הפרטת תעש צפויה להימשך, אף שאלביט מתמודדת יחידה

פלקסטרוניקס, המתמודדת האחרונה שנותרה מול אלביט, פרשה על רקע טענות להטיית המכרז ■ מקורבים להפרטה: "ועדת המכרזים מצאה שאין ממש בטענות שהועברו למבקר המדינה"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

ועדת המכרזים ברשות החברות הממשלתיות צפויה להמליץ למנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, להמשיך במכרז להפרטת תעש - כך אמרו מקורות מקורבים להפרטה. הוועדה תדון בהשלכות של הישארות אלביט מערכות המתמודדת היחידה במכרז, אך מצב זה אינו צפוי לשנות את החלטתה, והיא תציע דרכים לביצוע התמחרות מול המציעה היחידה כדי להגדיל את תמורת ההפרטה.

לדברי המקורבים להפרטה, הוועדה בחנה את הטענות שהועברו למבקר המדינה נגד המכרז, ומצאה שאין בהן ממש ושהן נובעות כנראה מגורמים שמעוניינים לטרפד אותו. במגזר הביטחוני העריכו כי העניין הרב של אלביט ברכישת תעש יגרום לה להציע סכום גבוה מ–1.1 מיליארד שקל, רף המינימום במכרז, כדי למנוע מצב שבו המכירה לא תאושר בשל המחיר.

לפי מקורות שונים, לפחות חלק מהטענות האנונימיות על הטיית המכרז לטובת אלביט הופצו על ידי עובדים בכירים יחסית בתעש, שכנראה חוששים לעתידם בעקבות ההפרטה.

על רקע ההתפתחויות, הודיעה ביום חמישי האחרון פלקסטרוניקס, החברה האחרונה שאמורה היתה להתמודד מול אלביט, על פרישתה ממכרז תעש.

משגר הרקטות כידון קסום, מתוצרת תעשצילום: תע"ש

מקורבים להפרטה אמרו כי באב"ד יצטרך להכריע לגבי המשך המכרז. לדבריהם, במשרד האוצר לא רוצים לתת פרס למי שמנסה להכשיל את ההליך, אך גם רוצים להימנע מהליך פגום. במגזר הביטחוני העריכו כי לנוכח הלחצים להמשיך במכרז ולמכור את תעש, יאשר באב"ד את המשך התהליך.

מתעש נמסר בתגובה: "צר לנו על מסע הכפשות נגד עובדים בחברה וניסיונות חוזרים להטיל בהם דופי. תעש פעלה בהתאם להנחיות של רשות החברות ומנהלת תהליך שוויוני ושקוף מול כל הרוכשים. צר לנו שגורמים אנונימיים בחרו בדרך לא הגונה ופוגעים בחברה".

הכנסת תציב קשיים?

גם אם המכרז יתקדם, הוא צפוי להיתקל במכשולים כשיובא לאישור ועדת הכספים של הכנסת. בקרב חלק מחברי הוועדה שוררת מורת רוח מההליך, ויש עניין לבחון מחדש את מכירת תעש.

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) שיגרה בסוף השבוע מכתב לבאב"ד, שבו ביקשה ממנו להקפיא את המכרז. בירן, חברה בוועדת הכספים, ציינה במכתבה כי "הפרטת תעש עולה לכותרות בהקשרים קשים, המעלים סימני שאלה רבים בנוגע לתקינותו של המכרז למכירת החברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"