כיל: נעתור לבג"ץ אם הכנסת תאשר המלצות ששינסקי 2, ח"כים: להכביד את נטל המס - "הם חצופים"

ח"כ שלי יחימוביץ' בדיון בוועדת הכספים: "להעלות את המיסוי בהתאם להמלצות המקוריות של ועדת ששינסקי לפני שרוככו על ידי הלובי החצוף והברוטאלי של כיל"

אורה קורן
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
צבי זרחיה

נציגי כיל אישרו היום כי בכוונתם לפנות לבג"ץ אם הממשלה והכנסת יאשרו את המלצות ועדת ששינסקי 2 כלשונן. האישור ניתן בעקבות שאלה מפורשת של יו"ר הוועדה, משה גפני, שאמר כי הוא מבין שבכוונת החברה לפנות לבג"ץ למנוע את ישום ההמלצות.

הדברים נאמרו בדיון שקיימה ועדת הכספים בהמלצות ועדת ששינסקי, הכלולות בחוק ההסדרים. רק 11 ח"כים מתוך 17, הגיעו לדיון, מהם 4 לא חברים קבועים בוועדה. מהליכוד הגיעו ח"כ מיקי זוהר ודוד ביטן, שהוא ממלא מקום. בישיבה לא נכח נציג של ש"ס, ומכולנו הגיעה נציגה אחת, ח"כ רחל עזריה .

יו"ר כיל, ניר גלעדצילום: ליאור מזרחי

המלצות ששינסקי 2, שעוסקות במיסוי משאבי טבע, ישיתו על כיל תוספת של 400 מליון שקל בשנה. הדיון היום התמקד בחישוב רווחי כיל - האם צריך להתבסס על ניתוח כלכלי, כפי שרוצה כיל או חשבונאי כפי שקבעה הוועדה.

כיל אישרה בדיון, כי במחיר הנוכחי של האשלג כמעט ולא יהיו רווחי יתר לחברה למיסוי. כיל נחשבת לאחת החברות הרווחיות במשק, ועל בסיס רווחיה הגדולים היא גם מחלקת דיווידנדים לבעליה במאות מליוני שקלים בשנה.

יו"ר כיל, ניר גלעד, טען אמר כי "החוק הזה שבא לטפל רק בכימיקלים לישראל בחר מודל כלכלי שמחפש תשואה על נכסים. נשאלת שאלת הנכסים על איזה נכסים מפעילים ממס רווחי יתר בשיעור של 14% שמעליהם מתחילים לשלם מס רווחי יתר. הקו הוא משמעותי אי אפשר לעבור עליו בחטף. הנכסים המופחתים בספרים 1.5 מיליארד דולר ועליהם מופעל מס רווחי יתר. הנכסים ממשיכים לייצר הכנסה האם הם לא זכאים להגנה?"

נציגי כיל גם מחו על כך שידרשו להציג רווחים על כל מחצב בנפרד והיו"ר גלעד אמר כי "החוק בעצם מייצר חברה חדשה". ספי זינגר ממשרד המשפטים טען בתגובה כי " המס לא מוטל על כיל, אלא על משאבי טבע נפרדים. יש חברת אחזקות שמחזיקה בכמה משאבי טבע זה לא אומר שמטילים מס על כל כיל. אנו מדברים על הטלת מס על מי שמחזיק אשלג מגנזיום, פוספט נחושת ועוד". נציגי האוצר בראשות סגן הממונה על התקציבים באוצר, אודי אדירי, טען כי "נדרשים דו"חות נפרדים".

חברי כנסת: להעלות את המסים שמשלמת כיל

ח"כ שלי יחימוביץ'צילום: אמיל סלמן

חברי הכנסת שלי יחימוביץ', מיקי רוזנטל ויוסי יונה (המחנה הציוני) דרשו לשנות את המלצות ועדת ששינסקי 2 ולהעלות את שיעור המיסוי המוטל על כימיקלים לישראל בגין רווחיה ממחצבי הטבע. דרישתם הועלתה הבוקר לועדה הגיעו

יחימוביץ אמרה כי " לצערי החוק לא יוחל באופן רטרואקטיבי על השנים הרבות בהן כיל רשמה רווחי עתק ושילמה תמלוגים מזעריים, אבל לכל הפחות היה אפשר לצפות מהם להימנע מהבכי, הנהי וצעקות הקוזאק הנגזל. הצעתי עם חבריי מיקי רוזנטל ויוסי יונה הסתייגות לחוק, להחזיר את שיעור תשואת היתר מעליו יוטל המס ל11% ולבטל את מדרגת הביניים, בהתאם להמלצות המקוריות של ועדת ששינסקי לפני שרוככו על ידי הלובי החצוף והברוטאלי של כיל".

רוזנטל אמר כי "מאז שקיבלה את הזיכיון, משלמת כיל מס שהוא בגדר בדיחה עצובה. בממוצע, ממיליארד דולר רווחים נגבו מסים, כולל תמלוגים ומס חברות, בגובה 250 מיליון בלבד. אין אמנם מיסוי רטרו אקטיבי אבל יש צדק רטרו-אקטיבי. אנו דורשים להשיב את המלצות החוק לנוסח הראשוני של ששנסקי - מיסוי שיחול מ-11% רווחי יתר ולא 14%. בנוסף, מדוע מתחשב החוק בהוצאות הפחת של כיל אבל אין התחשבות בערך הכלכלי של הנזקים הסביבתיים האדירים שהסבה כיל לציבור. אם מתחשבים בהוצאות הפחת של כיל, הכרחי להכניס לחישוב גם את הנזק שנגרם לציבור".

לינור דויטש, הלוביסטית מטעם הציבור מ"לובי 99", טענה כי "מיסוי של 14% הוא נמוך מדי ולא צריך לתת הטבות נוספות לכיל". נילי אבן חן מהתנועה לאיכות השלטון טענה כי יש לפקד על סוגיית המו"פ בהקשר של תשלום המס "כיוון שהוצאות המו"פ זוכות להטבת מס כפולה הן בהכרה והן בהוצאה והן ברישומן כנכס יש לפקח בצורה קפדנית על הגדרתן.

אבן חן הוסיפה כי "אין בסעיף המתייחס למו"פ כלל התייחסות לסוגיית הפחת שיש להחיל על פעילות המו"פ. התנועה מציעה לתקן את הסעיף, כך שיכלול מנגנון שיקבע כיצד יחושב שווי המו"פ כנכס וכיצד תיבדק ותבוקר הערכת השווי. התנועה מציעה כי פעילות המו"פ שתוכר כרכוש קבוע ויהיה ניתן לנכות הוצאות בגינה מהרווח התפעולי, תהיה חייבת לקבל את אישור המדען הראשי".

הלוביסטים של כיל

ראשי כיל הגיעו לוועדה בכוחות מתוגברים של 6 נציגים: היו"ר ניר גלעד, המשנה למנכ"ל דני חן, הרצל בר ניב סמנכ"ל, היועצת המשפטית לייזה חיימוביץ, יועץ משפטי אבי דויטשמן, רני לובנשטיין האחראי על הרגולציה ואמיר אברמוביץ מנהל קשרי ציבור. לצדם, הגיעה הלוביסטית יעל שילוני ממשרד הלובינג גלעד, המייצג את כימיקלים לישראל.

ועד עובדי המגנזיום שלח את נציגיו לועדה. הוועד שכר את משרד הלובינג אימפקט ומטעמו הגיע מנכ"ל המשותף של משרד הלובינג- בועז רדי. נציגי ערבה מיינס, הפועלים לשנות את החוק, הגיעו עם 3 נציגים ונציגת משרד הלובינג פוליסי, עידית סידיס.

נציגי כיל מחו במהלך הדיון על כך שחלק מטענותיהם לא מתקבלות וקבלו שהוועדה ממשיכה בדיון תוך אי קבלת הערותיהם. יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני, העיר כי ניתנת להם זכות דיבור. "אני לא מבין הרבה בחוק". אחר כך, הוא תיקן את עצמו ואמר: "אני מבין הכל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"