"משרדי הממשלה קיבלו פטורים ממכרזים בשווי של 24 מיליארד שקל"

חברת הייעוץ הלוי דוויק ביצעה בדיקה של מתן פטורים ממכרזים ב-4 שנים האחרונות: ממוצע ההתקשרויות הפטורות בכלל המשרדים הממשלתיים הוא כ-70% ■ משרדי המדע, התרבות והספורט עושים את השימוש הנמוך ביותר בפטורים ממכרז

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

"בשנתיים האחרונות נרשם זינוק בהיקף הכספי של פטורים ממכרזים ממשלתיים. ב-2014 ניתנו פטורים בהיקף שיא של 8.5 מיליארד שקל וב-2015 בהיקף של 7.39 מיליארד". כך אמר היום ארנון רונד, מנכ"ל חברת הייעוץ הלוי דוויק מקבוצת פאהן קנה.

לדברי רונד, משרדי הממשלה חילקו כ-18,500 פטורים ממכרז לספקים בשווי כולל של כ-24 מיליארד שקל בין השנים 2012 ל-2015, כאשר רק בשנתיים האחרונות ניתנו פטורים ממכרז ממשלתי בהיקף של 15.89 מיליארד שקל.

צילום: אסנת קרסננסקי

עוד מתנה לבזק: פטור ממכרז לשירותי תמסורת לממשלה ב-51 מיליון שקל

במסגרת הבדיקה, ערך יחד עם שלומי תורג'מן, שניהם מחברת הייעוץ הלוי דוויק, מקבוצת פאהן קנה, המספקת שירותי ייעוץ למכרזים, גיבשה החברה מעין 'תו איכות' לאותם משרדים ממשלתיים שעושים את השימוש הנמוך ביותר בפטורים ממכרז. התברר כי משרדי המדע, התרבות והספורט, שמחזיקים מטה מאוחד למכרזים ולכן נסקרו כגוף אחד, עושים את השימוש הנמוך ביותר בפטורים ממכרז: 46% מההתקשרויות שלהם בשנים 2012-2015 בוצעו בפטור ממכרז. במקום השני בדירוג מופיע משרד החוץ, עם שיעור התקשרויות פטורות של 53%. במקום השלישי משרד הכלכלה (לשעבר התמ"ת) עם שיעור של 55%.

ממוצע ההתקשרויות הפטורות בכלל המשרדים הממשלתיים, למעט משרד הביטחון אשר מפעיל כללים שונים לפטורים ומוביל התקשרויות רבות שאינן מפורסמות, הוא כ-70%.

בדיקה נוספת שערכה חברת הלוי דוויק העלתה כי החל מ-2010 נרשם זינוק במספר הפטורים שחילקו משרדי הממשלה השונים לספקיהם: מספר ההתקשרויות הכולל בין המשרדים לספקיהם עלה פי 3 לערך - מ-2,257 ב-2010 ל-7,338 ב-2015, כשמספר ההתקשרויות עם פטור ממכרז זינק פי 7 לערך - מ-763 ל-5,332.

לדברי רונד, "בשנתיים האחרונות נרשם זינוק בהיקף הכספי של פטורים ממכרזים ממשלתיים. הבדיקה גילתה שכ-25% מהפטורים בשנים 2010-2015 חולקו תחת הנימוק כי קיים רק ספק יחיד. העילה שצוינה ברוב הפטורים הייתה הארכת התקשרות עם ספק מסוים בשל נסיבות מיוחדות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה