלים יש יתרון על אנשי עסקים ממדינות אחרות בזכות הידע הרב שלהם בתחום החקלאות, טכנולוגיות מים והשקיה, ומתקני טיהור שפכים. לממשלה יש תפקיד חשוב במימוש הפוטנציאל של היצוא לאפריקה, שכן מדובר בשווקים שרמת הסיכון בהם גבוהה יותר, והבנקים לרוב מתנים מתן אשראי לעסקות באפריקה בהסכמת המדינה לספק ביטוח סיכוני סחר חוץ לעסקה".

העניין הגובר של יצואנים ישראלים באפריקה נובע, בין השאר, מעידוד ממשלתי בשנים האחרונות להשקיע ביבשת. הדבר עומד בסתירה להכרזת קונסול ישראל בניו יורק, דני דיין, בעקבות ההחלטה נגד ההתנחלויות שאושרה בשבוע שעבר במועצת הביטחון של האו"ם. בהחלטה תמכו בין היתר סין, סנגל ואנגולה, ודיין אמר כי מדינות שיצביעו נגד ישראל באו"ם לא ייהנו מיצוא ידע ישראלי. לא ברור אם דיין התכוון לידע שניתן כמעט בחינם באמצעות שירות ההדרכה של משרד החוץ או גם ליצוא עסקי, אך נתוני אשרא מעידים כי חסימת צינור הידע היא חרב פיפיות שתפגע גם במשק הישראלי.

היקף ערבויות המדינה ליצואנים לכלל היעדים בעולם ב–2016 באמצעות אשרא גדל בשנה החולפת ב–20% והסתכם ב–1.9 מיליארד דולר, לעומת כ–1.6 מיליארד דולר ב–2015. היקף פוליסות ביטוח סיכוני סחר חוץ החדשות שהנפיקה אשרא גדל ב–25% ל–600 מיליון דולר ב– 2016, לעומת 475 מיליון דולר ב–2015. מדינות היעד העיקריות ליצוא של ישראל באמצעות ביטוח ומימון לטווח הבינוני הן סין (275 מיליון דולר), אתיופיה (200 מיליון דולר), זמביה (100 מיליון דולר), קניה (74 מיליון דולר), גבון (60 מיליון דולר) ופפואה גינאה החדשה (55 מיליון דולר).

"הירידה ביצוא לסין - מסיבות טכניות"

לעומת הצמיחה של אפריקה, חלה ירידה חדה במספר עסקות היצוא לסין. ב–2016 ניתנו אישורים עקרוניים ל–14 עסקות בלבד — פחות ממחצית מהאישורים שניתנו בשנה הקודמת (35). גם ההיקף הכספי של האישורים היה נמוך משמעותית — כ–188 מיליון דולר, לעומת כ–470 מיליון דולר בשנה הקודמת. מספר הפוליסות שהופקו הסתכם ב–16, בהיקף כספי של 275 מיליון דולר, לעומת 32 עסקות בהיקף כספי של כ–392 מיליון דולר בשנה הקודמת.

לדברי מלאך, "הירידה בהיקף היצוא לסין לא מבטאת נסיגה בקשרי המסחר בין המדינות, אלא נובעת מסיבות טכניות. הירידה במספר הפוליסות והאישורים היא זמנית ונובעת משינוי בתמהיל העסקות שהסינים מאשרים. אם בעבר ראינו הרבה יצוא בתחום המכשור הרפואי, היום אנחנו רואים יותר פרויקטים של חקלאות, השקיה וחינוך טכנולוגי — שלוקח להם יותר זמן להבשיל".

גידול נוסף נרשם במספר הפוליסות של אשרא למזרח התיכון, אם כי היקף העסקות נותר קטן. מספר העסקות עלה מ–2 ל–8 פוליסות, והן הסתכמו ב–4.4 מיליון דולר, לעומת 250 אלף דולר בלבד ב–2015. מדובר בעסקות לטווח קצר של חברות ישראליות קטנות שמייצאות מוצרי טקסטיל ופתרונות אריזה למצרים וירדן — מדינות שחברות הביטוח הפרטיות בישראל לא מוכנות לבטח עסקות בהן.

לפי מלאך, "רוב הבקשות לפוליסות מגיעות בעיקר מתחום החקלאות, חממות, מים ופתרונות השקיה, וכן תשתיות. בשבועות הקרובים צפויות להתממש עסקות יצוא להונדורס ואנגולה, שאשרא מבטחת במאות מיליוני דולרים".

השנה נפתחה תוכנית הערבויות של אשרא ליצואנים קטנים ובינוניים. היקף הערבות שמעמידה אשרא במסגרת התוכנית הוא 75% מהיקף הביטחונות הנדרש, והיצואן נדרש לשאת ב–25% בלבד מהסכום. עד כה אושרו מסגרות לערבויות בהיקף של כ–10 מיליון דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?