היועץ הכספי לרמטכ"ל: היעדר תוכנית רב שנתית גורם נזק למדינת ישראל

תת אלוף עמינח: "תקציב הביטחון כולל חלקים שאולי לא נכון שיהיו בו אלא במקומות אחרים"

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

"אי קיומה של תוכנית רב שנתית (תר"ש) לצה"ל עושה רע לא רק לתקציב הביטחון, אלא גם למדינת ישראל, בשל אי הוודאות. גם למשרד האוצר זה רע. גם אנחנו מסכימים, תקציב הביטחון כולל חלקים שאולי לא נכון שיהיו בו אלא במקומות אחרים". כך אמר היום היועץ הכספי לרמטכ"ל, תת אלוף ראם עמינח, בהופיעו בפאנל, "עדכון תפיסת הביטחון הלאומי", במסגרת כנס קיסריה.

לצה"ל אין בשנתיים האחרונות תוכנית רב שנתית, לאחר שהקבינט המדיני-ביטחוני לא אישר שני תר"שים שהונחו על שולחנו ע"י צה"ל. עמינח הדגיש היום כי, "כשתקציב הביטחון לא ידוע אף אחד אינו יודע איפה הוא". לדבריו, לאחר אישור מסקנות ועדת ברודט, ב-2007, "הייתה ודאות טובה יותר. אני מקווה שיקבע תר"ש חדש, בין אם על ידי ועדת לוקר, או הדרג המדיני, ושנייצר ודאות, שהיא טובה לכולם".

עמינח התייחס לנטייה הקיימת היום במשרד הביטחון להוציא את תקציב הגמלאות, השיקום והמשפחות, מתקציב מערכת הביטחון ואמר כי "תקציב הביטחון כולל חלקים שאולי לא נכון שיהיו בו אלא במקומות אחרים. זה תהליך נכון שיציג לציבור את גודלו האמיתי של תקציב הביטחון, שבלי אותם רכיבים נמוך אפילו מתקציב משרד החינוך".

ראם עמינחצילום: אלון בסון / משרד הביטחון

בהתייחסו לטלטלות שעוברות מדינות שכנות לישראל, הדגיש עמינח כי "בזמן טלטלה אזורית יש תחושה אינטואיטיבית שעלות המענה נמוכה יותר. היום אנחנו צריכים לתת מענה לכמות מסוימת של אנשי חיזבאללה. כשמשווים זאת לתרחיש של לחימה מול טנקים המענה לא בהכרח יותר זול. כשאתה מסתכל על איש חיזבאללה שנמצא במקום לא ברור, בתוך כפר או ליד אוכלוסיה, המענה יכול להיות יותר יקר, באיתור, באמצעים, בדרך להגיע אליו. וקיימת גם שאלת השינוי, עלות השינוי. עצם השינוי עולה כסף, בלי קשר של מה היה קודם ומה עולה יותר. גם אם עוברים מטנקים לגדר, לשינוי יש עלות. אם נוסיף לזה שלא תמיד אני יכול להיפטר או להוריד חלק מהדברים שהיו לי קודם".

עמינח ציין כי "כשאתם מסתכלים ואומרים לעצמכם, צה"ל הכי חזק באזור, חזק אמור לנצח. גם החזק לפעמים מפסיד. קבוצת הכדורגל הטובה ביותר מפסידה לפעמים. כשאנחנו מסתכלים על עולם של צבאות ועולמות אחרים, לא תמיד החזק מנצח. אפשר להתווכח אם האיומים גדלו או קטנו, אבל אי אפשר להתווכח שהשונות גדלה דרמטית. אחת הבעיות של השונות זו ההשפעה על הטווחים היותר ארוכים. מישהו יכול לדעת מי יהיו האויבים שלנו בעוד מספר שנים? כשעל זה מוסיפים את השינויים הטכנולוגיים, אתם מבינים שהשונות היא ענקית. ברור שככל שהשונות עולה התקציב הנדרש לניצחון הרבה יותר גדול. בעידן של שינויים כפולים, טכנולוגיים ואזוריים, כשאנחנו רוצים היום להכין חלק מהמענה, כדי שלא יגיע מאוחר מדי, אנחנו מגיעים לפערים התקציביים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה