גילה הוביל את רשות ההגבלים לגודל, מעמד והרתעה חסרי תקדים

כשהוא נישא על גל המחאה החברתית ונהנה מרוח גבית חזקה של הממשלה הקודמת, גילה מתח את גבולות החוק למקומות חדשים, קבע רגולציות תחרותיות וקיבל סמכויות בנושא ריכוזיות כלל משקית ■ גילה העדיף להתפטר מאשר לראות את הממשלה מנצלת את החוק ופוגעת ברשות

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

התפטרותו של הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, היא בשורה משמחת למדי לבעלי המונופולים הגדולים במשק, במיוחד חברות מתחום המזון.

גילה חרת על דגלו מאבק במונופולים לאחר שזיהה - עוד לפני כניסתו לתפקיד - כי לא טופלו כראוי ופגעו ללא קושי בתחרות במשק. גילה מתח את הפרשנות לסעיפי חוק ההגבלים בעניינם למחוזות חדשים של איסורים ומגבלות. מנהלים בכירים בחלק מחברות המזון הגדולות מרטו לא פעם את שיער ראשם ומילמלו "הוא השתגע", אבל התיישרו לפי הנחיותיו.

הריסון היחיד לשמחה הוא החשש מהמועמד הבא. "אחרי שהתרגלנו לעבוד מולו, מעניין מי יהיה הממונה הבא, ומה הוא יעשה כדי להראות שהוא בעל הבית החדש", אמר אתמול תעשיין. גילה יישאר בתפקידו עד סוף אוגוסט, ובתקופה זו לא צפויות יוזמות חדשות מצד הרשות, אלא המשך פעילות שוטפת. אם למחליפו כממונה על ההגבלים ייבחר מספר שתיים ברשות, הכלכלן הראשי, אסף אילת, מועמד טבעי להתמודד על התפקיד - לא צפוי שינוי דרמטי בהתנהלות הרשות. מועמד אפשרי נוסף הוא הכלכלן הראשי הקודם, שלומי פריזט.

הממונה הבא יצטרך לחתום על הסדר הגז שמציעה הממשלה, שהוביל להתפטרות גילה, או לראות את הממשלה עוקפת אותו, תוך ניצול סעיף בחוק המאפשר זאת. גילה לא היה מוכן לעקיפת הרשות מחשש שהדבר יפגע במעמדה ובהרתעה שלה.

צילום: מיכל פתאל

פיקח על צמצום הריכוזיות

גילה שם את הצרכן במוקד תשומת הלב של הרשות וניסה לרסן את עליות המחירים היזומות על ידי המונופולים, הנובעות מכך שהם פשוט יכולים להעלות מחירים ולהמשיך ליהנות מביקוש גבוה למוצריהם - בהיעדר תחרות. גילה פתח בחקירות נגד שתי ענקיות המזון, תנובה והחברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה קולה ישראל), שעדיין לא הסתיימו. בחוק המזון, שנכנס לתוקף באחרונה, הוביל קו של הגבלות חדשות על יצרנים וקמעונאים גדולים.

בוועדת הריכוזיות גילה היה שותף להמלצות בדבר הפרדה בין אחזקות ריאליות לפיננסיות משמעותיות, פירוק פירמידות עסקיות וצמצום הריכוזיות הכלל משקית - מושג חדש שהוועדה הכירה בו כאיום על הכלכלה ואף על הדמוקרטיה. רשות ההגבלים קיבלה את האחריות לפקח על צמצום הריכוזיות הכלל משקית, סמכות שהעצימה את כוחה.

גילה פעל גם במסגרת חוק ההגבלים הוותיק, הרחיב אותו והעניק לסעיפיו פרשנויות חדשות ומרחיקות לכת. הוא הבהיר כי האיסור על מונופולים לנצל את מעמדם לרעה, פירושו שאל להם לגבות מחיר המעניק להם רווחיות הגבוהה מ–20%. הוא גם התחיל לבחון את ההגבלות על הנחות שמונופולים יוכלו לתת, כדי למנוע מהם להשתמש בהנחות לפגיעה בתחרות. באחרונה גם קידם עם שר הכלכלה חקיקה שלפיה חברות גדולות יוכרזו מונופול גם אם יש להן רק כוח שוק משמעותי, ונתח השוק שלהן אינו גבוה מ–50%.

הרוח הגבית נחלשה

גילה רכב על גל המחאה החברתית כשהוא נהנה מרוח גבית חזקה מצד הממשלה הקודמת, שהתחילה לפעול בנחישות נגד הריכוזיות במשק. כמעט כל שינויי החקיקה שביקש התקבלו, והם העניקו לו ארגז כלים מגוון, לרבות עיצומים כספיים מהירים בנוסף לענישה פלילית.

רשות ההגבלים קיבלה בתקופתו אפשרות להכפיל את כוח האדם שלה והקימה מחלקה כלכלית חזקה לביצוע ניתוחי שוק. בכך התאפשר לה ללוות רגולטורים ממשרדים אחרים כדי להבטיח את חיזוק התחרות בתחומם. בנוסף, הוקמה בה יחידה לטיפול בריכוזיות כלל משקית.

בד בבד עם הגידול הכמותי במספר עובדי הרשות, התחזקה ההרתעה שלה לעוצמה חדשה וחסרת תקדים. ההכרה בחשיבות התחרות הובילה לחקיקה שלפיה על כל הרגולטורים לשקול שיקולי תחרות נוסף על שיקולים מקצועיים, ולהתייעץ עם רשות ההגבלים לפי הצורך.

המגזר העסקי נכנס למיגננה לאחר שהרשות הטילה מגבלות על תיאומים בין חברות מתחרות באיגודים מקצועיים, כמו התאחדות התעשיינים או הקבלנים. בתוך כך קבעה בדיוק על מה אסור להן לדון יחד, המליצה לרשום פרוטוקולים ולהצמיד לכל מפגש עורך דין מתמחה בהגבלים, והגבילה ייעוץ של עורכי דין ליותר מחברה אחת באותו פורום איגודי. עסקיהם של עורכי הדין מתחום ההגבלים פורחים בשנים האחרונות בעקבות הרגולציה התחרותית. חלקם אף הגדילו את כוח האדם במשרדיהם באופן משמעותי.

דחף לריסוק קרטלים

גילה דחף לריסוק קרטלים ולהגברת התחרות בתחומים מגוונים נוספים, בין השאר בכרטיסי אשראי, תוך הגברת השימוש בכרטיס לחיוב מיידי (דביט); בבנקאות, כשתמך בהקמת מאגר מידע ארצי על היסטוריית האשראי של כל לקוח; בתחליפי חלב אם, תוך הכנסת תחרות למחלקות היולדות בבתי החולים; בגני ילדים פרטיים, באיסור על תיאום תנאים ומחירים; בענף ספרי הלימוד, שבו נחשף קרטל; בענף המלט, תוך חיוב נשר למכור את מפעלה באזור התעשייה הר טוב למתחרה; במחצבות, תוך גיבוש כללים לתחרות; בהפרטת נמל אילת, כשמנע מכיל להתמודד; בנמלים, כשהכריז על נמל חיפה ונמל אשדוד קבוצת ריכוז; בענף המעליות הריכוזי, שבעניין הכנסת התחרות אליו נמשך עדיין השימוע; ובחקלאות, תוך החלת חוק ההגבלים על משווקי תוצרת חקלאית.

גילה לא חשש להתייצב מול מבקריו במגזר העסקי כדי לשמוע את הביקורת על כל מהלך חדש. בניגוד לקודמיו, הוא השתתף במפגשים רבים שיזמו עורכי דין ותעשיינים, ולא היסס לעמוד בהם על דעתו, אף שלא ערבה לאוזנם של המארחים. על רקע זה הוא זכה להערכה רבה גם בקרב מתנגדיו. זו באה לידי ביטוי, בין השאר, בכך שגם עורכי דין שעמדו נגדו ציינו אתמול בהערכה רבה כי רשות ההגבלים הגיעה בתקופתו למעמד חסר תקדים בתולדותיה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"