אסם תבקש 46 מ' ש' להקמת מפעל הגלידות בערד - ותסגור המפעל בקרית מלאכי

החברה צפויה לבסס את בקשתה על מענק שניתן לטרה, במסלול למפעלי עוגן, אף שהחוק דורש ש-25% מתוצרת המפעל 
תופנה ליצוא ■ בינתיים, הפגינו הבוקר עובדי המפעל בקריית מלאכי שצפוי להיסגר לפני המעבר לערד

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

אסם צפויה לבקש מענק ממשלתי של כ–46 מיליון שקל לצורך הקמת מפעל גלידות בערד, בהשקעה של 200 מיליון שקל. המפעל צפוי להעסיק 250 עובדים בתקופת השיא בקיץ, וכ–200 עובדים בחורף. באסם מעריכים כי המפעל יוכל להתחיל לייצר תוך שנתיים, אם לא יהיו עיכובים ביורוקרטיים.

אסם נענתה בשבוע שעבר לפנייתו של שר האוצר, יאיר לפיד, להקמת מפעלה החדש בערד, בכפוף לתנאים מסוימים. לפיד מינה את אמיר לוי, ראש אגף התקציבים במשרד האוצר, לרכז את עבודת המטה מול אסם לעניין ההטבות שתקבל, במטרה לזרז את הקמת המפעל. החברה צפויה לפנות בימים הקרובים גם למשרד הכלכלה ולמשרד לפיתוח הנגב והגליל, כדי לתאם גם מולם את המהלכים. בנוסף, ייפגשו נציגי אסם עם ראש העיר ערד לבחינת מיקום מתאים למפעל, שישתרע על שטח של כ-35 דונם. החברה עשויה לקבל גם הקלות בארנונה, וסיוע נוסף ממרכז השקעות במשרד הכלכלה במסלול קליטת עובדים.

בעקבות פניית לפיד ערכה הנהלת אסם דיונים מהירים, שבמהלכם העריכו כי תמורת מענק של 23% מסך ההשקעה בהקמת המפעל - כ–46 מיליון שקל - תוכל אסם להקים את המפעל בערד. סכום המענק שמבקשת אסם מבוסס על עלות ההקמה המשוערת של המפעל ועל ההנחה שהמפעל יהיה מפעל עוגן, שעשוי לעודד מפעלים נוספים לקום סביבו.

מפעל הגלידות בקרית מלאכי

עד 2011 היה בחוק עידוד השקעות הון מסלול הטבות מיוחד למפעלי עוגן, שבגינו קיבלה טרה מענק של 23% תמורת הקמת מפעלה החדש בפארק נעם בנגב. עם זאת, חוק עידוד השקעות הון מתנה הטבות ממשלתיות ביצוא של לפחות 25% מתוצרת המפעל שזוכה במענק, וחברת הגלידות של אסם לא עוסקת ביצוא. התנאי הוכנס לחוק מתוך הנחה שמפעל שיודע להתחרות בחו"ל הוא מפעל יעיל יחסית, שלא ייסגר אחרי תקופה קצרה. בימים אלה נבחן החוק לעידוד השקעות הון מחדש.

רובי גינל, בעל חברה ליעוץ אסטרטגי כלכלי ולשעבר סמנכ"ל כלכלה ורגולציה בהתאחדות התעשיינים, שהשתתף בדיונים על מענקים חריגים בעבר, העריך כי "המדינה תוכל להיתלות ביצוא של טבעול מקבוצת אסם, אף שזו לא כוונת החוק. לחלופין, הממשלה תוכל להתיר מענק בהוראות מיוחדות, כפי שעשתה במקרים של פרי גליל ופניציה בעבר. שני המפעלים לא עמדו בתנאי החוק למענקים, אולם לאור מיקומם הרגיש מבחינה גיאוגרפית, חברתית וכלכלית - הוכשר המענק עבורם".

התנאים עדיין 
לא סוכמו

המפעל המרכזי של גלידות נסטלה פועל כיום בקריית מלאכי במבנה שכור וצפוי להיסגר לפני המעבר לערד. הבוקר הפגינו העובדים בקרית מלאכי, החוששים מפני פיטורים. הנהלת אסם הבטיחה ללפיד, כי ערב המעבר לערד, תדאג החברה להמשך תעסוקתם של עובדי מפעל קריית מלאכי. פתרונות התעסוקה יכללו מתן סיוע למעבר למגורים באזור וכן מעבר למפעלים האחרים של הקבוצה. לאסם שני מפעלים בקרית גת הסמוכה, צבר ובונז'ור ומפעל נוסף בשדרות. פרישת עובדים לפנסיה בשיעור של כ-7% בשנה שמתרחשת כדבר שבשיגרה, תאפשר את קליטת עובדי המפעל בקרית מלאכי. לקבוצת אסם 9 מפעלים בישראל, מפעל תחליפי בשר בצ'כיה ומפעל סלטים בארה"ב והיא מעסיקה כ-5000 עובדים.

מפעל הגלידות בקרית מלאכי

"ההשקעה במפעל בערד נאמדת ב–200 מיליון שקל, והוא יהיה מפעל הגלידות הגדול והמתקדם מסוגו במזרח התיכון", אמר איציק צאיג, מנכ"ל אסם. דן פרופר, יו"ר אסם, אמר כי "בתחילת השבוע קיבלתי צלצול מיאיר לפיד, שדיבר איתי על זה שהם מחפשים תעסוקה לערד, ושהדבר הוא גם מעשה ציוני. לנו היתה תכנית להקמת מפעל גלידות חדש. מיד אחרי השיחה, צוות מצומצם מאוד בדק היתכנות, והתשובה היתה חיובית.

"בגלל הזמן הקצר ממועד קבלת הבקשה של שר האוצר, לא סוכמו עדיין התנאים להקמת המפעל. ישבנו עם לפיד, ואמרנו לו שנזדקק גם לשיתוף פעולה להסרת עיכובים ביורוקרטיים. החברה ערכה בדיקה כלכלית מהירה, ומצאה כי מענק בשיעור של 23% מעלות ההקמה - שניתן בעבר למפעל עוגן באיזור התעשייה נעם - יאפשר להקים את המפעל בערד ללא הטבות נוספות. אבל אם המדינה תדרוש פעילות יצוא שאין לנו, לא נוכל להקים את המפעל בערד".

"הרווחים לא מוזרקים כולם לבעלי המניות"

פרופר התייחס גם לביקורת על רווחיות גבוהה של חברות מזון בישראל, ואמר כי "כדי שמפעלים יוכלו לפעול מתוך חזון, הם צריכים להיות גדולים ורווחיים. כדי לגדול, התעשייה צריכה להיכנס למהלך גדול של הגדלת פריון העבודה. הפריון בישראל לא רק נמוך יחסית, אלא גם הולך ומתרחק מזה של מדינות אחרות. זו תוצאה ישירה של חוסר השקעה בתעשייה, כי בימים אלה פריון זה לא הפועל המזיע - אלא ציוד יותר חדיש, טכנולוגיה יותר יעילה ותפוקות יותר גבוהות לעובד. ישנה ביקורת על זה שאנחנו צוברים רווחים, אבל הם לא מוזרקים כולם לבעלי המניות. חלק גדול מאוד הולך להשקעות, התייעלות, פריון ופיתוח. מפעלים שהולכים בדרך זו יוכלו להשקיע בנגב ובגליל - ואחרים יתנוונו". לטענתו, כדי שיותר חברות יגיעו לפריפריה "דרושה בעיקר תחושת חזון ושליחות, שעיקרה תרומה לחברה, שתהיה חלק מהחזון הרשמי של החברות. אחרת, החברה היא מפעל קפיטליסטי בלבד. הכוונה ממשלתית, פיתוח תשתיות וסיוע ממוקד יכולים לעזור - אבל המפתח הוא בחזון של החברות".

בתגובה לסיכום בין אסם למשרד האוצר בדבר הקמת המפעל בערד נמסר מלשכת שר הכלכלה, נפתלי בנט, כי "משרד הכלכלה מברך על המהלך. אנו פועלים זה זמן מול ראש העיר לייצר חבילת תמריצים למפעלים, שיקימו פעילות בעיר. אנו שמחים שאסם נרתמת למהלך ונפעל כדי שאכן יקום מפעל חדש בעיר".

מנכ"ל אסם איציק צאיג: "לא יפוטרו עובדים בעקבות הקמת המפעל בערד. המפעל החדש ייצר 250 מקומות עבודה חדשים ועובדי קריית מלאכי ישובצו במפעלים הסמוכים בקרית גת ובשדרות. עובדים אשר יהיו מעוניינים לעבור לערד, יקבלו סיוע מהחברה במעבר למגורים בעיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה