לפיד יבקש להכניס מוצרים נוספים לפיקוח: נייר טואלט, יוגורט וחלב סויה

שר האוצר: ״המטרה שלנו היא להגיע לרמת מחירים נמוכה יותר, אשר תאפשר לאזרחים כוח קניה דומה לזה הקיים במדינות המפותחות" ■ בינואר הקרוב צפויה הורדה במחירי החשמל בכ-15-12% ■ איציק אלרוב: "פלסטר הפיקוח על מוצרים בודדים הינו לעג לרש ולא יותר מיצירת מראית עין של טיפול במונופולי המזון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר האוצר, יאיר לפיד, פנה היום (ד') ליו"ר ועדת המחירים איריס גינזבורג, לממלא מקומה אלון אטקין ולחבר ועדת המחירים אסף גבע, בבקשה לבחון את האפשרות להטיל פיקוח מחירים על מספר מוצרי מזון. בין המוצרים: שמן קנולה, לחם מחיטה מלאה, יוגורט, מעדני חלב, חלב סויה, ירקות קפואים ונייר טואלט.

במכתבים ששלח שר האוצר לשלושה הוא מציין כי משרדו הציב את המאבק ביוקר המחיה, דרך הפחתת הוצאות והגדלת ההכנסה הפנויה של השכבות החלשות ושל מעמד הביניים כיעד מדיניות מרכזי. לדבריו, "אין מנוס מנקיטה בכלים הנוקשים ביותר, ובכלל זה פיקוח מחירים, כדי להחזיר את המחירים לרמה שהציבור יכול להרשות לעצמו". לדברי לפיד, ״המטרה שלנו היא להגיע לרמת מחירים נמוכה יותר, אשר תאפשר לאזרחים כוח קניה דומה לזה הקיים במדינות המפותחות״.

שר האוצר יאיר לפידצילום: אמיל סלמן

בהודעה שפירסם היום (ד') האוצר נאמר כי שר האוצר ומשרדו ימשיכו לנקוט בצעדים כמו הסרת חסמים והגברת יבוא כחלק מתכנית רחבה למלחמה ביוקר במחיה בישראל. כך, כבר בינואר הקרוב צפויה הורדה במחירי החשמל בכ-15-12% ובמהלך 2015 צפויה ירידה במחירי המים בכ-10% לפחות.

לדברי האוצר, רשימת המוצרים שלפיד ביקש להכניס לפיקוח מבוססת על בחינה ראשונית שנעשתה על ידי הגורמים המקצועיים באוצר. בבחינה נבדק השינוי שחל במחירי המוצרים בשנים האחרונות, מחיר המוצרים בהשוואה בינלאומית וכן מידת הריכוזיות בכל תחום.

לפני כשנתיים קרא מבקר המדינה לממשלה לגבש סל מוצרי מזון בסיסי המבוסס גם על מרכיב בריאותי, ולפעול להורדת מחירו. עם זאת, מנגנון פיקוח המחירים שנוי במחלוקת ויש הטוענים כי הוא דווקא מנציח מחירים גבוהים, שיכלו לרדת לו היו פתוחים לתחרות. אחרים טוענים שיש לנקוט בו רק בשוק שאינו תחרותי.

איציק אלרוב, ממובילי המאבק ביוקר המחיה ומייסד תנועת "הצרכנים" אמר כי "פיקוח מחירים טוב לאינטרס של אסם, לא של הצרכנים. ההוצאה המשפחתית על סל מזון בלבד מגיעה לכרבע מההכנסה החודשית כולה. סל המזון הממוצע התייקר בשנים האחרונות בעשרות אחוזים. פלסטר הפיקוח על מוצרים בודדים הינו לעג לרש ולא יותר מיצירת מראית עין של טיפול במונופולי המזון השולטים בכיסנו.

"חבל שהוא לא באמת יפתור את בעיית יוקר המחיה. גם מבקר המדינה וגם דו"ח המלצות ועדת קדמי לבדיקת התחרות בשוק המזון קבעו שמנגנוני הפיקוח כשלו כישלון חרוץ, והם אינם ממלאים את תפקידם. לכן, כדי לפתור את הבעיות המבניות בשוק זה, יש לפצל ולפרק את מונופולי המזון הנהנים מזה שנים משליטה מוחלטת בשוק. רק כך רמת המחירים תרד משמעותית ותקל במעט את נטל יוקר המחיה מהציבור", סיכם אלרוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט