"עודפי גביית מסים מפתיעים בעוצמתם": כחלון מתכנן להפחית את המע"מ ואת מס החברות

המע"מ צפוי לרדת ב-1% - ל-17%, ומס החברות מ-26.5% ל-25.0% ■ כחלון, שלא יידע בתוכניותיו את ראש הממשלה נתניהו, מתנגד להורדת יעד הגירעון בתקציב 2015 ו-2016

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה כחלון
משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד
מוטי בסוק
מוטי בסוק

שר האוצר, משה כחלון, שוקל הורדת המע"מ מ-18% ל-17%, הורדת מס החברות מ-26.5% ל-25% ושורה של צעדים אחרים, לנוכח עודפי גביית המסים בחודשים ינואר-יולי ועודפים גדולים מאוד באוגוסט (טרם פורסמו), ובמטרה להחזיר את המשק למסלול של צמיחה. ייתכנו גם צעדים נוספים. כחלון שלל המלצות של בכירים במשרדו להוריד את יעד הגירעון בתקציב 2015 ו-2016, לנוכח העודפים הגדולים בגביית המסים.

עד כה לא יידע שר האוצר את רה"מ, בנימין נתניהו, בתוכניותיו. הפגישה בין השנים תיערך בהקדם, ייתכן עוד השבוע, לאחר שכחלון ישלים את גיבוש התוכנית. שר האוצר יגיד לרה"מ כי התוכנית שלו נועדה לעודד את הצמיחה במשק ולשמור על רמת תעסוקה גבוהה.

נתוני גביית המסים הגבוהים במשק מתחילת השנה, כאשר נתוני אוגוסט "מפתיעים לטובה בעוצמתם" - כפי שהגדירו זאת באוצר - עומדים בסתירה לנתונים שהלמ"ס מפרסמת בחודשים האחרונים על האטה במשק, ובסתירה לתחזיות הכלכלן הראשי באוצר, יואל נוה, וראש אגף תקציבים, אמיר לוי, לשר האוצר, על מצב המשק ובעיקר על ההתפתחויות הצפויות בשנה הקרובה.

על בסיס עודפי גביית המסים בחודשים ינואר-אוגוסט, הערכה השמרנית החדשה באוצר היא כי ב-2015 כולה יהיו למדינה, ביחס לתחזיות המוקדמות, עודפים של לפחות 10 מיליארד שקל בגביית מסים. שר האוצר כחלון מסרב להעביר את העודפים להורדת יחס החוב תוצר של ישראל, כפי שנעשה בתקופה בה היה סטנלי פישר נגיד בנק ישראל, וחושש כי משרדי ממשלה, ובראש ובראשונה הביטחון והחינוך, יחמדו את עודפי המסים. הוא גם דחה דרישות של כלכלנים במשרדו כי העודפים ישמשו בסיס להורדת הגירעון בתקציב המדינה, שנקבע ל-3.0% השנה ובשנה הבאה, הרבה מעבר ליעדים המקוריים, 2.5% ו-2.0% בהתאמה.

הורדת המע"מ משיא של 18.0% ל-17.0% והורדת מס החברות מ-26.5% ל-25.0% אמורה לעודד את הפעילות במשק. הורדת מע"מ ב-1% תגרע מהכנסות המדינה 4.4 מיליארד שקל. היא תוביל להורדה בסל ההוצאות של משקי הבית ותוזיל את יוקר המחייה בישראל.

המע"מ ירד מ-16.5% ל-16.0% בינואר 2010, עלה ל-17.0% בספטמבר 2012 ועלה שוב ב-1.0% לאחר 9 חודשים בלבד, ל-18.0% ביוני 2013. אז גם הבטיח שר האוצר דאז יובל שטייניץ כי כשייטב לקופת המדינה המע"מ יורד שוב.

מס החברות, שהוא המס המקביל למס הכנסה על חברות, הורד ל-25.0% ב-2010 וירד אף ל-24.0% ב-2011. הוא חזר לעמוד על 25.0% ב-2012 ועלה ל-26.5% ב-2014.

המטרה של הורדת מס ההכנסה והורדת מס החברות היא לעודד את הצמיחה במשק. לפי נתוני הלמ"ס המשק צמח ברבעון השני של השנה ב-0.3% וברבעון הראשון ב-2.0% בלבד.

התעשיינים והמעסיקים האחרים במשק, כצפוי, מקדמים בברכה את הורדת המסים שמתכנן שר האוצר, משה כחלון. יו"ר נשיאות הארגונים העסקיים, שרגא ברוש אמר היום, כי הוא מברך את כחלון על תוכניתו להוריד את המע"מ באחוז ואת מס החברות ב-1.5%.

"הפחתות אלו משדרות מסר חיובי ביותר למגזר העסקי בכלל ולמשקיעים המקומיים והזרים בפרט", אמר ברוש. "הפחתת המיסוי הינה צעד בכיוון הנכון במטרה לשפר את הסביבה העסקית. יש להקפיד שהדבר לא יגרור במקביל העלאת מיסים עקיפים, אשר תבטל את ההשפעה החיובית של הפחתות אלו, שכן מיסים עקיפים משלמים כל העסקים, גם אלו שאינם רווחיים".

תעשיינים נוספים ציינו, כי הפחתת המס תאפשר רווחיות גבוהה יותר לחברות שניתן יהיה להפנות לצמיחה מהירה יותר. לגבי הורדת המע"מ אמרו, כי "עדיפה הורדה אחידה ממע''מ דיפרנציאלי, כיוון שכך ניתן לשמור על אחידות המערכת".

בלשכת שר הכלכלה אמרו בתגובה, כי התכנית להורדת המע"מ באחוז לא באה על חשבון הבנות של שר הכלכלה, אריה דרעי עם כחלון על הורדת מע"מ לשכבות החלשות על תחבורה ציבורית וחשמל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר

CLIMATE-UN/COAL

בשוק דובי, ההזדמנויות הכי גדולות מתחבאות דווקא במניות שכולם שונאים