"ממלא מקום הממונה על ההגבלים,
 אורי שוורץ, יודע שאין לו מנדט לדרמות"

מומחי הגבלים עסקיים אומרים כי שוורץ, היועץ המשפטי של רשות ההגבלים ומי שיחליף את דיויד גילה עד שיייבחר ממונה חדש, "לא צפוי לשנות את מדיניות הרשות"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

היועץ המשפטי של רשות ההגבלים העסקיים, אורי שוורץ, יתיישב בעוד שבוע על כיסאו של הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, ויכהן כממלא מקום זמני, עד לבחירתו של הממונה החדש על ההגבלים העסקיים. כממונה זמני מוטלת על כתפיו של שוורץ משימת שיקום כוח ההרתעה של הרשות, שנפגעה בפרשת מתווה הגז הטבעי, שבה הממשלה לא קיבלה את עמדת גילה, שהתפטר בשל כך.

אם כהונתו הזמנית של שוורץ תתארך, יכולת ההרתעה של רשות ההגבלים העסקיים עלולה להישחק עוד יותר. לכן, שוורץ עשוי לנסות להבהיר מיד עם כניסתו לתפקיד כי עמדותיה הנחרצות של הרשות - שהוא היה אחד המעצבים שלהן - נותרו בעינן.

עורכי דין מתחום ההגבלים העסקיים שפעלו מול שוורץ העריכו אתמול כי המינוי הזמני יימשך כמה חודשים, מכיוון שעדיין לא הוקמה ועדת איתור לבחירת הממונה הבא, וחגי תשרי חלים בקרוב. לדבריהם, אף ששוורץ לא הגיש מועמדות לתפקיד הממונה, לא מן הנמנע שוועדת האיתור תפנה אליו אם הליך המינוי יתארך ושוורץ יוכיח שליטה בתפקידו.

צילום: אוליבייה פיטוסי

"שוורץ ימשיך את הקיים - הוא לא יחולל שינויים במדיניות, והוא יודע שאין לו מנדט לדרמות", אמרו אתמול מומחי הגבלים. לדבריהם, הרשות ממילא תהיה עסוקה בדברים שוטפים, ועשויה להיות מוצפת בבקשות מיזוג לאחר פרישתו של גילה, שהיה ידוע כמתנגד למיזוגים אופקיים בין חברות מתחרות - מה שהביא לכך שחברות לא פנו אליו כדי לקבל את אישורו למיזוגים. אף שעמדתו של שוורץ, ככל הידוע, זהה לעמדתו של גילה בעניין המיזוגים האופקיים, ההערכות הן כי חברות בכל זאת ינסו את מזלן אצל שוורץ.

לשוורץ יצא שם של קפדן בתחום ההגבלים - כמי שמפרש את חוק ההגבלים לפי גישת בית שמאי המחמירה - כתומך נלהב בתחרות ובמניעת ניצול מעמד מונופוליסטי לרעה. על פי ההערכות, בפרשת הגז הטבעי שררה הסכמה בין כל בכירי רשות ההגבלים, כולל גילה, כי לא כדאי לרשות לממש סמכותה ולפנות לבית המשפט כדי שיפרק את מונופול הגז - תהליך שהיה נמשך שנים.

עם זאת, שוורץ והכלכלן הראשי של רשות ההגבלים, ד"ר אסף אילת, סברו שאין להיאבק במתווה הגז של הממשלה. למרות תהיות במגזר העסקי אם שוורץ יחתום על מתווה הגז, מומחים בתחום ההגבלים מעריכים כי "לרשות כלל אין סמכות משפטית לעשות כן. לרשות סמכות להביא את המתווה לאישור בית הדין להגבלים כצו מוסכם - אלא שגם מהלך זה עשוי להימשך כחצי שנה, וספק אם הממשלה מעוניינת בכך".

"לא ייקח אחריות לשינוי עמדות הרשות"

עו"ד אלדד כורש, שותף־מנהל במשרד עורכי הדין עמית פולק מטלון, אומר כי שוורץ הוא "בעל מקצוע מהשורה הראשונה בתחום, שאפשר לסמוך על מלה שלו ושיודע להתגמש ולסטות מהכללים כשנדרשת תגובה מהירה - כמו במקרה של רשת מגה, שם העניק בתוך יום אישור להציג עמדה משותפת של התעשיינים בדיון על הסדר הנושים".

לדברי כורש, שוורץ נכנס לתפקיד בשלב שבו רשות ההגבלים ספגה פגיעה תדמיתית, לאחר שהממשלה לא קיבלה את המלצת הרשות בנוגע למתווה הגז, ויהיה עליו לפעול לשיקום מעמדה של הרשות מיד עם כניסתו לתפקיד. "אין מחלוקת על כך שלא היתה תקופה שבמהלכה התפרסמו כל כך הרבה כללים, חוקים, גילויי דעת ותיקוני חקיקה, שעשו מהפכות ברגולציה", מוסיף כורש. "היה מסע איסוף סמכויות אגרסיבי של רשות ההגבלים, אבל לא ראינו כמעט יישום של הסמכויות החדשות".

לפיכך, כורש מסביר, כי "האתגר השני של שוורץ יהיה להחליט מה יותר חשוב לו ובאילו סמכויות הוא ירצה להשתמש להגשמת היעדים התחרותיים שהוא מאמין בהם. הוא יצטרך לברור את הקרבות שלו, כי אי־אפשר להילחם כל הזמן בכל החזיתות".

מומחי הגבלים במגזר הפרטי אמרו כי "שוורץ לא ייקח אחריות לשינוי עמדותיה של הרשות, אבל גם לא ירצה לשתק אותה. שוורץ יהיה ממלכתי, אחראי ושקול, כדי לא להפריע לממונה שיבוא אחריו. הוא לא יעשה בעיות למתווה הגז המתגבש. מבחינת יוקר המחיה, עמדותיו דומות לאלה של משרד האוצר - למשל, בכל הקשור לרפורמות בחקלאות".

לדבריהם, "הוא נוקשה וקפדן, אבל גם חביב וחייכן, אדם שאפשר לדבר אתו, שיודע להקשיב, גם אם אינו מסכים עם העומד מולו. שוורץ לא אחד שיעשה מאמצים לרצות את בן שיחו כשהוא חושב שהוא צודק, וימשיך בקו שלו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008