בענף הביצים מתכננים הפגנה סוערת על גדר המערכת בגבול הצפון

ארגון מגדלי העופות גייס את דובר צה''ל לשעבר, אבי בניהו כיועץ אסטרטגי ואת התאחדות החקלאים, אף שזו מנהלת שיחות על פיצוי תמורת ביטול המכסות עם משרד האוצר והחקלאות

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

ארגון מגדלי העופות מתכנן לקיים ב-11 באפריל עצרת מחאה על גדר המערכת בצפון, כולל השבתת לימודים ופעילות בישובים לאורך הגבול, במחאה על הכוונה לבטל את התכנון בענף הביצים. ברוב הישובים לאורך הגבול לולים משפחתיים הפועלים מכח מיכסות יצור שנתיות, ובענף טוענים כי ביטולן יחסל את הלולים המשפחתיים, מכיוון שגופים גדולים בענף יקימו לולי ענק, והלולים בישובים הקטנים לא יוכלו להתחרות בהם.

ביטול התכנון והמכסות בענף הביצים הוא חלק ממהלך כולל שמובילים משרדי האוצר והחקלאות, להעברת כל ענפי החקלאות מסבסוד עקיף באמצעות מכסים, מכסות יצור ופיקוח מחירים לסבסוד ישיר.

לול במושב אביביםצילום: עופר וקנין

בשיטה החדשה יוסרו מכסי מגן על תוצרת טריה, יבוטל התכנון בענפי החלב והביצים והמגדלים יקבלו תמיכות ישירות שיותאמו להפסדים שייגרמו להם מהשינוי. התאחדות החקלאים, המייצגת את רוב חקלאי ישראל, כולל ענף הביצים, פתחה השבוע בשיחות מפורטות עם נציגי משרדי האוצר והחקלאות על הרפורמה. עם זאת, בשטח חקלאים חוששים מהשינוי וטוענים לחוסר אמון בממשלה שתעביר את התמיכות הישירות בהיקף המוסכם לאורך שנים.

"מזה שבועיים אנחנו מנהלים מאבק לביטול הכוונה לבטל את מכסות הביצים", כתב מזכיר ארגון מגדלי העופות, מוטי אלקבץ למגדלים. "מימוש הכוונה יהווה בכייה לדורות ותמיט אסון כבד על הענף ועל מרקם החיים והחוסן במושבים בגבול הצפון. ללא תכנון אין לענף זכות קיום. זוהי מלחמה על עתיד החקלאות בישראל ועל עתיד מפעל חיינו", הוסיף. על הפנייה חתום גם אדוני יוסף, סגן ראש המועצה מעלה יוסף ויו''ר קרן הביצים במועצת הלול.

גדר המערכת סמוך למטולהצילום: ירון קמינסקי

באיגרת למגדלים ציין, כי למחאה שותפים המועצות האיזוריות מרום גליל, מבואות החרמון, ומעלה יוסף וכם תנועת המושבים והתאחדות החקלאים. את המאבק מלווה כיועץ אסטרטגי תא''ל (מיל.) אבי בניהו, דובר צה''ל לשעבר.

אלקבץ הוסיף, כי המטרה היא להשפיע על דעת הקהל, לאחר שהחלה לחלחל ההכרה, שיוקר המחיה לא נובע מהחקלאים, אלא מפערי התיווך מהם ועד לצרכן. לדבריו, מטה המאבק שהוקם יפעל לגיוס שרים וחברי כנסת, אנשי צבא ואת נשיא המדינה מתוך הבנה, שללא חקלאות וללא מכסות ביצים, ייפגע חוסן הישובים לאורך הגבול הצפוני ובכך ייפגע הבטחון בצפון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"