ירון זליכה לוקח את מיכל הלפרין לבית המשפט: "מגינה על מונופולים"

הממונה על ההגבלים מיכל הלפרין "פועלת תוך ניגוד עניינים ובחוסר סבירות קיצוני", טוענים זליכה ועו"ד אופיר נאור בעתירה שהגישו לבג"ץ

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

פרופ' ירון זליכה ועו"ד אופיר נאור הגישו אתמול (ד') עתירה לבג"ץ נגד הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, בדרישה למנוע ממנה לשנות את הסעיף בחוק ההגבלים הקובע שמחיר לא הוגן של מונופול הוא גם מחיר מופרז.

לדברי התובעים, "מדובר בעיסוקים שבהם עו"ד הלפרין מפרה בבוטות ובריש גליי את הסדר ניגוד העניינים שנחתם עמה". בכך הם מתייחסים להיתר שהלפרין קיבלה ממשרד המשפטים לעסוק בסוגיה, לאחר שהביאה לידיעתו את השלכות הנושא על תנובה, שאותה ייצגה בעבר. העותרים טוענים כי החלטת משרד המשפטים לאפשר להלפרין לשנות את הפרשנות של קודמה בתפקיד דיויד גילה "נגועה בחוסר סבירות קיצונית".

ירון זליכהצילום: אילן אסייג

חוק ההגבלים קובע כי אסור למונופול לגבות מחיר שאינו הוגן. גילה אימץ את הגישה האירופית וקבע שמחיר לא הוגן הוא גם מחיר גבוה מדי - ולא רק מחיר נמוך שנועד לדחוק מתחרים (מחיר טורפני). בתי המשפט החלו לפסוק על פי פרשנות זו בתביעות ייצוגיות שהוגשו בשנה האחרונה, ונסמכו גם על גילוי הדעת של גילה. הלפרין הודיעה על הקפאת הפרשנות של גילה, הבהירה שזו כבר אינה עמדתה של רשות ההגבלים והוציאה את גילוי הדעת לשימוע ציבורי.

התובעים טוענים כי "תפקידיו וסמכויותיו של הממונה נקבעו בחיקוק, והפעלתם אינה נתונה לשיקול דעתו, או להכרעה במעין משאל עם". הם הוסיפו כי העתירה מוגשת "לביטול החלטת הרשות לבחון מחדש את המדיניות לעניין אכיפת האיסור על גביית מחיר מופרז על ידי מונופולין, שנקבע בגילוי הדעת שפורסם על ידי הממונה הקודם. כמו כן, בית המשפט מתבקש להורות לרשות לאכוף את האיסור על גביית מחיר מופרז, וכן במסמך גילוי הדעת העולה עמה בקנה אחד". בית המשפט העליון העניק לנתבעים ארכה להגיב עד ה-7 ביוני.

מרשות ההגבלים העסקיים נמסר כי כבר ב-18 באפריל הודיעה הרשות כי היא בוחנת מחדש את מדיניותה בנושא מחיר מופרז של מונופולים, והזמינה את הציבור כולו להביע עמדה מנומקת בנושא. הממונה פועלת באופן מדוקדק על פי הסדר ניגוד העניינים שנקבע לה. עם זאת, כל צד שנפגע כלכלית מפעולות הרשות זכאי ורשאי להגיש עתירה לבג"ץ, שיבחן שוב את נושא ניגוד העניינים.

"ימנע מהרשות למלא חובתה לפי החוק"

מיכל הלפריןצילום: אייל טואג

נאור וזליכה הגישו בשנים האחרונות תביעות ייצוגיות בגין מחיר מופרז נגד מונופול תנובה — עד לא מזמן לקוחה גדולה של הלפרין — הנמצאת בלב מסמך ניגוד העניינים שלה. באחרונה רשמו הישגים נגד החברה, לאחר שבתי המשפט אימצו את הפרשנות של גילה לחוק שלפיה מחיר לא הוגן הוא גם מחיר מופרז.

בעתירה הנוכחית מבקשים השניים מבית המשפט להוציא צו ביניים, המורה לרשות ההגבלים לא להשלים את המהלך עד להחלטה סופית בעתירה. עוד הם מבקשים לא לאפשר לממונה להאציל סמכויותיה בנושא ליועץ המשפטי של הרשות, אורי שוורץ, "לאחר שמר שוורץ התבטא זה מכבר כי הוא פועל בהתאם לרוח הממונה המכהן". לטענתם, אם בית הדין יחליט שיש לבחון מחדש את הסוגיה, ראוי שיורה על בחינה במשרד הכלכלה או במשרד האוצר - ולא ברשות ההגבלים.

העותרים ציינו כי בהחלטה להקפיא את גילוי הדעת של גילה העניקה הלפרין חסינות לכל בעלי המונופולין מנקיטת הליכי אכיפה נגדם בגין מחיר מופרז. מכיוון שמעבר על סעיף זה בחוק מהווה עבירה פלילית, "החסינות שהעניקה הממונה לבעלי המונופולין משתרעת גם על המישור הפלילי", כתבו. לדבריהם, "החלטת ההקפאה היא כבילת ידי הרשות מלהפעיל סמכותה ולמלא חובתה על פי החוק".

עוד מציינים התובעים כי בפעולתה מנסה הלפרין לרוקן מתוכן תביעה ייצוגית שהגישו השניים נגד תנובה בגין גביית מחיר מופרז על כמה ממוצריה, "באצטלה של קריאה לערוך בחינה מחדש למדיניות הרשות בנושא מחיר מופרז של מונופולים". בתביעה טוענים השניים שעיסוקה של הלפרין ייטיב בפועל עם לקוחותיה לשעבר, ובראשם תנובה, שנמצאת במרכז מסמך ניגוד העניינים של הלפרין. לדבריהם, עיסוקה בנושא "מעלה חשש שמא כל השינויים האלה נועדו להגן על האינטרסים הכלכליים של בעלי מונופולין שאותם ייצגה הממונה כעורכת דין פרטית עד לפני כמה חודשים בלבד", ציינה העתירה.

באי כוח העותרים כוללים את עורכי הדין שחר בן מאיר ויצחק אבירם, שהפסידו בעתירה שהגישו לבג"ץ נגד מינוי הלפרין לממונה, וכן את עורך הדין דוד דנינו.

דויד גילהצילום: עופר וקנין

תאגידים כבר עושים שימוש בחסינות

עו"ד רנן גרשט ממשרד נאור גרשט, שנמנה על נציגי העותרים, אמר ל-TheMarker כי "ההתנהלות של הממונה בעניין הצהרותיה וכוונתה לנסות להתערב בחקיקה ולהימנע מבדיקת גביית מחיר מונופוליסטי מופרז והטלת קנסות וכתבי אישום בעניין, נגועה לטעמנו בניגוד עניינים מובהק. גם אם אין לכך כל השפעה בנוגע לעילה האזרחית והתובענות הייצוגית בעניין שמתקנות את המצב רק בדיעבד - יש לכך השלכות כלכליות קשות שיגדילו במישרין את עול יוקר המחיה. ראוי שבג"ץ יבחן לעומק את ניגוד העניינים של הלפרין בעניין תנובה והגז, ולא ייאפשר הליך של קול קורא למראית עין, כשהתוצאה ידועה וסומנה מראש".

לדבריו, תאגידים כבר עושים שימוש בהודעת רשות ההגבלים; משרד פישר בכר, שמייצג את תנובה בתביעה של זליכה, מסר באחרונה מסמכים שאותם התחייב למסור לבית המשפט, אך ניסה לגרום לכך שהנתונים המופיעים בהם לא יועברו לזליכה משום שהלפרין הוציאה הודעה חדשה בנושא. "הנה כך הלפרין עוזרת ישירות לתנובה", הוסיף גרשט.

הלפרין מונתה לתפקיד הממונה על ההגבלים לאחר קריירה במגזר הפרטי במשרד מיתר ליקוורניק גבע לשם טל, שבין לקוחותיו הגדולים נמנות תנובה וישראמקו, הקשורה למונופול הגז. נגד תנובה הוגשו שש תביעות ייצוגיות בגין מחיר מופרז בהיקף של כ-1.1 מיליארד שקל. נגד לקוחה נוספת של משרד עורכי הדין שבו עבדה, פיליפ מוריס, הוגשה בקשה לאישור תביעה ייצוגית בסך 1.4 מיליארד שקל. התובעים חוששים כי בתי המשפט, שהסתמכו על קביעת גילה באישור תביעות ייצוגיות, יישנו עתה את גישתם בעקבות פרשנותה של הלפרין ויותירו את אותן תביעות על רצפת בית המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?