שדה דב יפונה שנתיים מוקדם מהמתוכנן - והצבא יקבל מיליארד שקל

משרדי הביטחון והאוצר סיכמו על הקדמת הפינוי של השדה הצבאי עד 2017 ■ במסגרת ההסכם יפנה משרד הביטחון כ-20 דונמים ראשונים ממחנה שדה דב עד דצמבר 2014 ■ צפו: כך ייראה פרויקט המגורים שייבנה בשטח שיפונה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

משרדי האוצר והביטחון ורשות מקרקעי ישראל הגיעו היום (ב') לסיכום על פינוי של שדה התעופה הצבאי שדה דב עד שנת 2017, שנתיים מוקדם יותר מהמתוכנן. בתמורה לפינוי תקבל מערכת הביטחון מיליארד שקל. התמורה לפינוי שדה דב בתל אביב תאפשר למערכת הביטחון להתמודד עם אתגרי התקציב של צה"ל ומשרד הביטחון לשנת 2014.

הפינוי של שדה דב הצבאי הוא חלק מהחלטת ממשלה על העתקת מחנות צה"ל מאזורי הביקוש לצורך הגדלת היצע הדיור בהם. במסגרת ההסכם יפנה משרד הביטחון כ-20 דונמים ראשונים ממחנה שדה דב עד דצמבר 2014. עוד סוכם כי בתוך חודשיים יפעלו משרדי האוצר, הביטחון ורשות מקרקעי ישראל לגיבוש הסכם מפורט להמשך תהליך פינוי מחנות צה"ל ממרכז הארץ ואזורי הביקוש לטובת פיתוח עירוני וכלכלי (תוכנית שוה"ם), זאת בהתאם להחלטת הממשלה 3161 העוסקת בפינוי מחנות צה"ל ממרכזי הערים.

חלק מהשטח שעליו מתוכננת התוכנית בצפון תל אביבצילום: דודו בכר

מהלך זה יאפשר את יישום התוכנית של משרד האוצר, רשות מקרקעי ישראל ועיריית ת"א לפיתוח שטח השדה האזרחי שעתיד להתפנות מהאזור עד חודש יוני 2016. התוכנית צפויה לכלול את הקמתן של למעלה מ-16,000 יחידות דיור, שטחי מסחר, תעסוקה, בתי מלון ופארק חופי. בשל הסרת מגבלות הבנייה לגובה בסביבת השדה, יהיה ניתן להוסיף זכויות בנייה בהיקף של כ-6,800 יחידות דיור בתוכניות אחרות בסביבת שדה דב.

פינוי מחנה שדה דב מתווסף לשורה של מחנות שכבר פונו באזורי ביקוש במרכז הארץ, כמו מתחם 'קרן הקריה', שפינויו הושלם בשבועות האחרונים לטובת הקמת בניין המשרדים הגבוה בישראל ותחנה לרכבת הקלה; פינוי חלק ראשון ממחנה צריפין והסכם תע"ש ברמת השרון.

 

בהודעה משותפת למשרדי האוצר והביטחון נאמר כי הסיכום שהושג היום הוא נדבך מרכזי בתוכניות הממשלה וקבינט הדיור להוזלת מחירי הדיור, תוך הגדלת היצע הדיור באזורי הביקוש. בנוסף להשלכות הישירות על שוק הדיור, איכות החיים של תושבי תל אביב תשתפר והתשתיות התעופתיות של מדינת ישראל ישודרגו.

עוד בשנת 2012 אישרה הממשלה את פינוי שדה דב כחלק מתוכנית מסודרת. מתחם שדה דב משתרע על שטח של כ-1,300 דונם, כאשר כ-800 דונם מתוכם הם שטח צבאי שבו מוצבות טייסות מודיעין של חיל האוויר. בחיל אמרו בעבר כי הם מעוניינים להמשיך בפעילות באחד מבסיסי חיל האוויר האחרים הממוקמים באזור המרכז.

גורם ביטחוני מסר בתגובה להסכם כי "הסכום אינו תוספת לתקציב, אלא יועבר בתמורה להקדמת פינוי שדה התעופה והמחנה הצבאי שדה דב". לדברי הגורם, לאחר העברת התקציב, בסך של מיליארד שקלים, "יתאפשר להשלים את תוכניות העבודה והמשימות לשנת 2014 באופן סביר, לרבות חידוש חלק מהאימונים המתוכננים, ההכשרות, הרכש וההצטיידות".

שדה דב

בעקבות תוספת התקציב, בחיל האוויר מעוניינים לשוב לפעילות באופן סדיר. בצה"ל בוחנים האם ניתן לשוב ולבצע טיסות אימונים כבר בימים הקרובים בשל תוספת התקציב.

אהוד המאירי, יו"ר קבוצת שמאות המקרקעין אהוד המאירי ושות', מעריך על פי תוכניות בנייה מסביב לשדה כי בשטח של 20 דונם שיפונה עד סוף השנה, אפשר לבנות כ-400 יחידות דיור. "400 יחידות לא יכולות בכלל להשפיע על השוק מאחר שהן לא מהוות תוספת משמעותית להיצע הדירות הקיים.

"רק לכשייעשה פיתוח כללי על כל המתחם של שדה דב, אפשר יהיה לפתח שכונות, לבנות בתי ספר ולהקים מבנים ציבוריים ואז נראה השפעה משמעותית על השוק. במידה והשטח אכן יפותח, אפילו שברור שהדבר יעשה בצורה הדרגתית, הוא צפוי לכלול כ-16 אלף יחידות דיור. ההערכה היא שהקרקע לאחר פיתוח והפיכתה לזמינה לבנייה, תהיה שווה כ-22.5 מיליארד שקל אולם מדובר על טווח זמן ארוך".

ביקורת בקרב חברות התעופה המסחריות

ההסכם שומט את האפשרות בענף התעופה האזרחית להמשך פעילותן של חברות ארקיע וישראייר. על פי התכנון המקורי, פעילות התעופה האזרחית היתה אמורה להיות מועתקת לנתב"ג. ברשות שדות התעופה (רש"ת) אף הוחל בצעדים מעשיים לביצוע הנושא מתוך כוונה להשלימו עד 2016.

תוכנית ההעתקה המתוכננת עוררה ביקורת אצל חברות התעופה המסחריות שפועלות בשדה דב, והן ביקשו להמשיך לפעול במקום כל עוד נמשכת הפעילות של חיל האוויר. חברת ארקיע יצאה בתוכנית להזזת טרמינל הנוסעים והסטת המסלול, כדי שתתאפשר המשך הפעילות של התעופה האזרחית משדה התעופה דב בת"א.

בחברות ארקיע וישראייר לא הגיבו היום בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"