מנכ"ל שופרסל לשעבר בדרך לכלא - ובענף המזון מברכים: "העונש מגדיר נורמות התנהגות ראויות"

עם זאת אומרים בענף, כי "רוזנהויז לא עשה משהו שאחרים לא עשו, פשוט הוא היה במקום הלא נכון כשהמדינה החליטה לשנות גישה"

בענף המזון קיבלו בהלם מסוים את החלטת בית המשפט העליון אתמול לדחות את ערעורו של מנכ"ל שופרסל, לשעבר, אפי רוזנהויז, ולשלוח אותו למאסר בפועל, גם אם לחודשיים בלבד, בנוסף לחודשיים וחצי עבודות שירות ולקנס של 450 אלף שקל.

התגובות נעו בין "רוזנהויז עשה מה שכולם עשו, ומזלו הרע שנתפס" לבין "טוב שהמדינה החליטה לשנות את נורמות ההתנהגות האלימות ביחסי ספקים ורשתות".

פרשת שופרסל התרחשה בסוף 2008. להנהלת שופרסל התברר בהפתעה, כי ספקים גדולים ערכו מבצעים דומים במגה ובשופרסל. רוזנהויז וגידור צלצלו מיוזמתם לספקים לבירור נסיבות העניין, דרשו מהם לנקוט פעולות מסוימות ומשלא נענו, הוסרו ממדפי הרשת חלק ממוצרי הספקים.

צילום: אמיל סלמן

רשות ההגבלים החליטה להגיש כתב אישום נגד רוזנהויז, שופרסל וסמנכ"ל השיווק של הרשת, אלי גידור בשתי האשמות. האחת, נסיון ליצור הסדר כובל, האסור על פי חוק ההגבלים, והפרת תנאי המיזוג בין שופרסל לקלאבמרקט. לפני כשנה קיבל בית המשפט המחוזי בירושלים את טענות רשות ההגבלים וגזר על גידור ורוזנהויז מאסר בפועל, מאסר על תנאי וקנס כספי. ערעור הנאשמים בפני בית המשפט העליון הסתיים אתמול בפסיקה תקדימית, שהותירה את גזר הדין על רוזנהויז ושופרסל כפי שנקבע, והקל על גידור כשביטל את עונש המאסר בפועל שלו.

בענף המזון העריכו, כי בית המשפט העלייון יסתפק במאסר על תנאי, אולם השופט, אליקים רובינשטיין הבהיר, כי הגיעה העת להחמיר בענישה בעבירות של הצווארון הלבן ככלל ובענף המזון בפרט. רובינשטיין הבהיר, כי "הצורך האמור בענישה משמעותית ומרתיעה – כדי שיידעו מנהלי תאגידים בכירים שהפשע הכלכלי אינו משתלם, וכי עליהם לבחור בדרך הארוכה ועשיית רווח כלכלי אמיתי, על פני הדרך הקצרה ויצירת רווחים מלאכותיים על חשבון קהל הצרכנים".

ספק גדול, שהיה בין אלה שעדותם הפלילה את רוזנהויז אמר כי "אם בית המשפט חפץ בהרתעה, זו כבר הושגה במסכת הייסורים וההשפלה שעבר רוזנהויז". עם זאת, ספקים אחרים הביעו שביעות רצון מפסק הדין וציינו כי "מדובר בפסק דין דרמטי, שישנה את נורמות ההתנהלות הכוחניות בענף המזון, וטוב שהמדינה החליטה לשים להן סוף".

בכיר בחברת מזון גדולה אמר, כי "פסק הדין הוא מאוד חשוב. העובדה שהערעור לא התקבל מצטרפת לרצף דברים שקרו בשנים האחרונות, שנועדו להסדיר את מאבקי הכוח הבלתי נגמרים בין רשתות וספקים".

לדבריו, פסק הדין המהדהד הוא אחד מאבני הדרך החשובים בענף המזון, כמו חוק המזון, בדיקות רגולטוריות של רווחיות רשתות וספקים וצעדים נוספים שהממשלה נוקטת, שיחד יהפכו את ההתנהלות בענף המזון ליותר הגיונית ופחות אלימה.

"פסק הדין מבהיר, שהיחס של המדינה לדברים שבעבר היו חלק מעולם המזון, כמו איומים וסחיטה – כבר לא מתקבלים על הדעת", אמר הבכיר. "עוד לפני פסק הדין, כשאנשים ראו שמשלמים מחיר אישי על ההתנהגות, כבר החלה להשתנות מערכות היחסים. ובודאי כשרואים בכיר בכיר שנכנס לכלא, זה ישפיע יותר".

הבכיר הוסיף, כי ענף הקמעונאות התנהל בשנים האחרונות תחת מערכת של איומים וסנקיציות כוחניות במטרה להגדיל את שורת הרווח מצד ספקים ורשתות. "פסק הדין אומר בעצם, שהמדינה מחליטה להתערב ולומר שהנורמות הללו לא מקובלות. זה ישפיע, כמו שחוק המזון כבר משפיע. ההדים שלו ניכרים בהסכמי הסחר בין רשתות לספקים וגם בפרשת יוניליוור ושופרסל, שמתנהלת בקודים רגועים יחסית למה שידע הענף בעבר".

בענף אומרים עוד, כי "רוזנהויז היה שעיר לעזאזל, שלא עשה משהו שאחרים לא עשו והוא חסר מזל ש'נפלו' עליו". עוד אומרים, כי פסק הדין הוא "מסר לקמעונאים וליצרנים. גם פרשת קדבורי הבהירה שהקודים השתנו. מה שידעתי כמדינה שקורה בעבר והעלמתי עין - כבר לא עוד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?