עסקת חבילה: הורדת מכסים תמורת פיצוי של עשרות מיליוני ש' לחקלאים

העסקה כוללת הגדלת יבוא של אלפי טונות דגים קפואים, מאות טונות דגים טריים ושמן זית ללא מכס ■ הפיצוי לענף השמן יהיה כ-15 מיליון שקל ולענף הדגים כ-37 מיליון שקל

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

עסקת חבילה בין משרד האוצר, משרד החקלאות והמגדלים. במסגרת העסקה, שתקפה לשלושה חודשים הוסכם על פתיחת השוק ליבוא מוצרי חקלאות טריים וקפואים.

הוסכם כי מכסות היבוא לשמן זית יהיו 2,000 טונה לשלושה חודשים, והחקלאים יפוצו ב-16 מיליון שקל. ענף הדגה – ייבאו 3,500 טונה אמנון קפוא באפס מכס ו-500 טונה קרפיון ובורי. החקלאים יפוצו ב-37 מיליון שקל. ירקות קפואים ייובאו לפי התכנון המקורי - 10,000 טונה, והחקלאים יקבלו עד 25 מיליון שקל.

מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהוצילום: אייל טואג

הכוונה לייבא ירקות טריים בוטלה, מכיוון שהמגדלים התחייבו לשווק אותם במחירים נמוכים במיוחד של 1.5-2 שקלים לקילו תפוחי אדמה, גזר וכרוב.

בכל אחד מהענפים שייחשפו ליבוא תיקבע רשת ביטחון נוספת, למקרה שהמגדלים יינזקו מעבר להערכות שגובשו בשיחות. ללא קשר לשיחות אלה, משרדי החקלאות והאוצר הסכימו על הכפלת כמות הביצים המיובאות, מ-40 אלף ל-80 אלף.

מאיר צור צילום: אייל טואג

כחלון אמר לפני כשבועיים, כי בכוונתו להפחית מכסים על מגוון מוצרים, כדי להוזיל עלויות לקראת חג הפסח. הדגים הם חלק מאותם מוצרים, לצד שמן זית וירקות קפואים. כחלון הוסיף כי יוריד מכסים על בשר, כבש ומוצרי חלב. אולם, על כך הוסכם כבר בעבר במיתווה לוקר, והוא אינו מביא בשורה חדשה לגביהם.

בין השאר מתוכננת הגדלת מכסות פטורות ממכס ליבוא בשר טרי, ל-8,500 טונה כך שיהוו 40% מצריכת הבשר הכשר וקביעת מיכסה של 1,000 טונה ללא מכס ליבוא כבש. עד כה המחירים לא ירדו כתוצאה מהפחתת המכס. בנוסף לכך יוגדלו מיכסות ליבוא שמן זית ללא מכס ל-4,000 טונה כך שיהוו 20% מהצריכה.

כמו כן ייפתחו מכסות פטורות ממכס לרסק עגבניות לתעשייה (אריזות של 1 קילוגרם). יינתן פטור ממכס ליבוא 40 אלף טונה עגבניות, מלפפונים, חסה, פלפל ופטרוזיליה לחודש וחצי בפסח ולחודשיים בחגי תשרי. המכסה ללא מכס ליבוא ירקות קפואים תגדל מ-5,000 טונה ל-15 אלף טונה.

במסגרת עסקת החבילה תוגדל כמות הגבינות הקשות שייובאו ללא מכס מ-4,800 טונה ל-5,400 טונה. יבוא מכסה ללא מכס של חמאה יעבור להליך תחרותי לאחר שהפטור ממכס לא נוצל להורדת מחירה לצרכן. הכמות תגדל מ-1,000 טונה ל-1,250 טונה. גם דגים טריים ייובאו במכס מופחת, במקום 100%, 50%.

מגדלי הביצים נגד כל הצעת יבוא

משה כחלון

במשרד האוצר טוענים כי ניתן להוזיל את מחיר הביצה לפחות ב-10% ולחסוך לצרכן עד 200 מיליון שקל בשנה. בענף הלול טוענים, כי מגדלי המטילות מתנגדים לכל ניסיון לפתוח יבוא, כל עוד אין מחסור, ללא קשר לפיצוי שיקבלו.

