50 גוונים של ירוק |

לא תצליחו לזייף: כך נראה שטר ה-50 שקל החדש

השטר הישן יהיה חוקי לשימוש עוד כ-10 שנים ■ בשנה הקרובה ייכנסו למחזור גם שטרות חדשים של 20, 100 ו-200 שקל ■ יאיר לפיד: "לאזרחי ישראל אני אומר תתחדשו בשטר בטוח, איכותי, יפה ובעל משמעות"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

בנק ישראל יכניס למחזור המטבע בישראל ביום שלישי הקרוב, ה-16 לספטמבר, שטר חדש של 50 שקל, ועליו תמונת המשורר שאול טשרניחובסקי. השטר הישן של 50 שקל, ועליו תמונת הסופר חתן פרס נובל, שי עגנון, יישאר במחזור לפחות עוד עשור.

השטר החדש הוצג היום (ד') ע"י הנגידה, קרנית פלוג וע"י בכירים בבנק ישראל במסיבת עיתונאים שנערכה בלשכת הנגידה בירושלים. קודם לכן הציגה הנגידה את השטר החדש בפני נשיא המדינה רובי ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר האוצר, יאיר לפיד. פלוג חתומה לראשונה על השטרות, כנגידת בנק ישראל.

לפי התוכנית המקורית, השטר של 50 שקל ויחד עימו שטר חדש של 200 שקל היו אמורים להיות מונפקים ולהיכנס לשימוש יום יומי רגיל כבר לקראת סוף 2013 אך נדחתה מסיבות שונות. השטרות הודפסו בהולנד. בשנים הקרובות השטר החדש יהיה בתוקף יחד עם השטר הישן. שטרות בלויים של 50 השקל הישנים יוצאו מהמחזור בהדרגה.

שאול טשרניחובסקי על שטר של 50 שקלצילום: בנק ישראל

גוון השטר החדש של 50 שקל ירוק, אורכו 136 מ"מ ורוחבו 71 מ"מ. על חזית השטר מופיעה תמונת טשרניחובסקי על רקע עץ הדרים ופירותיו. על חזית השטר, בטקסט זעיר, כתובות מילים מהשיר "הוי ארצי מולדתי" שכתב טשרניחובסקי. על גב השטר מודפסת תמונת רקע של עמוד בסגנון קורינתי וטקסט מתוך השיר, "אני מאמין", גם כן של טשרניחובסקי. השטר החדש עשיר בסימני ביטחון והוא ידידותי לאנשים שמתקשים בראייה.

במהלך השנה הקרובה אמורים להיות מונפקים שטרות של 20, 100 ו-200 שקל. על השטר של 200 שקל תופיע תמונת המשורר נתן אלתרמן (על השטר הקיים היום מופיעה תמונת נשיא המדינה לשעבר, זלמן שזר) וצבעו יהיה כחול. גודלו 150 מ"מ אורך ו-71 מ"מ רוחב. על חזית השטר יופיעו, לצד אלתרמן, עלי שלכת ומלים מהשיר, "פגישה לאין קץ". בגב השטר יהיו מלים "משיר בוקר". בגב השטר תופיע תמונת רקע של צמחייה בליל ירח. על השטר של 20 שקל תופיע דמותה של רחל המשוררת (במקום תמונת רה"מ ושר החוץ לשעבר, משה שרת, בשטר הקיים). על השטר החדש של 100 שקל תודפס דמותה של המשוררת לאה גולדברג (במקום תמונת נשיא המדינה לשעבר, יצחק בן צבי, על השטר הקיים).

מדינות מפותחות נוהגות להחליף את שטרי הכסף שלהן אחת ל-15-12 שנה, בכפוף לתנאים פוליטיים, ציבוריים וכלכליים, עקב התיישנות סימני הביטחון נגד זיופים. השטרות הקיימים בישראל נמצאים במחזור מ-1999.

ארבע הדמויות שיופיעו על השטרות החדשים נבחרו ע"י ועדה ציבורית. הוועדה ציינה כי בחרה בהם כי מדובר, "באישים הנמנים על היוצרים הבולטים בתחומי השירה והספרות, אשר סיפור חייהם, יצירתם ופועלם שזור בסיפור תקומתה הלאומית של מדינת ישראל".

קרנית פלוגצילום: Bloomberg

בתשובה לשאלה מדוע הרקע הירוק לשטר החדש של 50 שקל דומה לרקע הירוק בשטר הישן של 20 שקל, אמרו בבנק ישראל, כי אין דמיון בין שני השטרות וכי קשה מאוד להתבלבל ביניהם, שכן ההדפסה בשטר של 20 שקל היא אנכית ובשטר של 50 שקל אופקית. בנוסף, סימני הביטחון בשני השטרות שונים, ועל שניהם מופיעות בצורה בולטת ספרות השווי שלהם, 20 ו-50 שקל.

רה"מ נתניהו אמר לפלוג, כשהציגה בפניו את השטר, "כדי שהשטר הזה ישמור על ערכו, אנחנו צריכים לשמור גם על הביטחון וגם על הכלכלה, על שני הנדבכים. אני מאוד מעריך את הרצינות והמקצועיות שלך ושל אנשי בנק ישראל במטרה לשמור על יציבות כלכלת ישראל. זו אחת משתי המשימות שלנו. אחת - אנחנו נצטרך להעלות את תקציב הביטחון בגלל צוק העתים, ומנגד אנחנו חייבם לשמור על הכלכלה והדברים הללו נפגשים בגירעון שאנחנו יכולים לשלוט בו, ושהוא לא ימוטט אותנו. וזאת תהיה המדיניות שלנו וכך אנחנו ננהג, יחד".

פלוג השיבה, "שטר 50 השקלים החדש, הנושא את דיוקנו של שאול טשרניחובסקי, הנו שטר ייחודי הן בהיבט העיצובי והן בהיבט הטכנולוגי של סימני הביטחון המשולבים בו, שהם מהמתקדמים ביותר בעולם".

שר האוצר לפיד אמר לנגידה, "השטר החדש שאתם משיקים משקף את קידמת הטכנולוגיה בעולם בתחום סימני הביטחון ומניעת זיופים. פעילות תקינה של אמצעי התשלום בכלל והכסף המזומן בפרט היא תנאי הכרחי לכלכלה מודרנית משגשגת. לאזרחי ישראל אני אומר תתחדשו בשטר בטוח, איכותי, יפה ובעל משמעות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יאיר לפידות

"ל-95% מהציבור אין מספיק הון עצמי כדי לרכוש דירה בישראל"

ראם רייזנר ומשפחתו

"עברנו לאחד המקומות היפים בארץ — ולרגע לא הסתכלנו לאחור"