עובדי תע"א יוותרו זמנית על כיסא בדירקטוריון כדי לאפשר את מינויו של יאיר שמיר ליו"ר

חוק החברות מאפשר לשמיר לכהן כיו"ר גם בנת"ע, אף שברשות החברות מסתייגים מכך ■ באוצר מתכננים לקדם את הפרטת תעש לאחר החגים

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

התוכנית למינוי יאיר שמיר ליו"ר התעשייה האווירית (תע"א) צפויה לצאת לדרך, לאחר שנציגי העובדים בחברה החליטו לוותר זמנית על אחד משני הכיסאות שלהם בדירקטוריון כך אמרו אתמול מקורות בחברה ל-TheMarker.

לדבריהם, לא מדובר בוויתור קבוע על הנציגות, אלא בוויתור זמני משיקולים של סדרי עדיפויות. העובדים מעוניינים במינוי שמיר, שכבר כיהן בעבר כיו"ר החברה.
שמיר הוא מועמדו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן. על פי ההערכות, שמיר נהנה גם מיחסים טובים עם שר הרווחה חיים כץ, שכיהן בעבר כיו"ר ועד עובדי תע"א, בתקופה שבה שמיר כיהן כיו"ר החברה. ועד עובדי תע"א יכול למנות שני חברים לדירקטוריון. שמיר חייב להתמנות לדירקטור לפני שיתמנה ליו"ר החברה.

מקורב לתהליך המינוי אמר אתמול כי ברשות החברות הממשלתיות מסתייגים מכהונתו של שמיר במקביל כיו"ר תע"א וכיו"ר נת"ע - תפקיד שבו הוא מחזיק כיום. לדברי המקור, "ברשות החברות סבורים כי דירקטור לא יכול להתפטר באמצע קדנציה ולעבור לחברה אחרת. היו ניסיונות כאלה בשנים האחרונות אך ועדת המינויים פסלה את זה".
עם זאת, סעיף 17 בחוק החברות קובע כי ניתן לכהן בשני דירקטוריונים בו זמנית, "במקרים שקבע שר האוצר בתקנות בהתייעצות עם הרשות ובאישור הוועדה". שמיר הבהיר באחרונה כי אינו מתכוון לוותר על תפקידו בנת"ע.

תהליך מינוי יו"ר מתחיל בהצעת המועמד על ידי סגני שרי הביטחון והאוצר. לצורך זה על המועמד להתמנות תחילה לדירקטור בחברה. לאחר מכן הדירקטוריון מחליט אם הוא מאשר את המינוי, ואז שרי הביטחון והאוצר חותמים על המינוי - שעובר לאישור הממשלה.

יאיר שמירצילום: אוליבייה פיטוסי

ההפרטה "נתקעה" בגלל המבקר

מינוי שמיר יובא לוועדת המינויים שתתכנס ב–30 באוקטובר. הוועדה צפויה לדון גם במינוי עוזי לנדאו ליו"ר רפאל ויצחק אהרונוביץ' ליו"ר תעש מערכות. שלושת היו"רים המיועדים הם מועמדים של ליברמן. מינוי לנדאו נחשב בעייתי לאחר שדירקטוריון רפאל אישר כבר את מינוי יצחק גת לתפקיד, לפני שליברמן נכנס למשרד. מנגד, בתעש מערכות מצפים לכניסתו של אהרונוביץ' לתפקיד.

תעש מערכות נמצאת בעיצומו של תהליך הפרטה, ש"נתקע" לאחר שמבקר המדינה הודיע על בדיקת הליכי המכרז. בד בבד החליט מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, להוסיף שני נציגי אגף תקציבים לוועדת המכרז, כדי למנוע רוב לרשות החברות הממשלתיות בוועדה. ממשרד האוצר נמסר כי באחרונה מונו הנציגים, והוועדה תחדש את דיוני ההפרטה לאחר החגים. משרד מבקר המדינה צפוי להחליט על מועד פרסום דו"ח הבדיקה אחרי החגים.

אלביט היא החברה היחידה שנותרה במרוץ לרכישת תעש. על פי מידע שהגיע ל–TheMarker, הערכות השווי של תעש נעות סביב 1.1–1.4 מיליארד שקל, ללא שיקלול הסינרגיה לאלביט. בשיקלול הסינרגיה הערכות השווי גבוהות בכמה מאות מיליוני שקלים. תעש אמנם מראה שיפור בתוצאותיה העסקיות, אך מקורבים להפרטה אומרים כי מכירותיה ל–2016 צפויות להיות נמוכות במאות מיליוני שקלים מהתחזיות שלה, שעליהן התבססו הערכות השווי של החברה להפרטה.

מתעש נמסר: "מהדו"ח הכספי לרבעון השני עולה שהחברה שיפרה את התוצאות העסקיות בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, ובהשוואה לרבעון הראשון של 2016. החברה צופה המשך מגמת השיפור בתוצאות תוך גידול במכירות ושיפור הרווחיות גם במחצית השנייה. החברה תסיים את 2016 ביעד מכירות של יותר מ–2 מיליארד שקל - כפי שעמדה בכל היעדים והתחזיות של 2015".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"