"לחצים אדירים" על דרעי לחתום על הסעיף העוקף את רשות ההגבלים לאישור מתווה הגז

תגלית הגז המצרי לא הקהתה את הלחצים ■ אחרי הגז ממתינים גם במשרד הביטחון לעקיפת הממונה באמצעות אותו סעיף לאישור שיתופי פעולה בין התעשיות הבטחוניות

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

תגלית הגז המצרי לא הקהתה את הלחצים על שר הכלכלה, אריה דרעי, לחתום על סעיף 52 המאפשר לעקוף את רשות ההגבלים ולאשר את מתווה הגז עם החברות נובל אנרג'י ודלק. "על השר מופעלים לחצים אדירים, אבל הוא יודע לעמוד בהם", אמרו היום גורמים במשרד הכלכלה.

לדבריהם, הלחצים מופעלים מצד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שלא מצליח להבטיח רוב בכנסת לאישור המיתווה, לאחר ששר האוצר, משה כחלון הבהיר שלא יצביע, בשל ניגוד עניינים.

דרעי ונתניהו במליאת הכנסת

הם ציינו כי "דרעי אינו מוכן לאשר את התקדים הנוראי הזה של עקיפת הממונה על ההגבלים". לדבריהם, לא מדובר רק בנושא הגז. "למשרד הביטחון תיק שלם של בקשות לשימוש בסעיף 52, לדוגמה, למתן אישור לרפאל ולתעשיה האוירית להתמודד יחד במיכרזים. כי למשרד הביטחון לא משנה, אם זה יעלה 50 או 100 מליון שקל, יש לו ממילא הרבה כסף".

דרעי הודיע בעבר על סרובו לחתום על סעיף 52 ולקחת אחריות על אישור מיתווה הגז. בימים האחרונים אף הבהיר, כי יש להשאיר לממונה החדש על ההגבלים את אישור המיתווה והבאתו לבית הדין להגבלים כצו מוסכם בין הממשלה לחברות הגז.

היום סיים את תפקידו הממונה על ההגבלים, דייויד גילה, שפרש על רקע החלטת הממשלה להפעיל את סעיף 52 ולעקוף אותו. את מקומו תופס כממלא מקום זמני היועץ המשפטי של הרשות, אורי שורץ. הוועדה לבחירת הממונה החדש טרם הורכבה. לתפקיד ניגשו 23 מועמדים, רובם עורכי דין מתחום ההגבלים.

בתעשיה הישראלית ממתינים להזרמת הגז ממאגר תמר למפעלים. בהתאחדות התעשיינים אמרו באחרונה, כי ההתאחדות לא יכולה לחתום על הסכם כולל מול מפיקות הגז, כיוון שהן ממתינות לאישור מיתווה הגז, שיפזר את הערפל סביב פעילותן. מפעלים בודדים כן יכולים לחתום על הסכם לרכישת גז ממאגר תמר, אולם עיכובים בהנחת התשתית מעכבים את הגעת הגז למפעלים.

בחוק ההסדרים כלול פרק של הקלות רגולטוריות שנועדו להאיץ את חיבור המפעלים לגז. עם זאת, התלות בצינור אחד בלבד, תקשה על ניצול מלוא הפוטנציאל של הגז, כיוון שהצינור לא יוכל להעביר את כל הגז שיידרש. החברות המפיקות לא ממהרות להניח צינור נוסף, שישמש גם רשת ביטחון למקרה של תקלה בצינור הקיים.

דרעי אמר היום (ג') בכנס כלכליסט, כי הסיבה שמתווה הגז לא יובא להצבעה בכנסת אינה בגללו. לדבריו, לו הייתה נערכת הצבעה בכנסת, סיעת ש"ס הייתה תומכת בהסכם מתוך משמעת קואליציונית. "אמרתי זאת לראש הממשלה בפגישה בלשכתו", אמר דרעי.

"הסיבה שמתווה הגז לא יגיע להצבעה בכנסת איננה בגללי. צריך להוציא את הגז מהאדמה. יצאנו לדרך וצריך להשלים את המשימה אולם אינני מוכן להיות זה שמפעיל לראשונה את סעיף 52. מצאו את הגז בשנת 2010 ובמשך שנים לא נעשה כמעט כלום. חיכו שנים, נחכה עוד כמה חודשים אך שיהיה ברור: הגז מתמר זורם, לא גרמנו לעיכוב של יום באספקת הגז. יש צורך גדול לחבר את הגז למפעלים וחייבים לפעול להוציאו מהים״, הסביר דרעי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גיף

סיוט בחופשה: 7 תחנות במסלול הייסורים שצפוי לכם בקיץ 2022

נורמן מילנר. "אני לא אומר שקפיטליזם היא השיטה הכי טובה"

"יש בשוק הזה הזדמנות שלא ראינו עשורים"

מנכ"ל ובעלי בן אנד ג'ריס ישראל, אבי זינגר

"עשה את עסקת חייו": כך הצליח אבי זינגר לרכוש את בן אנד ג'ריס במחיר זעום

מנכ"ל מטא מארק צוקרברג. עידכן את העובדים כי יצטרכו לעמוד ביעדים אינטנסיביים יותר עם משאבים פחותים

צמצומים, ביטול מוצרים ופניית פרסה בפיד: הצרות של מטא רק מתחילות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"