ועדת אנדורן: יש להקים אזור עדיפות לאומי חדש

לפי ההמלצה, בפריפריה הרחוקה יינתנו מענקים בשיעור גבוה יותר בהשוואה לאזורי פריפריה הקרובים למרכז ■ אגף התקציבים התנגד - ומעדיף לצמצם את אזורי העדיפות הלאומית

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

ועדת אנדורן לשינוי חוק עידוד השקעות הון ממליצה להעדיף את הפריפריה הרחוקה בצפון, בדרום ובמזרח, או בעלת המאפיינים המיוחדים, כך שתקבל הטבות גדולות יותר בהשוואה לפריפריה הקרובה יותר למרכז. הוועדה קבעה כי ההעדפה תתבטא בדיפרנציאציה של המענקים. כיום המענקים להשקעות ברוב אזורי הפריפריה הם 20% מההשקעה, למעט הנגב, שבו ניתנת תוספת מענק של 10%.

הוועדה בראשותה של יעל אנדורן, מנכ"לית משרד האוצר הפורשת, המליצה להסמיך את שרי האוצר והכלכלה, באישור ועדת הכספים, לקבוע למפעלים הממוקמים בפריפריה הרחוקה או באזורים בעלי צרכים מיוחדים תנאים שעמידה בהם תקנה זכאות למענק מוגדל.

ההתנגדות היחידה לסעיף זה היתה מצד אגף התקציבים באוצר, שטען כי התיעדוף צריך להתבצע על ידי צמצום אזורי העדיפות הלאומית. "הגדלת המענק למפעלים בצפון והדרום הרחוקים, ללא ביטול האפשרות לקבל את המענק ושיעורי המס המופחתים באזורים שהם קרובים יותר לחלק הדרומי של מחוז הצפון ונפת חיפה - לא תחולל את השינוי המבוקש", ציין ראש אגף התקציבים, אמיר לוי.

יעל אנדורן במסיבת עיתונאיםצילום: תומר אפלבאום

ההמלצה שעוררה את המחלוקת הגדולה ביותר בצוות היתה לחייב חברות הנהנות מהטבות מס מפליגות לעמוד בשורת יעדים כדי להמשיך ליהנות מהן. בוועדה העריכו כי מדובר ב-20-10 חברות שנהנות מרוב הטבות המס, מתוך כ-1,200 חברות הנהנות ממסלול הטבות המס. מפרסומי עבר של רשות המסים עולה כי מדובר בחברות כטבע, אינטל, אלביט וצ'ק פוינט.

להמלצה להגביל את הטבות המס של החברות הגדולות התנגדו שלושה משבעת חברי הוועדה, בהם יוג'ין קנדל, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה; יוני רגב, סגן הממונה על התקציבים; ועמית לנג, מנכ"ל משרד הכלכלה. מנהל רשות המסים, משה אשר, לא התנגד לעיקרון, אך דרש קריטריונים ברורים ללא שיקול דעת מינהלי.

הקלה על 
חברות גלובליות

המלצה נוספת של הוועדה היא קביעת תנאי להעסקה מינימלית של עובדים לצורך קבלת הטבות מס במסגרת החוק. לפי הפרשנות לחוק כיום, די בעשרה עובדים כדי לזכות מפעל בהטבה. הוועדה ממליצה לעגן נוהג זה בחוק, לצורך שיפור הוודאות העסקית.

הוועדה המליצה להקל על חברות ישראליות גלובליות (בעלות מפעלים בישראל ובחו"ל). כיום הן נהנות מהטבות מס אם עד 10% מפעילות הייצור שלהן מתבצעים בחו"ל. על פי ההמלצה, הן יוכלו ליהנות מההטבות אם עד 25% מהייצור שלהן מתבצע בחו"ל. עם זאת, הוועדה התנתה את ההטבה בכך שתובטח השמירה על היקף הפעילות הנוכחי בישראל. כלומר, ההטבה תחול על התרחבות בחו"ל שאינה קשורה בצמצום פעילות בישראל.

בנוסף, כדי למשוך חברות גלובליות כמו אינטל להקמת מפעלי ייצור בישראל, מוצע להוריד את הרף של פעילות בישראל במסלול להשקעות גדולות במיוחד, מ-1.5 מיליארד שקל למיליארד שקל. כמו כן מוצע לבחון הפחתה במחזור המכירות הכללי של החברה, רף שכיום הוא 20 מיליון שקל.

בנוסף, חברה שטרם פעלה בישראל, או שמעוניינת להעצים פעילות בישראל, תקבל הטבה נוספת ותוכל להגיע לרף של מיליארד שקל מכירות בישראל בשלוש שנים, תוך עמידה באבני דרך. רק בשנה שבה תגיע לרף תוכל החברה ליהנות מההטבות - 5% מס חברות בפריפריה ו-8% מס במרכז. תנאים נוספים במסלול ישארו בעינם, ובהם עמידה באחת הדרישות של השקעה במחקר ופיתוח והעסקת עובדים.

המלצה נוספת עוסקת בחברות קטנות ובינוניות שמחזורן עד 100 מיליון שקל בשנה, ומציעה לתת להם הקלות כדי לעודד יצוא. הרף לקבלת הטבות מס יהיה יצוא של 25% ממחזור המכירות. חברות קטנות יוכלו לקבל הטבות עם יצוא של 15% בשנה הראשונה, ובלבד שיעלו אותו ל-20% לפחות בשנה השנייה ול-25% בשלישית, בלי להקטין את מחזור המכירות הכללי שלהן. התיקון יחול גם על זכאות למענקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הבניין ברחוב ליליאן בתל אביב. הבניין נמצא לפני הריסה ובינוי מחדש במסגרת תמ"א 38/2

הדירה נמכרה ב-11.5 מיליון שקל - וזו הדירה הזולה ביותר שנמכרה בבניין

גאוטם אדאני. קבוצת אדאני כינתה את הדו"ח "מרושע בזדון", "מזויף" ו"מחקר לוקה בחסר"

"זו ההונאה העסקית הגדולה בהיסטוריה'': מניות אדאני ממשיכות לצנוח