מבקר המדינה מאיים: ועד עובדי תע"א יזומן לחקירה באמצעות המשטרה

כפי שנחשף ב-TheMarker לפני כחודש, החליט מבקר המדינה להכריז על קרן עובדי תע"א כגוף מבוקר ■ לאור חוסר שיתוף הפעולה מצד ועד העובדים, בוחן המבקר הפעלת סמכויותיו, כך שיוכל לזמן את חברי הוועד לחקירה באמצעות משטרה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבקר המדינה, יוסף שפירא
מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי
אורה קורן
אורה קורן

משרד מבקר המדינה מאיים לזמן לחקירה באמצעות המשטרה את חברי ועד העובדים של התעשייה האווירית. המבקר הודיע היום כי "נוכח התחמקותו של ועד עובדי התעשייה האווירית (תע"א) משיתוף פעולה עם משרד מבקר המדינה בתירוצים שונים ומשונים, בוחן עתה מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא את האפשרות להפעיל נגד הוועד את הסעיפים בחוק מבקר המדינה שיחייבו את הוועד לשתף פעולה עם הביקורת, כולל הפעלת סעיף 26 לחוק, המעניק לו סמכויות בהתאם לחוק ועדות חקירה, תשכ"ט-1968, על כל המשתמע מכך". סעיף זה מאפשר למבקר לזמן עדים לחקירה, ואם הם אינם מגיעים מרצונם, ניתן להביא אותם באמצעות המשטרה.

מבקר המדינה החליט באחרונה להכריז על קרן עובדי תע''א כגוף מבוקר. ביצוע הביקורת הוטל על האגף לתפקידים מיוחדים במשרד מבקר המדינה, שעיקר עיסוקו חשיפת מעשי שחיתות ציבורית ומאבק למען טוהר המידות. לוועד הובהר שאין כל כוונה לבדוק את פעילותו כארגון עובדים יציג.

קרן עובדי תע''א מוגדרת כאגודה עותומאנית, ולכן לא חלים עליה כללים מחייבים כמו על עמותה. מכאן שבמידה רבה היא בחזקת נעלם. הקרן מקבלת מדי שנה כ-14 מיליון שקל מהתעשייה האווירית, חברה ממשלתית. משמעות הדבר שלמרות שמדובר בכסף ציבורי ששייך לכלל העובדים שאמורים להיות חברים באגודה העותומאנית או לפחות להיחשף לניהולה והוצאותיה ולראות את דו''חותיה הכספיים, איש מהם אינו יודע, אינו רואה ואינו נחשף להיקף הכספים, דרכי קבלת ההחלטות לגבי ניהולם, עבור אילו מטרות וצרכים הם הוצאו בעבר ולמה משמשים ושימשו בפועל בתקופה האחרונה. איש לא רואה את הדוחות הכספיים של האגודה ואיש מהציבור לא מבקר אותם.

כפי שנחשף ב-TheMarker, צברה הקרן עד לפני כשנה יותר מ-100 מיליון שקל. מאז, על פי מקורבים לועד העובדים, דאגו ראשי הועד להוציא כספים בהיקף ניכר מהקרן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008