פורום קהלת: קרטל הפטם לא חוקי, יש לפתוח הענף ליבוא

ועדת הכלכלה תדון השבוע בדרישת החקלאים להוציא מחוק ההסדרים את הרפורמה בענף הפטם, בטענה שהיא תמוטט מאות מגדלים ■ האוצר נחוש לקדם את הרפורמה, שנועדה למנוע קרטל ■ פורום קהלת ממליץ ללכת אפילו יותר רחוק

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

ועדת הכלכלה תדון השבוע בדרישת החקלאים להוציא מחוק ההסדרים את הרפורמה בענף הפטם, בנימוק שהיא תגרום להתמוטטות מאות מגדלים ביישובי הספר ולכן תפגע בביטחון המדינה. משרד האוצר נחוש לקדם את הרפורמה, שנועדה למנוע יצירת קרטל - כמו זה שהקפיץ את מחירי העוף (פטם) ב–20%–30% בשנים האחרונות, וגרם לצרכנים לשלם 1–1.5 מיליארד שקל מיותרים מדי שנה על עוף לכיסי החקלאים, המשווקים והעסקנים.

לקראת הדיון פירסם פורום קהלת למדיניות מחקר אודות מועצת הלול, הקובע כי יש לבטל את התיאום בנושא הפטם בין המשחטות למשווקים, מכיוון שהוא לכאורה לא חוקי. הפורום ממליץ על רפורמה מרחיקת לכת בהרבה מזאת שמציע האוצר. לגישתו, יש לפתוח את הענף לתחרות - וזאת לא תמוטט את המגדלים המקומיים, שיקבלו תמיכות ישירות בהתאם למדיניות הממשלה.

"יש ליזום רפורמה מקיפה בענף הלול", כתבו החוקרים ד"ר אשר מאיר, חני רוטשטיין כהן ועורך הדין אריאל ארליך. הרפורמה שהם מציעים כוללת פתיחה של השוק לפעילות חופשית, והפסקת התכנון, תוך שימור מנגנוני פיקוח ובקרה לצרכים וטרינריים.

עוד כוללת הצעתם הסרה של מכסי המגן על יבוא; ביטול המכסות והפיקוח על מחירי הביצים; הכפפת שרשרת הערך של משק הלול לחוק ההגבלים, תוך איסור הסדר הכולל משחטות ומשווקים; הענקת סובסידיות ישירות ליישובי ספר לכל פעילות כלכלית שתשיג את יעדי הממשלה; הפיכת המועצה לענף הלול לארגון וולונטרי, תוך מתן אפשרות לארגונים נוספים לייצג את המגדלים - בכפוף למותר בחוק ההגבלים; והעברת סמכויות בנושאי פיקוח וטרינרי למשרד החקלאות.

משק הלול, האחראי לאספקת ביצים ובשר עוף לשוק, פועל מכוח החוק ללא תחרות וללא חופש עיסוק. ענף הביצים פועל תחת תכנון הדוק של קביעת מכסה ארצית ומכסות אישיות, הנקבעות על ידי מועצת הלול, באופן שמשמר היצע מוגבל ומחיר קבוע וגבוה לצרכן. "משטר זה מדכא התייעלות ומשמר באופן מלאכותי יצרנים בלתי־יעילים", נכתב בדו"ח של קהלת. החוקרים טוענים כי העובדה שיש מגדלים שסוחרים במכסה שקיבלו מעידה שהמחיר גבוה ממחיר תחרותי שהיה נקבע על ידי היצע וביקוש בלבד.

לולים בגלגלצילום: תומר אפלבאום

בנושא הפטם נכתב בדו"ח כי הקרטל שנוצר ב–2012 העלה מחירים בחלק מהתקופה ב–30%, תוך צמצום ההיצע. התיקון שנעשה באחרונה בחוק ההגבלים העסקיים שולל את הפטור למשווקי תוצרת חקלאית. הוא מאפשר אמנם להוסיף ולקיים את הסדר הפטם בין המגדלים עצמם, אך שולל את מעורבותם של המשווקים בו. לפיכך, הסדר הפטם של מועצת הלול נהפך ללא חוקי, מכיוון שהוא נאכף על המגדלים באמצעות המשווקים. החוק מתיר הסדר של מגדל מול משווק רק כשההסדר נוגע להסכם רכישת תוצרת בין השניים.

השינוי גם שולל את חוקיותו של הסדר בין משווקים או בין משחטות. תכליתו של חוק ההגבלים העסקיים הוא מניעת כוחנות מצד המשווקים החזקים. לפיכך, אין הצדקה ייחודית לתיאום ולוויסות האגרסיביים שעורכת המועצה.

התיאום שמערב את המשחטות והמשווקים גם גורם לפגיעה במגדלים החלשים, בניגוד לתכליתו של הפטור החקלאי, שנועד להגדיל את כוח המיקוח שלהם מול גופי השיווק החזקים. "בעריכת הסדר הפטם חוטאת המועצה לתפקידה הבסיסי - לדאוג לתמורה הולמת למגדלים - בנוסף לפגיעה בצרכנים עקב עליית המחירים", כתבו מחברי הדו"ח.

לולים במושב זרעיתצילום: דרור ארצי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין

רוסיה הגיעה לחדלות פירעון — לראשונה מ-1918

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה