נתניהו, אל תתערב במינוי הממונה על ההגבלים

התנהלות שגויה של רשות ההגבלים בשנים שבהן נוצר מונופול הגז הדורסני היא זו שהובילה למצב הנוכחי, שבו המונופול חונק עתה את המשק בדרישותיו הדרקוניות

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, יכהן מעתה גם כשר הכלכלה ויאשר את מינוי הממונה הבא על ההגבלים העסקיים - אחד התפקידים הרגולטוריים המרכזיים במשק, עם השפעה קריטית על צמיחת המשק והורדת יוקר המחיה.

התנהלות שגויה של רשות ההגבלים בשנים שבהן נוצר מונופול הגז הדורסני היא זו שהובילה למצב הנוכחי, שבו המונופול חונק עתה את המשק בדרישותיו הדרקוניות. חולשת הרשות היחסית באותו זמן נבעה, בין השאר, מהתערבות פוליטית לכאורה במינוי מצד אהוד אולמרט, בעת שכיהן כשר התמ"ת, שקידם לכאורה את מינויה של רונית קן לממונה על רשות ההגבלים.

ראש הממשלה נתניהו בישיבת ממשלה, בירושלים ב-2014צילום: אמיל סלמן

הוועדה לבחירת הממונה החלה את עבודתה, והשבוע תראיין חלק מהמועמדים לתפקיד. חברי הוועדה יכולים לפנות למועמדים חדשים ולהציע להם להתמודד. את המועמד, או המועמדים שתבחר, תציג הוועדה לאישור שר הכלכלה, נתניהו.

בין שלל תפקידיו, הממונה קובע את מדיניות המיזוגים והרכישות, על פי פרשנותו לחוק ההגבלים. הוא גם היועץ לממשלה בנושאי ריכוזיות ענפית וכלל־משקית, אחראי למניעת התחזקות גופים ריכוזיים ויכול לתבוע חברות ומנהלים על פי פרשנותו לחוקי המזון וההגבלים. הרשות הגיעה לשיא הרתעתה בשנים האחרונות, במהלך כהונתו של דיויד גילה כממונה על ההגבלים. הסתלקותו של גילה פתחה צוהר לאופטימיות זהירה מצד המגזר העסקי, שהבא אחריו יהיה גמיש יותר.

עם זאת, משהתברר כי נתניהו צפוי להיות השר שימנה את הממונה על ההגבלים הבא, עלול להתממש הגרוע שבתרחישים. לאור חולשת המשילות של כלל שרי הממשלה, האופוזיציה והמערכת המשפטית, שמאפשרים לנתניהו לעשות כרצונו, עלול נתניהו למנות ממונה חסר עמוד שדרה, שימלא את ההנחיות שיקבל ממשרד ראש הממשלה. מינוי כזה יעלה פתח לחידוש לחצי הון־שלטון, כפי שקורה בגזרת כיל ומשרד ראש הממשלה בימים אלה.

נתניהו אמנם מתכוון לנקוט הליך חוקי לכאורה, ולעקוף את רשות ההגבלים באמצעות סעיף 52. אלא, שתוכניתו עלולה לעלות מהר מאוד על מהמורות פרוצדורליות (בוועדת הכלכלה) ומשפטיות (בבג"צים נגדו), שהסרתן תהיה ממושכת.

האפשרות האחרת לקדם את המתווה תהיה באמצעות פניית הממונה החדש לבית הדין להגבלים, למתן אישור למונופול להמשיך לפעול ללא פירוקו. גם מסלול זה צפוי להיתקל במהמורות שהטיפול בהן יהיה ממושך. לפיכך גם התפטרותו של דרעי או דמות הממונה הבא לא מבטיחים כרגע את אישור המתווה הממשלתי, או את הכשרת המונופול.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב