אחרי שמחירי העוף עלו ב-25%: מועצת הלול הודיעה על ביטול קרטל הפטם

מועצת הלול הודיעה על ביטול קרטל הפטם "לאור שינויים מהותיים שחלו בענף" ■ משק בית מוציא מידי חודש כ-200 שקל על מוצרי עוף

מועצת הלול הודיעה היום (ב') על ביטול ההסדר בענף הפטם, המוכר כקרטל הפטם. זאת, בעקבות הלחץ הציבורי בנושא, השינוי בחוק ההגבלים והצעת החוק של משרד האוצר לביטול הקרטל, שהוכנסה לחוק ההסדרים. כך אמרו היום מקורות בענף.

מנכ"ל מועצת הלול, מולי לויט הוציא היום הודעה קצרה לחברי הענף שכותרתו "הודעה על קיצור תקופת ההסכם מיום 20.8.12". מדובר בהסכם בו קיבלה מועצת הלול סמכות לחלק מכסות גידול לקבלני רביה ובכך לשלוט בהיצע ובמחיר של העופות. בעקבות אותו הסכם עלו מחירי העופות בכ-25%.

ההודעה ציינה כי "הואיל וחלו שינויים מהותיים בענף הפטם (לרבות בהיבט התיקון לחוק ההגבלים העסקיים), המצדיקים לדעת המועצה את קיצור תקופת ההסכם, המועצה מודיעה, כי ההסדר יבוא לסיומו באופן, שהוא יחול על ביצי דגירה שהוכנסו להדגרה עד ל-3 באוגוסט 2015, והאפרוחים שיבקעו מהם".

על פי מקורות בענף, ההודעה הדרמטית על ביטול קרטל הפטם שהיה בתוקף מ-2012, נועדה לשמר בידי המועצה את הנכסים והסמכויות שיש לה בענף הפטם. זאת, כיוון שהצעת החוק של משרד האוצר, שהוכנסה לחוק ההסדרים, שללה מהמועצה כל סמכות לעסוק בפטם ובהודו וחייבה אותה למכור את נכסיה.

"כיום למועצת הלול יש המון כוח ועוצמה כלכלית, גם ללא קשר לקרטל הפטם", אמרו מקורות בענף. "נראה שהיא מוכנה להתפרק מהקרטל אבל לא מהנכסים והכוח במקומות האחרים. המועצה שולטת בכל הנושא הוטרינרי במשחטות. כשמישהו בענף צריך מימון, הוא לא פונה למשרד החקלאות, אלא למולי לויט, כי למועצה יש המון כסף. וכשלויט נותן את הכסף הוא למעשה שולט. כל המידע על כל הענף מגיע אליו, הוא מעורב בכל דבר בענף, כולל בדברים הקשורים לבריאות הציבור", הוסיף.

צילום: אלון רון

חוק מועצת הלול מאפשר למועצה להוביל קרטל של עופות, משלב תכנון כמות הביצים לרביה ועד למכירה לקמעונאים. המועצה שולטת בכמויות ובמחירים של הפטם תוך העלאת מחירים לצרכן. על פי הלמ"ס, מ-2012 עלה מחיר הפטם לצרכן ב-25%. מימון הצרכנים משמש לא רק לתמורה למגדלים ולמשווקים, אלא בעקיפין גם למימון משכורות ופעולות שונות במועצת הלול, שאינה נמצאת תחת פיקוח רגולטורי מוקפד. תקציב מועצת הלול הוא כ-110 מיליון שקל, ומקורו במגדלים, שמשלמים למועצה מתוך התמורה שהם מקבלים ממחיר הפטם.

על פי נתוני משרד האוצר, משק בית מוציא מידי חודש כ-200 שקל על מוצרי עוף (כ-9% מההוצאות על מזון). מחזור ענף העוף עומד על 5-4.5 מיליארד שקל בשנה במכירה לצרכן, או על 3.5-3 מיליארד שקל במונחי המכירה של המגדלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?