התאחדות החקלאים מגבשת חלופה לרפורמה בענף הביצים - ללא יבוא או ביטול מכסות

החקלאים בענף מסרבים לקבל את היוזמה הממשלתית למעבר ממכסות ומכסים לתמיכות ישירות, והפגינו אתמול לאורך גבול הצפון במחאה על התוכנית ■ החלופה המתגבשת מבוססת על תוכנית קודמת של משרד החקלאות ■ עלותה הצפויה: כמיליארד שקל, מחצית מהסכום מהממשלה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

השיחות בין נציגי החקלאים למשרדי האוצר והחקלאות על המעבר מתמיכות עקיפות בחקלאות - כדוגמת מכסים ומכסות ייצור - לתמיכות ישירות, צפויות להתחדש מחר. אחד הענפים שבו חקלאים מסרבים בקולניות לקבל את היוזמה הממשלתית במלואה הוא ענף הביצים. אתמול הפגינו מגדלי המטילות וחקלאים נוספים לאורך גבול הצפון, במחאה על התוכנית הממשלתית לרפורמה בענף, מחשש שיקרסו. הם גייסו לצדם שיקולי ביטחון, וטענו כי הלולנים, שמרוכזים ברובם בגליל (כ-65%) וחלקם ביישובים לאורך הגבול, הם רצועת הביטחון של ישראל בצפון.

משרדי האוצר והחקלאות בוחנים אפשרות לפתוח את הענף ליבוא חופשי; לבטל מכסות ייצור הניתנות לכל מגדל ומבטיחות את פרנסתו; להוציא לולים משפחתיים מחוץ למושבים משיקולי בריאות הציבור; לאחד לולים קטנים ללול גדול משיקולים כלכליים, תברואתיים וצער בעלי חיים; לממן חלק מהמעבר ללולים מתקדמים; ולפצות חקלאים שייפלטו מהענף ב–70% מרווחיהם כיום, לכל חייהם. לאחרים הממשלה תעזור בכניסה לתחומי עיסוק חדשים. בשני המשרדים התחייבו כי התוכנית תיושם רק בהסכמה עם המגדלים, ולא במהלך שייכפה עליהם.

על רקע התנגדות החקלאים, מגבשת התאחדות החקלאים חלופה ליוזמה הממשלתית. 
ל–TheMarker נודע כי היא תתבסס על תוכנית קודמת של משרד החקלאות לשדרוג הלולים ולאיחודם ללולים גדולים, אך ללא הסכמה לפתיחה ליבוא או לביטול שיטת המכסות. עלות השדרוג נאמדת במיליארד שקל. על פי התוכנית המתגבשת, הממשלה תתבקש לממן כ–500 מיליון שקל.

הפגנת מגדלי העופותצילום: גיל אליהו

יו"ר התאחדות החקלאים, מאיר צור, אמר כי מגדלי המטילות לא מוכנים לקבל את הצעת האוצר ברפורמה הממשלתית, לפצות אותם ב–70% מרווחיהם לכל חייהם תמורת פרישה מהענף. במשרד האוצר העריכו כי אם השוק ייפתח לתחרות באמצעות איחוד לולים משפחתיים קטנים והקמת לולים מתקדמים, ביטול מכסות ופתיחת יבוא, יהיו בעלי לולים שיעדיפו לצאת ממנו. את אלה הסכימו לפצות כספית. ואולם צור אמר כי "חקלאים מעדיפים לייצר, לא להיהפך לנתמכים. זאת גם מהות הציונות".

אתמול הפגינו חקלאים לאורך גבול הצפון, שם מרוכזים משקי הלולים להטלה, נגד הרפורמה, אף שבממשלה הבהירו כי אף רפורמה לא תתבצע מעל ראשי החקלאים או ללא הסכמות אתם. "הם אומרים שיעבדו בתיאום עם החקלאים, אבל אנחנו חייבים להכין עצמנו למצב שינסו לברוח לנו", אמר צור. "אנחנו רוצים להמשיך לגדל בישראל את כל המזון הטרי. כשהמדינה תעזור, המחיר יהיה אטרקטיבי גם לצרכן. בשום פנים ואופן לא נסכים, מבחינה כלכלית וציונית, לקבל כסף כדי שנשב בבית - ושמוצרים טריים יגיעו ממקומות אחרים בעולם".

צור הוסיף כי בענף מבינים את הצורך להתייעל, לאחד לולים קטנים לגדולים ומודרנים יותר, ולשפר את רווחת המטילות ואת ההיבט התברואתי. עם זאת, לולנים שירצו לשמור על המשק המשפחתי יוכלו להמשיך בכך. "על ביטול מכסות אנחנו בכלל לא רוצים לשמוע, וגם לא על יבוא", אמר.

"החקלאים שומרים 
על גבולות המדינה"

בהפגנה הסוערת אמר צור כי "אנחנו נמצאים כאן היום מול מעוז החיזבאללה בגלל שאנחנו משדרים מלחמה, אבל מסוג אחר. מלחמה על הבית, על הפרנסה של כ-2,800 לולנים. אנחנו, החקלאים, שומרים על גבולות המדינה. השדות שלנו הם הביטחון הקיומי וגם הביטחון התזונתי של כל אזרחי המדינה".

עופר ברנע, מהמועצה האזורית גליל עליון והחברה לפיתוח הגליל, אמר כי "ממשלת ישראל, שאינה יכולה לפעול כנגד הטייקונים ובעלי רשתות השיווק, פוגעת בחקלאים שהם האחרונים להרוויח בשרשרת הרווח של הייצור החקלאי. זו בושה למדינה".

שמעון ביטון, מגדל ביצים במושב אביבים, אמר בהפגנה: "כיפת הברזל של האזור שלנו זה הלול. הממשלה רוצה לעשות לנו תוכנית מרושעת ולסגור אותנו, משק משק, מושב מושב ולרוקן אותנו מביתנו. אנחנו לא נוותר".

על פי נתוני משרד החקלאות, הייצור בענף הביצים מגיע לכ–1.86 מיליארד ביצים בשנה, לפי נתוני 2012. הצריכה הממוצעת לנפש היא כ–238 ביצים בשנה. כ–2,890 בעלי מכסת ייצור של ביצים מייצרים ביצים בכ–2,000 לולים. חלק מבעלי המכסות מוכר את המכסה שלו למגדל אחר, מה שמעיד על רווחיות עודפת, לטענת משרד האוצר. כ-15% מהתוצרת מיוצרת בלולים גדולים. הגיל הממוצע של המגדלים הוא יותר מ–62. פחות מ-5% הם בני עד 40.

יצרני הביצים בגליל זכאים לסובסידיה ישירה מתוקף חוק הגליל, של שבע אגורות לביצה עד 2017. עלות ייצור ביצה ליצרן היא 45.3 אגורות (נתוני 2013). המכס על יבוא ביצים למאכל לישראל הוא 30 אגורות לביצה. ניתן לייבא ביצים ללא מכס במסגרת מכסת מכס של ארגון הסחר העולמי בהיקף של 150 מיליון ביצים, ובנוסף ישנה מכסה ללא מכס של 8 מיליון ביצים מהאיחוד האירופי. המכסה מוקצית בפועל בתנאים של מחסור, בדרך כלל בתקופות החגים.

שר החקלאות, אורי אריאל, מסר בתגובה: "לפני כמה ימים הוצאנו, יחד עם חברי ועדת הכלכלה, תקנות המגדילות את מכסות הביצים ביישובי הצפון. אנחנו פועלים להורדת יוקר המחיה בכלל מוצרי המזון כדי להיטיב על אזרחי ישראל, אבל מקפידים לעשות זאת בהידברות עם החקלאים ונציגיהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים