חשש לעבירה על חוק ההגבלים: גילה דורש מאיגוד המזון פרוטוקולי ישיבות

הממונה על ההגבלים מבקש לבדוק אם בפגישות שנערכו בעקבות התעוררות מחאת המחירים, שבהן נכחו נציגי חברות המזון הגדולות, יש עבירה על חוק ההגבלים - המגביל פעילות של איגודים מקצועיים הכוללים חברות שאמורות להתחרות זו בזו

אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן
אורה קורן

רשות ההגבלים העסקיים, בראשות דיוויד גילה, פנתה ביום רביעי האחרון לאיגוד המזון בהתאחדות התעשיינים ודרשה לקבל לידיה תוך שבועיים חומרים מישיבות שקיים האיגוד ב–2014, כדי לבדוק אם יש בהן עבירה על חוק ההגבלים.

הרשות דרשה מהאיגוד, בין השאר, פרוטוקולים מישיבות האיגוד וכן את כל המסמכים והדו"חות שהכין האיגוד כניירות רקע לדיונים שעסקו בהתמודדות יצרני המזון הגדולים עם מחאה מצד הציבור הישראלי כנגד מחירי המזון הגבוהים, ועם הצהרות הממשלה בנושא הורדת המחירים. הרקע לבקשה הוא פגישות שערכו החברות באיגוד בעקבות התעוררותה המחודשת של המחאה לאחר הפרסומים ברשתות החברתיות על פערי המחירים במוצרי החלב בין ישראל לגרמניה.

בספטמבר 2014 נכנסו לתוקף הוראות רשות ההגבלים לישיבות משותפות בין נציגי חברות שביניהן אמורה להתקיים תחרות. ההוראות אוסרות כל חילופי מידע הקשורים למסחר ובכלל זה מחירים, תמחורים ותוכניות עסקיות קיימות ועתידיות. כמו כן, המליצה הרשות לארגונים כמו איגוד המזון לקיים פרוטוקולים מפורטים של הדיונים. עוד נקבע בהוראות, כי לעורכי דין ולוביסטים של איגודים מקצועיים אסור להפעיל לחץ על הממשלה במטרה לפגוע בתחרות או להמליץ לה על מהלכים שיפגעו בתחרות.

בנוסף, נקבע כי איגודים מקצועיים לא יוכלו לפנות לגורם שלטוני אם דבריהם לא ייצגו את כל הענף או רובו, או להציג לממשלה מידע מוטעה.

הממונה על ההגבלים, דיוויד גילהצילום: אוליבייה פיטוסי

על פי ההוראות, "האיגוד, או החוברים לפנייה, בעצמם או באמצעות אדם שלישי, לרבות בא כוח או שתדלן מטעמם, לא יורו, לא יכריזו, לא יציעו ולא ימליצו לגורמים בענף לנקוט פעילות עסקית מתואמת כלשהי, לרבות הפעלת לחץ או ניסיון לשכנע את הרשות השלטונית או לשם היערכות להחלטת הרשות בקשר לפנייה אליה ולא יקבעו או ימליצו על פרשנות הדין והוראות רגולציה - באופן שיש בו כדי לפגוע בתחרות".

באיגוד המזון מאוגדות רוב חברות המזון בישראל, שבהן גם חברות החולשות על שוק המזון - שטראוס, אסם, תנובה, טרה והחברה המרכזית לייצור משקאות (קוקה קולה ישראל).

כפי שפורסם ב–TheMarker בראשית מאי, איגוד המזון חתם על הסכם עם "ידיעות אחרונות" במסגרתו יפורסם בעיתון תוכן מערכתי שאמור לסייע לשיפור תדמיתן הציבורית של חברות המזון, בעלות של כ–4 מיליון שקל.

לאחר הפרסום, הורה הממונה על ההגבלים לבדוק את שיתוף הפעולה בין האיגוד ל"ידיעות אחרונות" ולא נמצאה עבירה על חוק ההגבלים. עם זאת, ברשות החליטו לבדוק כעת את הדיונים שקיימו החברות באיגוד, כדי לוודא שלא תואמו מהלכים נוספים אשר מהווים עבירה על החוק.

המטרה: לדחות את יישום חוק המזון

איגוד המזון עסק לאחרונה גם באפשרות דחיית מועד כניסתו לתוקף של חוק קידום התחרות בענף המזון. החוק, אשר ייכנס לתוקף בינואר 2015, אושר בכנסת במארס 2014. החוק הוא פרי עבודתה של ועדת המזון, המשותפת לוועדת הכלכלה והכספים של הכנסת.

צוות הוועדה מצא כי שוק מוצרי המזון והצריכה נשלט בידי מספר מצומצם של ספקים בעלי נתח שוק גדול, לפיכך החליטה הוועדה שיוגבלו שטחי המדף של ענקיות המזון שמחזור מכירותיהן גבוה ממיליארד שקל בשנה ל-50% בלבד משטחי המדף במרכול.

בנוסף, חוק המזון אוסר על כל מעורבות של ספק גדול במחיר לצרכן של מוצריו, ובכלל זה על מבצעים והנחות במחיר ביוזמת הספק הגדול. זאת, בעיקרו של דבר, מתוך החשש שמעורבות כזאת של הספק הגדול תסייע לקביעת מחיר המצרכים לצרכן שהוא גבוה מהמחיר התחרותי.

עם זאת, בספטמבר 2014 פרסם הממונה על ההגבלים שורת הקלות לאחר שנפגש עם נציגי המגזר העסקי בענף המזון: האיסור על ספק גדול להתערב במחיר לצרכן לא יתקיים, אם הספק ימליץ על מחיר מוזל יחסית למחיר המוצר ב–21 הימים שקדמו להתערבותו.

נוסף על כך, ספק גדול יוכל לסדר מדפים ברשת גדולה בתנאי שברשת, או בסניף הספציפי, יותר ממחצית המכירות הן של ספקים קטנים ובינוניים. בקרב יצרני המזון נרשמה שביעות רצון עקב החלטתו של גילה על ההקלות, ובעיקר על כך שמתאפשר להם להתערב במחיר בו נמכרים מוצריהם בסניפי הרשתות. "הפטור הזה אומר שאם לפי הנוסח הקודם של חוק המזון היה אסור ליצרן ולרשת שיווק לנהל דיאלוג כלשהו על המבצעים, וגם אם היצרן היה נותן הנחה לרשת, הוא לא יכול היה לדרוש ממנה שהיא תגיע לצרכן, אז עכשיו זה יבטיח שההנחה אכן תגיע לצרכן וזה טוב. עכשיו אנחנו יכולים לעשות מבצעים והם גם יגיעו לצרכן. זה חיובי גם ליצרנים וגם לצרכנים", טען אז בפני TheMarker יצרן גדול.

בארגוני המחאה תקפו בחריפות את הפטורים שפורסמו. מתנועת "ישראל יקרה לנו" נמסר כי "הפטור שהוציא הממונה ליצרנים גדולים להמשיך ולסדר מדפים ברשתות השיווק מדלל ומרוקן מתוכן סעיף חשוב בחוק המזון".

מהתאחדות התעשיינים נמסר בתגובה כי "כל דיוני איגוד המזון, כמו שאר הדיונים בהתאחדות התעשיינים, נעשים תוך הקפדה מדוקדקת על דרישות החוק ובפיקוח צמוד של עורך דין. כמו תמיד, כל דרישה של הממונה על ההגבלים, העומדת בדרישות דיני ההגבלים העסקיים, תיענה בשיתוף פעולה מלא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?