הסכם יעלון-כחלון |

תקציב הביטחון - 56.1 מיליארד שקל, ויגדל בהתאם לרפורמות; פנסיית גישור - גם למי שאינו לוחם

התקציב הוא לחמש שנים, צמוד למדד ■ סוכם על שורה של רפורמות במערך כוח האדם שאם יבוצעו - תקציב הביטחון יגדל ל-59 מיליארד שקל בשנה ואף יוכל להגיע עד ל-60.7 מיליארד שקל ■ גיל הפרישה לפנסיה של נגדים יעלה ל-55-53 שנים

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שר האוצר משה כחלון ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון
שר האוצר משה כחלון ושר הביטחון משה (בוגי) יעלוןצילום: מרק ישראל סלם
מוטי בסוק
מוטי בסוק

שר הביטחון משה יעלון, ושר האוצר משה כחלון, סיכמו היום (ו')בקריה בת"א על רפורמה כוללת בנושא כוח האדם, השכר והגמלאות בצה"ל, לפי חלק מעקרונות ועדת לוקר וחלק מעקרונות התוכנית הרב שנתית "גדעון" של צה"ל. בהתאם להסכם תקציב הביטחון שיאושר בכנסת ביום חמישי הקרוב יהיה ב-2015 יעמוד על 57 מיליארד שקל וב-2016 על 56.1 מיליארד שקל, כפי שהחליטה הממשלה בקיץ האחרון.

לפי ההסכם, תקציב הביטחון יוכל לעלות ל-59 מיליארד שקל ב-2016 - אם צה"ל יקיים את כול סעיפי ההתייעלות המופיעים בהסכם, לפי העיקרון יבצעו - יקבלו. ועדה מיוחדת משותפת למשרדי האוצר והביטחון תקבע אם מערכת הביטחון אכן עמדה ביעדי ההתייעלות. גובה התקציב, 56.1 מיליארד שקל, הוא ל-5 שנים. אם מערכת הביטחון וצה"ל יבצעו את כל סעיפי תוכנית ההתייעלות, התקציב השנתי יהיה 59 מיליארד שקל. הוא יהיה צמוד למדד המחירים לצרכן. התקציב יוכל לגדול אם צה"ל יעמוד ב-5-3 שנים קרובות ביעדי התייעלות שנקבעו לו, 1.7-1.5 מיליארד שקל (2 מיליארד לפי ועדת לוקר).

האוצר הציע כי תקציב הביטחון ב-2016 יהיה 56 מיליארד שקל. מערכת הביטחון דרשה תקציב של 63 מיליארד שקל. ועדת לוקר הציעה כי התקציב השנתי של מערכת הביטחון החל ב-2016 יהיה 59 מיליארד שקל, צמוד למדד, וכי מערכת הביטחון תקבל תוספת של 2 מיליארד שקל בשנה אם תבצע צעדי התייעלות. החלטת כחלון ויעלון נחשבת איפוא להצלחה לאוצר ולוועדת לוקר.

מאחורי גיבוש ההסכם החדש על תקציב הביטחון עמדו מנכ"ל משרד האוצר, שי באבד ומנכ"ל משרד הביטחון דן הראל, וצוות העוזרים שלהם. שני הצדדים ציינו כי לראשונה מזה שנים נושא תקציב הביטחון סוכם עוד לפני הדיונים הקובעים בכנסת על תקציב הביטחון לשנה הבאה, וכי נקבע מתווה שיבטיח דיונים חלקים על גובה תקציב הביטחון גם ב-4 השנים הקרובות.

בהתאם להסכם, לאוצר תהייה שקיפות מלאה על נושאי כוח האדם ועל נושאי התקציב במערכת הביטחון. עלות השכר במערכת הביטחון תקטן ב-15%-10%. דו"ח גורן, לרפורמה במערכת השיקום במשרד הביטחון, שהוגש לממשלה בסוף 2010, ובהמשך אושר על ידי הממשלה, ייושם במלואו. מדובר בהקשחה מסוימת בתנאי הזכאות לקבלת מעמד של נכה צה"ל ובהעברת הטיפול בהם לגורם אזרחי (הביטוח הלאומי). בהתאם למסקנות, השירות הצבאי יקוצר בחודשיים לשנתיים וחצי (ועדת לוקר הציעה לקצר את השירות לשנתיים לגברים ולנשים).

עוד נקבע תהליך של התייעלות משמעותית בנושא כוח אדם, תקנים, משכורות וגמלאות. גיל הפרישה לפנסיה של הנגדים יועלה מ-47-45 שנה היום ל-55-53. הנגדים שיפרשו לפנסיה בגיל זה ייהנו מפנסיית גישור עד הגיעם לגיל הפנסיה הרשמי במדינת ישראל, 67. הרציונאל למהלך זה, שכרם הלא גבוה, כ-11,000 שקל בחודש ברוטו עם הגיעם לפנסיה, והסיכוי הלא גבוה שימצאו עבודה לאחר שיפרשו.

כיום כ-1,200 קצינים ונגדים פורשים מדי שנה לפנסיה עם פנסיית גישור עד גיל 67, קצת יותר ממחציתם קצינים, והשאר נגדים. נקבע כי מספר הפורשים לפנסיה בשנה יקטן בכשליש, ל-750, מהם כ-400 קצינים וכ-350 נגדים. 450 הקצינים והנגדים האחרים, שלא יגיעו לגיל הפרישה בצה"ל לפנסיה, ינשרו משירות קבע בצה"ל בגיל 35. הם יצאו לשוק הפרטי עם מענק פרישה מוגדל.

750 "המאושרים" בשנה ייהנו מפנסיית גישור עם הגיעם לגיל המתאים, הנגדים מגיל 55-53 שנה והקצינים מגיל 47-45 שנה. כלומר, יעלון וכחלון דחו את המלצות ועדת לוקר לתת את פנסיית הגישור רק לאנשי המערך הלוחם, וקבעו כי אין להבדיל בין תפקיד לתפקיד, בין מג"ד לקצין אג"ם, וכי כול מי שיגיע לגיל הפרישה ייהנה מפנסיית הגישור. הערכה היא כי הרה ארגון בנושא הפנסיות יקטין את הוצאות מערכת הביטחון לגישור מ-5 מיליארד שקל בשנה ל-3 מיליארד שקל.

נקבע כי 40-30 משרות של אנשי קבע יאזרחו. מדובר בכלכלנים, משפטנים, מהנדסים וכד'. הם יפרשו לפנסיה, כמקובל בשוק הפרטי, בגיל 67. נקבע כי הפרויקטים של מעבר צה"ל לנגב, הקמת גדר ביטחון בגבול עם ירדן בערבה, הפרטת תע"ש, פינוי מוקשים והגנה על שדות הגז לא תמומן מתקציב הביטחון.

לדעת אנשי משרד הביטחון והאוצר שעמדו מאחורי ההסכם הוא מחזק את הצבא, מחזק את הקשר בין הדרג הצבאי והאזרחי, ומייעל את הצבא. ההסכם יוצג ביום ראשון בערב לפני ראש הממשלה, וככל הנראה יאושר על ידו. מאוחר יותר יובא ההסכם לאישור הקבינט המדיני-ביטחוני, אז גם יסוכמו פרטים אחרונים אודותיו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי