מבקר המדינה מאיים: ועד עובדי תע"א יזומן לחקירה באמצעות המשטרה

כפי שנחשף ב-TheMarker לפני כחודש, החליט מבקר המדינה להכריז על קרן עובדי תע"א כגוף מבוקר ■ לאור חוסר שיתוף הפעולה מצד ועד העובדים, בוחן המבקר הפעלת סמכויותיו, כך שיוכל לזמן את חברי הוועד לחקירה באמצעות משטרה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מבקר המדינה, יוסף שפירא
מבקר המדינה, יוסף שפיראצילום: אוליבייה פיטוסי
אורה קורן
אורה קורן

משרד מבקר המדינה מאיים לזמן לחקירה באמצעות המשטרה את חברי ועד העובדים של התעשייה האווירית. המבקר הודיע היום כי "נוכח התחמקותו של ועד עובדי התעשייה האווירית (תע"א) משיתוף פעולה עם משרד מבקר המדינה בתירוצים שונים ומשונים, בוחן עתה מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא את האפשרות להפעיל נגד הוועד את הסעיפים בחוק מבקר המדינה שיחייבו את הוועד לשתף פעולה עם הביקורת, כולל הפעלת סעיף 26 לחוק, המעניק לו סמכויות בהתאם לחוק ועדות חקירה, תשכ"ט-1968, על כל המשתמע מכך". סעיף זה מאפשר למבקר לזמן עדים לחקירה, ואם הם אינם מגיעים מרצונם, ניתן להביא אותם באמצעות המשטרה.

מבקר המדינה החליט באחרונה להכריז על קרן עובדי תע''א כגוף מבוקר. ביצוע הביקורת הוטל על האגף לתפקידים מיוחדים במשרד מבקר המדינה, שעיקר עיסוקו חשיפת מעשי שחיתות ציבורית ומאבק למען טוהר המידות. לוועד הובהר שאין כל כוונה לבדוק את פעילותו כארגון עובדים יציג.

קרן עובדי תע''א מוגדרת כאגודה עותומאנית, ולכן לא חלים עליה כללים מחייבים כמו על עמותה. מכאן שבמידה רבה היא בחזקת נעלם. הקרן מקבלת מדי שנה כ-14 מיליון שקל מהתעשייה האווירית, חברה ממשלתית. משמעות הדבר שלמרות שמדובר בכסף ציבורי ששייך לכלל העובדים שאמורים להיות חברים באגודה העותומאנית או לפחות להיחשף לניהולה והוצאותיה ולראות את דו''חותיה הכספיים, איש מהם אינו יודע, אינו רואה ואינו נחשף להיקף הכספים, דרכי קבלת ההחלטות לגבי ניהולם, עבור אילו מטרות וצרכים הם הוצאו בעבר ולמה משמשים ושימשו בפועל בתקופה האחרונה. איש לא רואה את הדוחות הכספיים של האגודה ואיש מהציבור לא מבקר אותם.

כפי שנחשף ב-TheMarker, צברה הקרן עד לפני כשנה יותר מ-100 מיליון שקל. מאז, על פי מקורבים לועד העובדים, דאגו ראשי הועד להוציא כספים בהיקף ניכר מהקרן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עובדי בניין מסייעים בהכוונת התנועה במנהטן, ניו יורק, בתחילת החודש

האם הראלי בשווקים מסמן את התחתית — או שהגרוע מכל עוד לפנינו?

מבט משטח המריבה אל הים. כל דונם שווה מיליונים, ומחירי הבתים בסביבה מגיעים לעשרות מיליוני שקלים

"פתאום הבנו שיש בעיות עם הקיבוץ": השקיעו 30 מיליון שקל בשכונה חדשה ליד שפיים, אבל אז הכל השתבש

אם אחת הסיבות לתוספות השכר המתכוננות למגזר הציבורי היא העלייה החדה בשכר בהיי־טק, הגיע הרגע להכניס להסכמי השכר במגזר הציבורי עוד אלמנטים היי־טקיים

העובדים שהמשכורות שלהם זינקו - ומה אפשר ללמוד מהסכמי השכר בהיי-טק

סופיה, בירת בולגריה. לגור באחת הערים העתיקות באירופה עבור 3,200 שקל בחודש

עשר ערים בעולם שאפשר לחיות בהן בפחות מ-4,000 שקל בחודש – כולל שכר דירה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אישה בטלפון

מטעינים את הטלפון כשהסוללה כמעט גמורה? תשכחו מהלוואה

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות