הרשימה נחשפת: המסעדות החשודות במכירת בשר מוברח מהשטחים

הבשר המוברח נמצא במסעדות שף ובחנויות בשר תוך זיוף תאריכי תפוגה, תאריכי שחיטה וכשרות ■ מתחילת שנת 2016 סוכלו ניסיונות הברחה של כ-39 אלף ק"ג בשר מוברח ■ מבעלי המסעדות: "הספק הונה את המסעדות ואנו מקווים כי ימצו איתו את הדין בחומרה"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

חשד כי בשר שהוברח מהרשות הפלסטינית הגיע למסעדות בישראל. בין המסעדות (וחנויות הבשר) אליהן היה ממוען הבשר המוברח, על פי החשד: צפרה, טופולומפופו, עד העצם בהרצליה ובכפר סבא, אוקטגון בנהלל, מוזס ברמת החייל, מעדני מניה בראשון לציון, בידע הבשרים ברמת אביב, מסעדת רובינשטיין בנתניה וקימל התרנגול הכחול בקניון סי בתל אביב.

חשדות לגבי הימצאות ומכירת בשר מוברח עלו גם במסעדות "הסינית האדומה" ת"א; "דיקסי" ת"א; "ענק הבשר" בחולון, "בלאק אנגוס" נתניה (הכוונה לא לרשת ההמבורגרים "בלאק"), "אדום בר" ירושלים, "צפרה בע"מ" ת"א, "אצל דודי" ראשון לציון, "זוזברה" הרצליה, "הקצביה של שרון" שוק התקווה ת"א, "קימל" ת"א, "מעדני מניה" ראשל"צ, "מאסו מנוס" ת"א, "גוטיס פלאש" באום אל פאחם, "קפה גלידה בע"מ" חיפה, "בייליס" ראשל"צ, "צח ראכח" ת"א וב"קימל בגלבוע" באתר הסקי המלאכותי בגלבוע. ייתכן כי יש עוד מסעדות בהן נמצא הבשר המוברח ששמן טרם נחשף.

הבשר שנתפסצילום: היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות (יחידת הפיצו"ח)

>> תעלומת החומוס: למה הישראלים מפסיקים לקנות?

>> סכנת המזגנים המתלקחים של תדיראן: אלה הדגמים המסוכנים

"בשעות הצהריים קיבלנו מייל ובו נכתב כי הספק בלאק אנגוס חשוד בהברחת בשר בשיטות שונות לתחומי ישראל, זיוף אישורים וטרינריים ותאריכי תפוגה וכן אישורי כשרות", אומר מסעדן שביקש להישאר בעילום שם. "לא עברה חצי שעה וכבר הידיעה הייתה בכותרות של אתרי האינטרנט ועמודי הפייסבוק השונים. "הספק בלאק אנגוס, אשר עובד עם מאות לקוחות - מסעדות, מעדניות וקצביות ברחבי הארץ הונה אותנו ומכר לנו בשר מבלי שידענו שהוא משונע בדרכים לא דרכים, ועם אישורים מזויפים.

"שמות המסעדות שלנו מופיעות באינטרנט והפגיעה מתעצמת מרגע לרגע, וכל זאת ללא יכולת שלנו, בעלי המסעדה, לצמצם את הפגיעה, לא כרגע וגם לא מראש. אנו חשים כי גם מבחינת האיכות וגם מבחינת הכשרות הספק הונה את המסעדות ואנו מקווים כי ימצו איתו את הדין בחומרה".

מדבקות מקוריות של הבשר מברזיל, הורדה של המדבקות והתוויה מחדש בשם מפעל ישראליצילום: היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות (יחידת הפיצו"ח)

לדברי המסעדן, בצד כל משלוח בשר אותו הוא מקבל מופיעה תעודה חתומה על ידי וטרינר, על פי חוק, ונבדקת על ידי השף או מנהל המטבח. "אין לנו כל דרך לדעת שתעודה כמו זו שנשלחה על ידי הספק הנ"ל היא מזויפת, וכן לפקח או לוודא אם היא אכן אמיתית או לא. תעודה מזויפת הינה הונאה כמו הונאת בכשרות, והמסעדה היא לא הגוף שאמור לטפל בזה".

תגובת רשת מוזס: "רשת המסעדות מוזס מעניקה ללקוחותיה מנות המבוססות על חומרי הגלם האיכותיים ביותר. בהתאם לכך, הרשת עובדת במשך שנים עם ספק הבשר האיכותי והמוביל בתחום. בינואר 2016 התקבלה פנייה מבלאק אנגוס בבקשה לבחון את חומרי הגלם של הספק, ולאחר בדיקה קצרה ונקודתית בסניף אחד, הוחלט שלא לעבוד עמו. הקהל הרחב בישראל יודע שההמבורגרים של רשת מוזס הם ההמבורגרים האיכותיים והטעימים בישראל".

ממסעדת דיקסי של חיים כהן נמסר: "אנו מקפידים הקפדה יתרה על איכות הבשר המוגש אצלנו. הבשר המדובר לא הוגש ללקוחותינו, שכן לא עבר את הבדיקות הפנימיות המחמירות שהמסעדה עורכת בקפדנות דרך קבע, זאת בטרם שילוב ספק חדש ולמרות שהגיע עם אישור וטרינרי. יצוין כי הוזמנה מראש כמות קטנה מבשר זה לצורך בדיקתו, אולם משלא עבר את הבדיקות שלנו מבחינת איכותו, לא המשכנו בהתקשרות עם הספק". עוד מציינים בדיקסי כי הדבר התרחש לפני למעלה מחודשיים.

השף אבי קונפורטי, שמסעדותיו צפרה, טופולופומפו, זוזוברה ומוזס מעורבות בפרשה, כתב בדף הפייסבוק שלו: "הידיעות שפורסמו כאילו נתפס במסעדת טופולופומפו או צפרה בשר מוברח אינן אמת. לא נתבצעה כל תפיסת בשר במסעדות. הבשר נרכש על ידי צפרה וטופולופומפו מספקי בשר המציגים את כל האישורים הנדרשים, לאחר שהבשר עובר בדיקה וטרינרית ומקבל חותמת מאת הווטרינר הראשי של תל אביב.

"בנוסף, צפרה וטופולופומפו מקיימות ביקורת פנימית הדוקה על טיב הבשר ומלוות על ידי וטרינר המבצע עבורן בדיקות מעבדה שוטפות. המסעדות מקפידות על איכות גבוהה ובלתי מתפשרת של מרכיבי המנות המוגשות במסעדות בכלל, ובפרט בכל הנוגע לבשר. דבר קיומה של החקירה נודע לנו זה עתה מהתקשורת, ולהבנתנו הספקים הקבועים עמם עובדות המסעדות בשוטף אינם קשורים אליה. המסעדות ימשיכו לבדוק בקפדנות וללא פשרות את הספקים עימם הן עובדות, ואם יתגלה כי אצל מי מהם נפל רבב היא תפסיק במיידי את ההתקשרות עימו ותפעל נגדו בכל האמצעים העומדים לרשותה".

מבלאק אנגוס טרם התקבלה תגובה.

"תפיסות הבשר המוברח מבוססות על מידע מודיעיני רחב

לקראת חג הפסח, משרד החקלאות ומשטרת ישראל הגבירו את שיתוף הפעולה בנושא הברחות בשר לישראל. בחודשים האחרונים מנהלת היחידה המרכזית במשטרת ישראל מחוז ש"י עם היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות (יחידת הפיצו"ח), רשות המסים (יהלום וחקירות מע"מ ירושלים) ומשרד הבריאות, מעקב אחר יבוא בשר מדרום אמריקה, שנשחט על פי ההלכה המוסלמית ומיועד לרשות הפלסטינית.

על פי החשד, רשת מבריחים ישראלים ופלסטינים הכניסו במרמה את הבשר משטחי הרשות הפלסטינית לישראל במשאיות בעלות דפנות כפולות ובשיטות הסלקה נוספות. הבשר המוברח נמכר למסעדות שף מוכרות ולחנויות בשר, תוך זיוף מקור הבשר, אישור וטרינרי, תאריכי התפוגה של מוצרי הבשר, תאריכי השחיטה והכשרות.

על פי החשד, השיטה עבדה כך: יבואן פלסטיני רכש בשר המיועד לרשות הפלסטינית בדרום אמריקה וייבא אותו לנמל חיפה. מהנמל הועברה הסחורה למחסן בא-רם, ומשם הבשר הוברח בשיטות שונות לשטחי ישראל דרך מחסומים שונים בתת-תנאים המנוגדים להנחיות השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ומשרד הבריאות - ותוך סיכון בריאות הציבור.

הסחורה המוברחת הגיעה למחסן באזור התעשייה עטרות, שם נארזה מחדש תוך זיוף חותמות הכשרות, תאריכי התוקף והאישורים הווטרינריים. לאחר אריזת מוצרי הבשר, שעל פי נהלי משרדי הבריאות והחקלאות אינו ראוי למאכל אדם, הם הופצו למסעדות ולחנויות בשר. בנוסף, יש חשד שעולה להעלמת עסקאות והשמטת הכנסות בשטחי ישראל.

חשיפה זו מתווספת לאיסור הכנסת מוצרים מן החי מהרשות הפלשתינית לישראל, בנימוק של שמירה על בריאות הציבור, לאור אי עמידת הרשות הפלסטינית בדרישות השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות. בנוסף, במספר אירועים שונים בחודשים האחרונים ברחבי הארץ צוותים של יחידת האכיפה והחקירות המרכזית של משרד החקלאות סיכלו ניסיונות הברחה לאורך מרחב התפר ובאזורים שונים בהם נתפסו אלפי ק"ג בשר. מתחילת שנת 2016 סוכלו ניסיונות הברחה של כ-39 אלף ק"ג בשר מוברח. בשלוש השנים האחרונות משרד החקלאות סיכל 363 ניסיונות הברחת בשר, המהווים כ-729 טון.

רואי קליגר, מנהל יחידת פיצו"ח, אמר כי "משרד החקלאות מבצע באופן מתמיד אכיפה לסיכול ניסיונות הברחה ומכירה של מוצרים מן החי ושל בשר לא מפוקח משטחי הרשות הפלסטינית למדינה".

לדבריו, "תפיסות הבשר המוברח מבוססות על מידע מודיעיני רחב, המאפשר לאנשי היחידה לאתר משאיות המבריחות בשר או כל תוצרת חקלאית אחרת. בזכות שיתוף הפעולה עם היחידה המרכזית במשטרת ישראל מחוז ש"י, התחקינו לאורך זמן אחר משלוחי הבשר שצריך להגיע לשטחי הרשות הפלסטינית ומנענו את הפצת בשר שנועד למכירה בכל הארץ והצלחנו לסכל ניסיון נוסף לפגיעה בבריאות הציבור".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קייל דייויס, ממייסדי 3AC

שני החברים מהתיכון היו על גג העולם. היום הם חייבים 2.8 מיליארד דולר

סטודנטים לרפואה. "מהלך שנועד להגדיל את מספר הרופאים בישראל"

אחרי עשרות שנים: הסטודנטים האמריקאים לרפואה בישראל יוחלפו בישראלים