האוצר תוקף: "מפעל הפיס רוצה להמשיך בהימורים ממכרים שהורסים משפחות"

מוקדם יותר, הודיע מפעל הפיס על ניתוק קשר עם משרד האוצר ■ הסיבה: "ניסיון המחטף של האוצר לקחת לעצמו דרך חוק ההסדרים, מרווחי הפיס שמיועדים לבניית מוסדות חינוך, תרבות, רווחה, צעירים וגמלאים ברשויות המקומיות"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

במשרד האוצר תוקפים בחריפות את מפעל הפיס שהודיע על ניתוק קשריו עם האוצר. "במפעל הפיס רוצים להמשיך ולנצל את האוכלוסיות החלשות ביותר ולהמשיך בהימורים ממכרים שהורסים משפחות", אמרו אחר הצהריים במשרד האוצר. "האיומים של הפיס הם איומי סרק - לא תהיה כל פגיעה בתקציבים המופנים לטובת הציבור. התייעלות מאסיבית של מפעל הפיס ומלחמה בשוק ההימורים הבלתי חוקיים דווקא יביאו להגדלה של הרווח המועבר מידי שנה לשימושים הציבוריים. כספי מכונות המזל הם כספים מזוהמים ולא ראוי שישמשו לבניית כיתת לימוד".

מוקדם יותר, הודיע מפעל הפיס על ניתוק קשר עם משרד האוצר, אף שמדובר בגוף המפקח עליו. הסיבה: "ניסיון המחטף של האוצר לקחת לעצמו דרך חוק ההסדרים, מרווחי הפיס שמיועדים לבניית מוסדות חינוך, תרבות, רווחה, צעירים וגמלאים ברשויות המקומיות".

תחנת הימורים של מפעל הפיס בקרית מלאכי, השבוע. המפעלים: כל הרווחים מושקעים ברווחת הציבורצילום: אילן אסייג

חוק ההסדרים מאמץ את המלצות הוועדה הבינמשרדית להסדר ההימורים שקבעה, בין השאר, כי בשנתיים הבאות יעברו מיליארד שקל מרווחי הפיס הבלתי מנוצלים ("רווחים חונים") לתקציב המדינה. לפיס ולטוטו יש מיליארדי שקלים לא מנוצלים, המיועדים להשקעה ברשויות מקומיות. העובדה שאינם מנוצלים נובעת מהתקדמות איטית של הרשויות בבנייה.

דירקטוריון מפעל הפיס החליט הבוקר (א') להורות להנהלת מפעל הפיס לנתק כל קשר עם משרד האוצר ולהמשיך להעביר הקצאות לנושאי חינוך, רווחה ותרבות ישירות לרשויות המקומיות. ההחלטה התקבלה על רקע טיוטת חוק ההסדרים לה הכניס האוצר באופן חד צדדי סעיפים הלוקחים מרווחי הפיס והמועצה להימורים בספורט סכום של 1.5 מיליארד שקל בשנתיים הקרובות.

הדירקטוריון ציין בהודעתו כי "המלצות ועדת האוצר לייעול ההימורים נגועות באינטרסים זרים ובחוסר מקצועיות והוגנות. אימוצן על ידי האוצר הינה מעילה בתפקידו כרגולטור ושליחת יד ארוכה לכיסן של הרשויות המקומיות תוך פגיעה אנושה בבניית מוסדות חינוך, תרבות וספורט, בחלוקת מלגות לסטודנטים ובמיזמים לכלל הציבור ובפרט בשכבות חלשות ובפריפריה. הכנסת המלצות אלה לחוק ההסדרים והבאתן להחלטת ממשלה הינה מחטף נגוע באי חוקיות".

לדברי חברי הדירקטוריון, כל ראשי הרשויות המקומיות מתייצבים מאחורי מפעל הפיס מול הניסיונות הכוחניים של האוצר לפגוע בחינוך, ברווחה ובפעילות התרבות של הרשויות, ולהכניס לכיסו את כספי מפעל הפיס שנמצא בבעלות הרשויות המקומיות.

החלטת הדירקטוריון קובעת שכל שקל שייגרע ממפעל הפיס ומתוכניות הבנייה של מוסדות חינוך, האוצר יצטרך לממן מתקציבו. הרווחים שימחקו בעקבות החלטת האוצר, ימחקו מהסכומים שהפיס מעביר לאוצר. הרשויות המקומיות לא יוותרו על הכספים המיועדים לבניית מועדונים לנוער ולגמלאים ומיזמים נוספים מהקצאות הפיס לטובת הקהילה.

הדירקטוריון קובע שהמדינה לא מטפלת בבעיה העיקרית והיא שוק ההימורים הבלתי חוקיים שמגלגל למעלה מ 10 מיליארד שקל בשנה. לפיכך תוכניות האוצר יובילו אוכלוסיות גדולות להמר במסגרות ההימורים הבלתי חוקיים, והכסף מגיע בסופו של דבר למשפחות הפשע ולעולם התחתון.

החלטה נוספת של הדירקטוריון מציינת כי החלק לו יהיה זכאי משרד האוצר לפי כללי החלוקה שייקבע בהיתר יוקצה להעצמת נושאי חינוך ורווחה ברשויות המקומיות ולא לבניית כיתות וגני ילדים שהאוצר מחויב לממן מתקציבו. ההקצאה הזו תשמש לנגישות לנכים, שלא מתוקצבת על ידי האוצר בשום רשות, למלגות לסטודנטים ולמימון בתי ספר קיץ.

הדירקטוריון החליט על הקמת צוות של חברי דירקטוריון ואנשי מקצוע לצורך כל הבהרה ודיון עם האוצר על ההיתר החמש שנתי המתחדש בסוף שנה זו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו