מגדלי תפוחי האדמה החלו בהשמדת כ-8,000 טונות: "לאזן את המחיר בשוק"

"ההשמדה נועדה לאזן את המחיר בשוק", אמר מקורב למגדלים ■ המגדלים מנהלים מו"מ עם מועצת הצמחים על הפיצוי שיקבלו: הם מבקשים 60-70 אגורות פיצוי, מועצת הצמחים מוכנה לפצות אותם רק ב-50 אגורות

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

מגדלי תפוחי האדמה החלו בהשמדת אלפי טונות עודפים בשבועיים האחרונים - כך מסרו מקורבים למגדלים. לדבריהם, המגדלים היושבים סביב שולחן תפוחי האדמה במועצת הצמחים החליטו להתחיל לבצע את התוכנית להשמיד כ-10% מהיבול של כל אחד, המהווים 7,000-9,000 טון, כדי לשמור על המחירים בשוק, או לדבריו, "כדי לאזן את המחיר בשוק".

יבול תפוחי האדמה היה השנה גבוה במיוחד, והמגדלים חוששים כי אם כל הסחורה תגיע לשוק, יווצר לחץ שיוריד מחירים והם ירויחו פחות, או לא ירוויחו כלל. ההשמדה מתבצעת באמצעות העברת תפוחי האדמה לרפתות. כיוון שהרפתות לא משלמות עבור הסחורה שהן מקבלות, מדובר מבחינת המגדלים בהשמדה לכל דבר, לא במכירה במחירי הפסד.

איסוף תפוחי אדמה. דשן המכיל אפר פחם יכול להגביר את התנובה, אבל באיזה מחיר? צילום: דניאל בר און

המגדלים מנהלים משא ומתן עם מועצת הצמחים על הפיצוי שיקבלו. עלות הגידול של קילו תפוחי אדמה מוערכת בשקל אחד, והם מבקשים 60-70 אגורות פיצוי. לדבריהם, מועצת הצמחים מוכנה לפצות אותם ב-50 אגורות. הפיצוי אמור להתקבל מקרן פיצויים, שממומנת באמצעות ההיטלים שמשלמים החקלאים למועצת הצמחים.

מנכ"ל מועצת הצמחים, צבי אלון, אמר כי המגדלים החליטו שהם מפנים את העודפים, אולם מדובר בלא יותר מ-3,000 טונות, כאשר חלק מהעודפים ניתן לעמותות. לדבריו, המועצה לא שילמה למגדלים פיצויים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"