בעקבות תוכנית החומש החדשה בסין: משרד הכלכלה מרחיב את הפעילות במדינה

הממשל הסיני מתכוון להתמקד בחמש השנים הקרובות במעבר של תושבים לערים, דבר שצפוי להגדיל את הביקוש למזון ולשירותי בריאות חברת הביטוח קופאס צופה צמיחה בענפי התרופות, הקמעונות, טכנולוגיית המידע והתקשורת בסין, אך גם מזהירה מפני ההאטה בצמיחה במדינה שמעלה את רמת הסיכון הכללית של חברות סיניות

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

על רקע ההאטה בצמיחה בסין ב-2015, שהגיעה ל–6.9% - קצב הצמיחה הנמוך מזה 25 שנה, הכריז באחרונה הממשל הסיני על תוכנית חומש חדשה ל–2016–2021. לדברי הנספח המסחרי של משרד הכלכלה והתעשייה בסין, חיים מרטין, תוכנית החומש מתמקדת במעבר לערים - דבר שצפוי להגדיל את הביקוש למזון.

לדברי מרטין, "יש כמה נקודות מרכזיות בתוכנית החומש, שהחשובה בהן היא מעבר של כפריים לתוך הערים והיכולת להכיל 1.5 מיליארד איש שרמת החיים שלהם עולה — ובמקביל לה עולה הביקוש למזון. הסינים רוצים לפתח חקלאות חכמה יותר כדי לייצר יותר מזון, ומערכת בריאות שתבטיח ביטחון סוציאלי טוב יותר". לדבריו, משרד הכלכלה והתעשייה נערך לשינוי ומגדיל את נפח הפעילות בסין, שכוללת כיום ארבעה נספחים כלכליים עם צוותים, ובקרוב צפויה להיפתח נספחות נוספת.

"כיום אנחנו מוציאים לסין יותר משלחות של חברות מתחום הטכנולוגיה החקלאית", אמר מרטין. "אנחנו נמצאים בקשר עם ממשלות של מחוזות בסין, במטרה לשלב טכנולוגיה חקלאית בפרויקטים ממשלתיים ואזרחיים. בד בבד אנחנו פועלים מול משרד הבריאות הסיני לשילוב טכנולוגיות מתחום הבריאות בפרובינציות. לצורך זה אנחנו עובדים גם מול גופים פרטיים סיניים". בשנים האחרונות זוכות להצלחה בסין תוכניות להקמת מערכת מים עירונית ורפתות, שמתבססות על טכנולוגיה ישראלית.

נתניהו בסיןצילום: אבי אוחיון / לע"מ

חברת הביטוח העולמית קופאס התיחסה אף היא לתוכנית החומש הסינית. כלכלני קופאס ציינו כי הרפורמה הסינית החדשה, הנקראת "רפורמת שתי המהירויות", מתמרצת צמיחה בסקטורים שונים על חשבון אחרים. לדברי כרמינה מנדולה, מנכ"ל קופאס ישראל, באופן כללי, מגזרים מועדפים צפויים ליהנות מצמיחה גבוהה יותר וארוכה יותר, ובהם בולטים מגזרי הפרמצבטיקה והקמעונות. אלה מדורגים על ידי קופאס ברמת סיכון נמוכה ובינונית, בהתאמה.

מגזר התרופות הוא היחיד בסין המדורג ברמת סיכון נמוכה ונחשב בעל יציבות ארוכת טווח, כתוצאה מהמשך צמיחה מבנית וגידול בביקושים כתוצאה מהתרחבות מעמד הביניים במדינה ומהזדקנות האוכלוסייה. מגזרים נוספים שייצאו נשכרים מהמדיניות הסינית, לפי קופאס, הם התחבורה והתקשורת. עם זאת, למרות פוטנציאל הצמיחה ארוכת הטווח של מגזר התקשורת, בקופאס מדרגים את הסקטור ברמת סיכון גבוהה — בשל התחרות העזה בתחום.

מנגד, לפי קופאס, המגזרים שצפויים להפסיד כתוצאה מהמדיניות הסינית הם הכימיקלים, הבנייה והמתכות. אלה מדורגים ברמות סיכון גבוהות מאוד (מתכות ובנייה) או גבוהות (כימיקלים), דירוגים המצביעים על סיכוי גבוה יותר לפשיטת רגל או חדלות פירעון. בקופאס מסבירים כי מגזרי המתכות והבנייה מדורגים ברמת הסיכון הגבוהה ביותר בגלל רווחיות נמוכה, בעיות חוב, האטה בהשקעות והתקררות צפויה בענף הבנייה במחצית השנייה של השנה — שתביא לצמצום בביקושים לחומרי גלם, ובכלל זה מלט ומתכות. זאת, בנוסף לרפורמות מבניות של ממשלת סין בקרב חברות ממשלתיות בתחום.

בניגוד להערכת משרד הכלכלה והתעשייה, על פי קופאס, אחד המגזרים שלא צפוי להיות מושפע מהרפורמות בסין הוא המזון טרי (Agro food). מגזרים נוספים שלא יושפעו הם העץ והנייר והטקסטיל והביגוד. למעט הטקסטיל, המדורג ברמת סיכון גבוהה, שאר המגזרים מדורגים ברמת סיכון בינונית.

על פי נתוני הלמ"ס, היצוא הישראלי לסין רשם במחצית הראשונה של השנה ירידה של כ–10% ביחס לתקופה המקבילה אשתקד, מרמה של 1.2 מיליארד דולר במחצית הראשונה של 2015 לרמה של כ–1.08 מיליארד השנה. הדבר נובע, בין השאר, מההאטה בכלכלה הסינית. על פי הערכת כלכלני קופאס, הצמיחה תמשיך לרשום האטה גם ב–2016 ו–2017 וככל הנראה לא תגיע ליעד שקבעה ממשלת סין של צמיחה שנתית ממוצעת של 6.5%, שנקבעה בתוכנית החומש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית