שוברים את מונופול מכון התקנים: הממשלה אישרה בדיקות יבוא על ידי מעבדות מתחרות

המשמעות: הקלות משמעותיות בכניסתם של אלפי מוצרים לישראל ■ ח"כ פולקמן, יוזם החוק: "יש גורמים שמנסים למנוע את החוק - ולהפחיד את הציבור בטענה לפגיעה בבטיחות הציבור"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

ועדת שרים לענייני חקיקה אישרה היום (א') את ביטול המונופול ההיסטורי של מכון התקנים בבדיקת יבוא. על פי השינוי, יינתן היתר למעבדות מוסמכות נוספות לאשר יבוא מוצרים בעלי תקן רשמי, כפיי שנדרשים במוצרים בעלי השפעה בנושאי בטיחות, בריאות ושמירת הסביבה, כדוגמת מכשירי חשמל לבית. "מקום בו נדרש בדין אישור ממכון התקנים, יכול האישור להינתן על ידי מעבדה מוסמכת", קובע השינוי המרכזי בהצעת החוק.

המשמעות של הצעת החוק: הקלות משמעותיות בכניסתם של אלפי מוצרים לישראל - בניגוד למצב כיום שבו הם מעוכבים במשך שבועות בנמלים. אם תאושר הצעת החוק, היא צפויה להוזיל את אותם מוצרים אך לא באופן דרמטי.

אלי שטייןצילום: עופר וקנין

את הצעת החוק הפרטית יזם והוביל יו"ר סיעת כולנו, חבר הכנסת רועי פולקמן, ולדברי מקורות מקורבים להליך החקיקה, ההצעה נתמכה על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, משה כחלון ומנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג.

עד כה היה מכון התקנים הגוף היחיד שאישר את מוצרי היבוא נושאי התקן הרשמי לארץ, בבדיקות שאימתו את עמידתם בתקינה ישראלית. יבואנים טענו כי מכון התקנים מעכב יבוא ובדיקותיו מייקרות את המוצר ולעיתים הופכות אותו ללא כדאי. למכון התקנים השפעה ניכרת על התעשיינים המקומיים, ובמשך שנים נעשה בו שימוש למניעת יבוא מתחרה.

המקורות הוסיפו, כי את המהלך ניסו לסכל מקורבים למכון התקנים בעיקר מהתאחדות התעשיינים ומההסתדרות, שהפעילו לחצים על בכירים במפלגת הליכוד. בנוסף, גם בתוך משרד הכלכלה עלו חילוקי דעות בדבר היקף השינוי המוצע. בימים הקרובים ייבחן הנוסח המדוייק של הצעת החוק, שיוגש לקריאה ראשונה לכנסת, יחד עם נציגי הממשלה והתעשיינים. ההערכות הן, כי החקיקה תושלם תוך חודשים ספורים.

בהסבר להצעת החוק נכתב, כי חוק התקנים נועד להבטיח רמה נאותה ועמידה בתקן של מוצרים ושירותים על ידי קביעת דרישות שונות לגבי מוצרים, כמו טיב, הרכב חומרים ותהליך ייצור. בישראל 3,500 תקנים למוצרים, מהם 550 מחייבים (רשמיים). כיום, מכון התקנים מהווה מונופול בתחום מתוקף החוק. הוא הגורם היחיד שמוסמך לקבוע התאמה לתקנים ישראליים, לבצע בדיקות עמידה בתקן למוצרים מיובאים, והוא גם זוכה לבלעדיות בהנפקת האישורים המתאימים לכך.

עוד נכתב בהצעה, כי "מטרתו של חוק זה ליצור תחרות בענף התקינה ועל ידי כך להפחית את הנטל הרגולטורי, אשר משית עלויות רבות על המגזר העסקי. צעד זה צפוי להביא לחיסכון בעלויות של היצרנים והיבואנים במשק הישראלי, אשר יתורגמו לירידה במחיר שמשלם הצרכן הסופי. בהצעת חוק זו מוצע לאפשר למעבדות נוספות אשר הוסמכו על ידי הרשות להסמכת מעבדות או שקיבלו הסמכה מארגון החבר ב-ILAC (הארגון הבינלאומי להסמכת מעבדות) וחברותו אושרה על ידי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות, לאשר מוצרים.

"הצעת חוק זו מבקשת ליצור איזון בין החובה לשמור על בטיחות ובריאות האזרחים לבין הצורך להקל על הסחר הבינלאומי ולפעול להורדת עלויות הייצור ויוקר המחיה בישראל. בנוסף, הצעת חוק זו תאפשר הכרה באישורי עמידה בתקן של מעבדות מוסמכות במדינות אחרות למוצרים מיובאים ותעודד אימוץ של תקינה בינלאומית".

כחלון וח"כ פולקמןצילום: אוליבייה פיטוסי

פולקמן אמר כי "ישנם גורמים ספציפיים המנסים למנוע את החוק שייטיב עם אזרחי המדינה משיקולים לא עניינים תוך הפחדת הציבור בטענה כי פתיחת אישורי התקינה לגופים נוספים תפגע בבטיחות הציבור ואני אומר לכם חד משמעית - זה לא נכון. לשמחתי רוה"מ בנימין נתניהו מבין זאת והוא סייע בהעברת החוק. העברת החוק משמעותה פריצת דרך של ממש להגברת התחרות במשק כפי שהמליצו בעבר גורמים רבים כגון ועדת טרכטנברג, ועדת לנג, קבינט יוקר המחייה בראשותו של השר בנט ומבקר המדינה. התקינה תיפתח לכמה גופים מוסמכים, שיורידו את עלויות בלי התפשרות על בטיחות האזרחים. שר האוצר ואני נחושים להביא לשינוי במונופול מכון התקנים ואני קורא לגורמים הללו לשבת יחד ולהגיע להסכמות לטובת הציבור כולו".

ממכון התקנים נמסר בתגובה כי "לצערנו הצעת החוק הזו אם תתקבל במתכונתה הנוכחית תגרום לזילות בדיקות הבטיחות של המוצרים המיובאים לארץ ובכך תהפוך ישראל לפח הזבל של מוצרים פסולים מכל העולם. מכון התקנים הינו תאגיד סטטוטורי שלא למטרת רווח המבטיח באמצעות בדיקות המעבדה לאזרחי ישראל שהמוצרים המשווקים בארץ בטוחים לשימושם. עלות בדיקות אלו מסתכם בכארבעה פרומיל מעלות המוצרים ואם לא יבוצעו בדיקות בטיחות חיוניות אלו עלות זו לא תחסך מהצרכן אך תחשוף את ילדנו למפגעים בטיחותיים מיידיים וארוכי טווח. כיום כתוצאה מהבדיקות נפסלים מדי שנה על ידי מכון התקנים עשרות אלפי פריטים שמיועדים לתינוקות בשל סכנות כגון רעילות, חומרים מסרטנים, או חנק. כמו כן, מאות אלפי פריטים נפסלים בשל סכנות התחשמלות, או שריפה. אם יתקבל החוק ותהיה זילות לבדיקות, כמות המוצרים המסוכנים שיגיעו לארץ תגדל ויגיעו לשווקים ולצרכנים, דבר הנמנע כיום בגלל בדיקות מכון התקנים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"