"הרגולציה עולה למגזר העסקי 150 מיליארד 
שקל בשנה"

מנכ"ל משרד ראש הממשלה הציג לנתניהו את נתוני התעשיינים בדיונים על צמצום הנטל הביורוקרטי ■ התוכנית להקלת הנטל הביורוקרטי צפויה להפחיתו ב–25% בתוך חמש שנים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

הנטל הרגולטורי על המגזר העסקי מגיע ל–150 מיליארד שקל בשנה - כך קובע אומדן שהוצג למנכ"ל משרד ראש הממשלה, הראל לוקר, על ידי התעשיינים בדיונים על צמצום הנטל הבירוקרטי.

הסכום כולל השקעות במנגנונים לשמירת הסביבה, או רגולציות של משרד הבריאות בתחום המזון כסימון אריזות, עיכובים ביורוקרטים בחיבור תעשיות לגז טבעי ורגולציות תקינה.

יעד התוכנית להקלת הנטל הביורוקרטי הוא צמצום הביורוקרטיה ב–25% בתוך חמש שנים. התוכנית נמצאת בשלבי סיום הכנה, ותכלול מעקב אחר החלטות של כ–180 רגולטורים ממשלתיים. על פי החלטת ממשלה, אלה יחויבו לבטל רגולציות מיותרות ולהימנע מרגולציות חדשות, שיכבידו על המשק. מדדי ההשפעה על המשק יהיו חלק מהתוכנית שיציג לוקר.

התוכנית מעוררת התנגדות בקרב חלק מהרגולטורים, שחוששים לכרסום בסמכויותיהם. זאת, אף שהיא לא אמורה להתערב בתכלית הרגולציה ובדרישות המהותיות, אלא תתייחס לנטל העודף שהרגולציה מייצרת לעסקים ותנסה להפחיתו.

טיוטת הצעת ההחלטה שמגבש לוקר מכילה הפחתת ביורוקרטיה הקשורה בטפסים, זמני המתנה, חובות דיווח והמצאת אישורים. לדברי מקורות מקורבים לדיונים, נציגי המגזר העסקי אמרו בדיונים, כי נושאים אלה מחייבים לקחת עורכי דין ורואי חשבון שיעבדו מול משרדי הממשלה, ויוצרים נטל כלכלי נוסף על בעלי העסקים.

בדיונים הוסכם, כי יש לבטל רגולציות סותרות בתחומי מזון, לדוגמה, בין משרדי הבריאות והחקלאות ומכון התקנים, ונשקל ביטול רגולציות מיותרות "רכות", כחובת נוכחות מדריכים בחדרי כושר בבתי מלון, מספר השומרים בבתי מלון, או מינוי קצין רכב בחברה שיש לה צי שכולל יותר מ–40 מכוניות.

לפני כשנה הטילה הממשלה על לוקר לגבש תוכנית לטיוב הרגולציה וצמצום הנטל הביורוקרטי של הרגולציה הקיימת.

על פי ההחלטה יש לכלול בתוכנית מיפוי רגולטורים והרגולציה שנקבעת על ידם, הנחיות פעולה לרגולטורים כולל יעדים מדידים להפחתת הנטל הבירוקרטי, תהליך להטמעת הערכה מוקדמת לגבי השפעת הרגולציה על המשק, ופיתוח מערכת מידע בין כל הרגולטורים שתשמש להעברת ידע ביניהם.

הרגולציה לא תחול על תאגידים סטטוטורים כבנק ישראל ורשות ניירות ערך.

הראל לוקרצילום: גיל כהן-מגן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים

נועם וימן

מתוחכמים ומסתוריים: האנשים שהבלעדיות הפכה אותם לעשירים מאוד