מצע החקלאות של המחנה הציוני: מכסי מגן וגם תמיכה ישירה בחקלאים

המצע, שניסוחו נועד למשוך למחנה הציוני קולות מהמגזר החקלאי, קורא גם לעגן את זכויות החקלאים בקרקע ולהנפיק היתרי בנייה להרחבת יישובים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

בניסיון למשוך קולות בבחירות הקרובות מהמגזר החקלאי, הודיעה באחרונה רשימת המחנה הציוני, המשותפת למפלגת העבודה ולמפלגת התנועה, כי בכוונתה לדרוש את תיק החקלאות בממשלה הבאה. לצורך זה ניסח איתן ברושי, מועמד הרשימה לכנסת ולתפקיד שר החקלאות, מצע בנושא החקלאות. המצע, שנוסח עם נציגי החקלאים ומזכירת מחוז הקיבוצים, חניק מרשק, מבטיח לחקלאים מכל טוב - הגנות, מענקים, פנסיה, נדל"ן ותעסוקה.

המצע מציע להמשיך להגן על הייצור החקלאי באמצעות מכסי מגן, אך גם להעלות את רמת התמיכה הישירה בחקלאות. שתי ההצעות סותרות, מכיוון שבמדינות המפותחות נהוג להגדיל תמיכה ישירה, ולצמצם מכסים.

מקורבים להכנת המצע אמרו כי בניגוד למה שמצטייר ממנו, אין כוונה לדרוש כפל תמיכות, אלא לנהל משא ומתן עם הממשלה לגבי כל ענף בנפרד. "נעשתה בעבר בדיקה באחד הענפים, בניסיון להגיע לרמת תמיכה דומה למקובל באיחוד האירופי", אמרו מקורות בענף החקלאות. "הכסף נועד להגיע למצב שבו חקלאים חיים בכבוד - לא נהפכים למיליוניםר אבל גם לא רעבים ללחם".

הרצוג ולבני בעת הצגת "המחנה הציוני"צילום: מוטי מילרוד

הגנה על ייצור מקומי באמצעות מכסי מגן נחשבת בעולם תמיכה מזיקה, מכיוון שהיא מעוותת את השוק - ומי שמשלמים את המחיר עליה הם הצרכנים, שרוכשים מוצרים יקרים יותר. לפיכך, הנטייה היא לעבור לתמיכה ישירה, היוצאת מקופת המדינה - ולא מהצרכנים. בממשלה היוצאת ניסה אגף התקציבים במשרד האוצר לקדם את הרפורמה לתמיכה ישירה,בעלות של כ–700 מיליון שקל בשנה, ואולם משרד החקלאות והחקלאים דרשו תמורתה 2–2.5 מיליארד שקל - והרפורמה נגנזה.

המצע קובע כי "יש לפעול לגיבוש מדיניות ביחס לחקלאות ולהתיישבות הכפרית, באמצעות חוק חדש, "חוק יסוד: החקלאות והכפר". הכוונה לקבוע בחוק כי "החקלאות וההתיישבות העובדת הם מפעלים ויעדים לאומיים חשובים, ועל כל ממשלה בישראל להבטיח את קיומם ופיתוחם". בנוסף יכלול החוק יעדים ממצע החקלאות, ובהם מעבר מתמיכה עקיפה לישירה, ואישור החלטות המינהל לגבי הזכויות של חקלאים בקרקע, בעיקר במושבים, כגון רישום חלקת מגורים על שם בעליה וחכירת שטחים לטווח ארוך.

סיוע ליישובי פריפריה

המצע קובע כי דגש מיוחד חייב להינתן לסיוע ליישובי הפריפריה, ועוד יותר מכך ליישובי הספר סמוכי הגדר. תוקפו של חוק הגליל, שמעניק תמיכה מיוחדת ליישובי הגדר, יפוג ב–2017, וייתכן כי החקלאים יבקשו הרחבת הגנה גם ליישובי עוטף עזה.

בהמשך למגמה של הממשלה הנוכחית לאשר עיסוקים משיקים לחקלאות על קרקע חקלאית, כגון בתי בד ותיירות, מציע המצע להרחיב גישה זו. לפי המצע, יש לעודד את העיסוק בחקלאות, כמו גם מציאת מקורות הכנסה ותעסוקה נוספים וחלופיים בישובים הכפריים, כתנאי לפרישׂת האוכלוסייה ברחבי המדינה.

"התעשייה הקיבוצית ופעילות התיירות, העסקים והשירותים במרחב הכפרי חיוניים לפיתוח אזורים אלה והמדינה כולה, כמקור פרנסה לתושבי המרחב הכפרי והיישובים הסמוכים אליו", מצהיר המצע. "יש לשקוד על שימורם, פיתוחם והתאמתם לשינויים המודרניים בתפקוד המרחב הכפרי".

בתחום הנדל"ן דורש המצע לעגן את זכויות החקלאים בנחלותיהם לאורך זמן באמצעות חוזי חכירה לדורות, ולפעול, לרבות בחקיקה, לביצוע רישום של כל שטחי הנחלה בחוזי חכירה לדורות. בנוסף דורש המצע לאפשר את המשך הקליטה והצמיחה ביישובים באמצעות שחרור היתרי בנייה, הקצאת מקורות למימון ומשכנתאות לבנייה ולתשתיות. "יש לקדם, לרבות בחקיקה, מסלולי בנייה ושיוך ביישובים הכפריים בתנאים הוגנים ומעשיים שיאפשרו גידול באוכלוסייה, קליטת צעירים ודור המשך", קובע המצע. להבטחת עתיד החקלאות מבטיח המצע, כי המפלגה תקדם "הבטחת פנסיה הוגנת לחקלאים ולמתיישבים לצורך הבטחת עתידם וליצירת דור המשך".

בתחום התעסוקה דורשים החקלאים "כוח אדם זמין כנדרש, המועסק בתנאים נאותים ובשכר הוגן". החקלאים מבקשים בשנים האחרונות להגדיל את מספר העובדים הזרים ולהקל בתנאי העסקתם.

איתן ברושי צילום: דניאל צ'צ'יק

המצע מבקש להמשיך ולחזק את המדיניות הנוכחית של משרד החקלאות לחיזוק המחקר והפיתוח (מו"פ), ההדרכה והיצוא, ודורש את "הגדלת תקציבי המחקר והפיתוח החקלאי... ופיתוח היצוא באמצעות עידוד ההשקעות, מתן אשראי והעלאת רמת הידע החקלאי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט