מתמודדים על תעש: "המכרז נראה 'תפור' לאלביט, החברה שווה כ-600 מיליון שקל בלבד"

מתמודדים על הפרטת תעש טוענים כי לפי חישובים שערכו החברה שווה הרבה פחות מרף המינימום להצעה שקבעה המדינה - 1.1 מיליארד שקל. "זה לא מקרה שמתוך 11 חברות שהתמודדו בתחילת הדרך נותרו שתיים"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

מתמודדים על הפרטת תעש טוענים כי חישובים שערכו העלו שהחברה שווה הרבה פחות מסכום המינימום שקבעה רשות החברות הממשלתיות לחברה - 1.1 מיליארד שקל. לדבריהם, ערכה הכלכלי של החברה לא שווה יותר מ-600-700 מיליון שקל.

לדברי חלק מהמתמודדים, קיימים סעיפי הוצאות שהרוכש מחויב לעמוד בהם ומגלמים הוצאות של מאות מיליוני שקלים יותר מההערכות של רשות החברות. אלה כוללים, לדוגמה, את מעבר החברה לנגב ורשת ביטחון לעובדים שיישארו. "הערכות רשות החברות לגבי עלויות אלה לוקות בחסר ויוצרות חוסר וודאות של מאות מליוני שקלים", ציינו המקורות.

מפעל תע"ש ליד רמת השרוןצילום: אלון רון

"לו היתה כאן כוונה לקיים מכרז אמיתי, המדינה הייתה צריכה להחריג את אלביט מערכות מהמכרז ולא לקבוע מחיר מינימום להצעות - כך הייתה יכולה לייצר תחרות אמיתית בין הרוכשים", הסבירו המקורות. "אלביט היא החברה היחידה בין המתמודדות שיכולה להרשות לעצמה להוציא מאות מליוני שקלים נוספים כי הרכישה של תעש תניב לה ערך מוסף מעבר לרכישה עצמה. זה לא מקרה שמתוך 11 חברות שהתמודדו בתחילת הדרך נותרו שתיים - אלביט ופלקסטרוניקס - בעוד שמתמודדת רצינית נוספת, קבוצה בראשות סמי קצב, שוקלת אם להמשיך להתמודד. המכרז נראה 'תפור' לאלביט מערכות", הוסיפו.

פלקסטרוניקס הינה בעלת השליטה והחברה המובילה בתאגיד אינויקטוס אחזקות, שהוקם לצורך רכישת תעש מערכות. בעלי העניין בו הינם חברת פלקסטרוניקס (90%) וגיל מור (10%). בעלת השליטה בפלקטרוניקס הינה Flextronics international, חברה הפועלת בענף התקשורת, ולכן הקשר שלה לתעש הבטחונית לא ברור. זו חברה ציבורית גלובלית אשר התאגדה בסינגפור ואשר נסחרת בנאסד"ק. לחברה מפעלי ייצור בכ-30 מדינות ולרבות בישראל, והיא מספקת שירותי הנדסת ייצור - אך אינה פעילה בתחום התעשיות הבטחוניות. לחברה מכירות של כ-26 מיליארד דולר ושווי שוק של כ-6.9 מיליארד דולר.

מרשות החברות נמסר בתגובה, כי "תהליך הפרטת התעש מתנהל בשקיפות במשך למעלה משנה וחצי ומצוי כעת בישורת האחרונה. ר/ות החברות יצאה למיכרז בינלאומי ועודדה משקיעים מהארץ ומחו''ל להתמודד על רכישת החברה, במטרה למקסם ולהעלות את התמורה הכספית עבור החברה. בשלבים הסופיים אנו עדים לנחישות ומוטיבציה גדולה ולריכוז מאמצים של רוכשים במטרה להבטיח את זכייתם בחברה. הרשות תמשיך לנהל את המיכרז בפרמטרים עסקיים תוך התעלמות מרעשי הרקע, שמאפיינים את התהליך לקראת סיומו".

מקורבים לתהליך אמרו בתגובה נוספת, כי "לתעשייה הצבאית צבר הזמנות של למעלה מ-7 מיליארד ומכירות של 2 מיליארד שקל. לחברה מערכות נשק מדויקות ומתקדמות ובלעדיות שפותחו בראיית שדה הקרב העתידי והוכחו במבצע צוק איתן. החברה מפתחת ומייצרת רקטות מדויקות למגוון טווחים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים