המגדלים התנגדו לרפורמת הצאן של האוצר והיא הוסרה מהקבינט החברתי-כלכלי

משרד האוצר: "משרד החקלאות נכנע למגדלים" ■ משרד החקלאות: "במשרד האוצר רוצים הישג, לא צמיחה" ■ מגדלים: "מתנגדים להסרת המכסות לחלוטין. משרד האוצר עושה ניסוי כלים בצאן לקראת הפגזה בחלב בקר"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

רפורמת הצאן עליה הכריז משרד האוצר לפני כחודשיים הוסרה מדיוני הקבינט החברתי-כלכלי שאמור להתכנס ביום שני הקרוב. מקורבים למגעים לקידומה אמרו, כי המשמעות היא, שהרפורמה כנראה לא תיכלל בחוק ההסדרים. להסרתה מסדר היום קדמו לחצים של חקלאים נגד החלק המרכזי ברפורמה, ביטול מוחלט של התכנון בחלב הצאן.

מקורבים למשרד האוצר אמרו, כי "הרפורמה הוסרה לאחר ששר החקלאות יאיר שמיר נכנע ללחצי החקלאים וחזר בו מהסכמתו לרפורמה". מקורבים למשרד החקלאות אמרו, כי "המשרד מנסה להגיע לרפורמה שתעודד כניסת צעירים ותבטיח מנגנונים לצמיחה בשוק המקומי וליצוא, אולם מה שמעניין את משרד האוצר זה רק לרשום הישג ולא עתיד הענף".

הרפורמה שמשרד האוצר ביקש לקדם כוללת את הסרת התכנון ממשק הצאן בהדרגה עד 2019 והכנסת מגדלים נוספים, בעיקר מבני המיעוטים. כיום מתנהל הענף תחת תכנון ממשלתי שקובע מי יהיו המגדלים, כמה מכסות יהיו להם ובאיזה מחיר יימכר החלב שלהם למחלבות. הממשלה תקצה 50 מליון שקל לפיצוי מגדלים ולשדרוג הענף.

מאיר צור, מזכ"ל תנועת המושבים אמר, כי "במשרד האוצר חשבו, שהמחיר יירד אם התכנון יוסר, לאחר שהתברר, כי פער המחירים בין מה שמקבל המגדל למה שמשלם הצרכן הוא פי שלושה מאשר במוצרי חלב פרה. במשרד האוצר רצו להגביל את המגדל לעד 12% מהשוק. חשבנו, שמה שייצא זה שהענף יגיע מ-140 מגדלים כיום, שמפוזרים בפריפריה, לכ-25-20 מגדלים גדולים, בעיקר במרכז הארץ ולא אהבנו את זה. אני מקווה, שנגיע לנוסחה ששומרת על התכנון בבסיס שלו, עם מכסת מינימום ונגבש נוסחה שגם אנחנו וגם משרד האוצר נוכל לחיות איתה".

צילום: דן קינן

צור הוסיף, כי משרד האוצר לא באמת מתעניין בעתיד ענף הצאן, והוא מנסה לעשות רפורמה מקדימה לרפורמה דומה לענף חלב הבקר. "משרד האוצר רוצה לבטל את התכנון בחלב בקר. מה שהוא עשה בצאן זה ניסוי כלים לקראת הפגזה של רפורמה דומה בענף חלב הבקר", אמר.

ענף הצאן כולל כ-140 מגדלים, מהם 80 מגדלי עיזים ו-60 מגדלי כבשים המשווקים 19 מיליון ליטר חלב בשנה, כ-11 מליון ליטר חלב עיזים וכ-8 מליון ליטר חלב כבשים. המגדלים כולם מהמגזר היהודי. קיימים מגדלים פיראטים המשווקים חלב צאן מחוץ לתכנון. ממשרד האוצר נמסר, כי בדיקה שנערכה העלתה כי מחירי מוצרי הצאן בישראל הם מהגבוהים בעולם, והמחירים בישראל מסבסדים יצוא במחירים נמוכים.

מדובר בענף קטן יחסית, לעומת ענף חלב הבקר בו נמכרים 1.3 מיליארד ליטרים בשנה. היקפו של ענף הצאן כ-450 מליון שקל במחירי מכירה לצרכנים, והענף נמצא בצמיחה. ההערכות בממשלה הן, כי הרפורמה תוריד מחירים ותאיץ את הצמיחה הצפויה ממילא בענף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

Doctor illustration.

סוף לחותמת גומי של רופאים: אישורי מחלה יעברו לקופות החולים

סוכני הכאוס שיתוף

זה לא התחיל בבחירות: סוכני הכאוס שסללו את הדרך להפיכה המשטרית