מועצת הלול אישרה השנה מיכסת יצור ביצים הגבוהה ב-10 מיליון משנה שעברה. אושר יצור 40 מיליון ביצים לקראת הפסח ואפשרות לתוספת של 10 מיליון ביצים נוספות. מגדלי המטילות טוענים, כי ניתן להוריד מחירים באמצעות קיצוץ פערי התיווך בינם לצרכנים, מבלי לפגוע במחיר שהם יקבלו.

בהודעה משותפת שפרסמו משרדי האוצר והחקלאות הערב נמסר, כי כחלון עתיד לחתום על הצווים ליבוא ביום ד'. היעדים שנקבעו כוללים הםחתת מחירי דגים קפואים בסכום של 15-20 שקל לקילוגרם. הפחתת מחיר שמן זית בסכום של 6-8 שקל לקילו. הפחתת מחירי ירקות קפואים ב-10% לפחות.

כחלון אמר כי "הבטחנו להילחם להורדת יוקר המחייה בישראל בכל החזיתות וזה צעד משמעותי שיוביל להורדת מחירים כבר בחג הפסח הקרוב. המצב שבו אזרחים רכשו עגבניות ירוקות במחירים מופקעים בחגי תשרי לא יכול לחזור על עצמו בפסח. מדובר בצעד ראשון ומשמעותי בתכנית גדולה של פתיחת השווקים לייבוא במטרה להוזלת יוקר המחייה בישראל. במקביל אנחנו נדאג לפיצוי הולם לחקלאים ונשמור על הענף החשוב הזה".

אורי אריאל, שר החקלאות, אמר כי "אני שמח שהגענו לאיזון הנכון שבין הוזלה של מוצרי המזון ובין הגנה על החקלאים והבטחת עתידם. לנגד עיננו עמדו כל העת משפחות שיושבות סביב שולחן הסדר ומצד שני החקלאים שעבדו קשה כדי להביא את המוצרים האיכותיים והטריים. התחלנו את המהלך כבר בראש השנה ומדובר במהפכה ששנים רבות לא עסקו בה ואני שמח שהצלחנו הפעם. זה צעד ראשון בתהליך ארוך שיביא את כולנו לעולם חקלאי מפותח יותר. של שכלול התחרות בענף ומתן תמיכה ישירה לחקלאי".

מזכ״ל תנועת המושבים ויו״ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור, אמר כי ״לאחר מו״מ מתמשך וקשה אך ענייני הגענו להסכמות שיוכלו להגן הן על הצרכן והן על החקלאים לטווח הארוך. הדבר החשוב הוא לקדם את התכנית האסטרטגית ארוכת הטווח כדי שהחקלאים יחזרו להתפרנס בכבוד והצרכן הישראלי יקנה תוצרת חקלאית טובה במחירים הוגנים. אני מודה לשר האוצר והחקלאות ולאנשי משרדם על מו״מ ענייני מתוך המחויבות לחקלאות, לחקלאים ולאזרחי מדינת ישראל".

מזכ״ל התאחדות חקלאי ישראל, אבשלום וילן, אמר כי ״הגנו על האינטרסים של חקלאי ישראל. הצרכנים ייהנו ממחירים מוזלים לחג, התעשייה תמשיך לקלוט את התוצרת החקלאית ומגדלי הדגים ושמן הזית לא ייפגעו. חקלאי ישראל יספקו את כל תצרוכת המזון לחג במחירים זולים. אנו קוראים לצרכנים להמשיך ולרכוש תוצרת ישראלית. אנו מאמינים ששיתוף הפעולה בין משרדי האוצר, החקלאות והתאחדות חקלאי ישראל הוכיח פעם נוספת שכאשר קיימת הידברות מגיעים לתוצאות שבהן הצרכן ייהנה והחקלאי לא יזוק״.

מזכ"ל התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, אמר כי ״אנחנו מתגייסים למען הציבור ונפעל להורדת מחירים לחג הפסח. מילה שלנו זו מילה. אני קורא לציבור הישראלי לקנות את מוצרי הפסח מתוצרת כחול לבן ולחזק את החקלאים והחקלאות הישראלית. אסור לאיש לשכוח כי מאחורי המושג חקלאות ישראלית עומדים ישראלים חרוצים וטובים, עובדי אדמה שמפרנסים משפחות״.

מזכיר ארגון מגדלי הירקות, מאיר יפרח, אמר כי ״שמרנו על האינטרסים של המגדלים תוך הבנה לצורכי האוצר והחקלאות לשמירה על ייצור מקומי לחקלאי ישראל ואספקת תוצרת איכותית להמשך קיומה של החקלאות״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"