על אף פנסיית חובה: ל-550 אלף עובדים לא היה כיסוי פנסיוני ב-2012

בעקבות החוק עלה שיעור העובדים המכוסים בהסדר פנסיוני - כולל עצמאים - מ-63% ב-2002 ל-78% ב-2012 ■ 
ל-63% מעובדי משקי בית ולכ-40% מהעובדים בענפי האירוח והאוכל לא היה הסדר פנסיוני גם לאחר צו ההרחבה

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

כ-85% מהשכירים בישראל היו מכוסים ב–2012 בהסדר פנסיוני כלשהו, לעומת 63% עשור קודם לכן. לכ-550 אלף עובדים שכירים ועצמאיים לא היה ב–2012 הסדר פנסיה. כך עולה ממחקר חדש של כלכלני התוכנית לכלכלה וחברה במכון ון ליר בירושלים.

המחקר ערך השוואה לגבי מידת הכיסוי בהסדרים הפנסיוניים של שכירים ועצמאיים בישראל בין 2002 ו–2012, בעקבות החלת חוק פנסיית חובה ב–2008. המחקר יוצג בכנס השנתי של התוכנית לכלכלה וחברה בון ליר בירושלים. המחקר נערך על ידי הפרופסורים לאה אחדות ומישל סטרבצ'ינסקי ועל ידי ירדן קידר מהתוכנית לכלכלה וחברה בון ליר.

דורית סלינגרצילום: אמיל סלמן

על פי המחקר, בעקבות הנהגת חוק פנסיית חובה עלה שיעור העובדים (שכירים ועצמאים) המכוסים בהסדר פנסיה כלשהו מ–63% ב–2002 ל–78% ב–2012. שיעור השכירים המכוסים הגיע ב–2012 לכ–85%. עם זאת, גם אחרי העברת חוק פנסיית חובה, ל–550 אלף עובדים לא היה הסדר פנסיה ב–2012. מהמחקר עולה כי שיעור הסדרי הפנסיה עלה גם בקרב עצמאים, אף שלכ–206 אלף עצמאים לא היה כיסוי.

השיפור באחוז המכוסים פנסיונית בין 2002 ל–2012 כלל גם את האוכלוסיה הערבית, אך סיכוייהם של ערבים בישראל להיות מכוסים בהסדר פנסיה כלשהו נמוכים בהשוואה ליהודים הוותיקים ולעולם החדשים. הסבר אפשרי לכך הוא רמת ציות נמוכה יותר של המעסיקים לצו ההרחבה לפנסיה חובה כשמדובר בעובדים מהמגזר הערבי.

מהמחקר עולה גם כי שיעור העובדים היהודים הוותיקים והעולים ללא כיסוי ירד באופן משמעותי, ל–25% ו–31% בהתאמה. על פי המחקר, העלייה בכיסוי הפנסיוני אינה אחידה ומשפיעה באופן שונה על ענפים ואוכלוסיות שונות. כך, נמצא כי ענף עובדי משק בית - שבו שיעור הכיסוי לפנסיה שאף לאפס לפני החלת החוק - עבר מהפך חלקי עם החלת החוק. ועדיין, ל–61% מעובדי משק הבית אין הסדר פנסיוני. ענפים שונים שמאופיינים בשיעור כיסוי פנסיוני נמוך הם ענף הבניה וענף האירוח והאוכל, שמעסיקים ביחד כ-95 מכלל העובדים במשק. לכ–40% מהעובדים בענפים אלה לא היה כיסוי פנסיוני נכון ל–2012. זאת, בניגוד לענף התעשייה שבו "רק" לכ–14% מהעובדים אין כיסוי פנסיוני.

גם בקרב עצמאים חלה עלייה בשיעור המכוסים בהסדר פנסיה כלשהו, אך כ-206 אלף מהם עדיין נותרו ללא הסדר.

המחקר בדק גם את ההסתברות היחסית להיות מכוסה בהסדר פנסיוני כלשהו. נמצא כי ב–2002 ההסתברות של שכיר להיות מכוסה היתה גדולה פי 11.8 מזו של עצמאי - וב–2012 עלתה לפי 13.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס