אומץ: לגבות 833 מיליון ש' מאייפקס על מכירת תנובה - "תכנון מס מפלצתי"

"הדעת לא סובלת כי מקום בו מדינת ישראל מקפידה לגבות מס מתושביה, יגיע תושב חוץ כדוגמת אייפקס וינצל את טוב לבה של מדינת ישראל וישלשל לכיסו 833 מליון שקל, אשר היה עליו לשלם למדינת ישראל, כאשר אינו מתעתד לשלם מס כלל בשום מקום בעולם", טוענים בתנועה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

תנועת אומץ דורשת לגבות מקרן אייפקס מס בסך 833 מיליון שקל על רווחיה ממכירת תנובה לברייטפוד הסינית. במכתב ששיגרה היום (ד') למשה אשר, מנהל רשות המסים, טוענת עו"ד רונית לירן כי סעיף 89 לפקודת מס הכנסה מחייב את המדינה לגבות מס מתושב חוץ על רווחיו בישראל.

לירן כותבת כי סעיף 16 מאפשר לשר האוצר שיקול דעת אם לפטור אותו ממס, לדוגמה, אם הוא משלם מסים במדינה שיש לישראל עמה אמנה למניעת כפל מס. ואולם, לטענת לירן, אם תושב החוץ הוא חברה שרשומה במקלט מס, אין היגיון באי גביית מס ממנה בישראל.

מכירת תנובה לברייטפודצילום: דודו בכר

"הדעת לא סובלת כי מקום בו מדינת ישראל מקפידה לגבות מס מתושביה, יגיע תושב חוץ כדוגמת אייפקס וינצל את טוב לבה של מדינת ישראל וישלשל לכיסו 833 מליון שקל, אשר היה עליו לשלם למדינת ישראל, כאשר אינו מתעתד לשלם מס כלל בשום מקום בעולם", כתבה לירן.

את אי־תשלום המס על מכירת תנובה מכנה לירן "תכנון מס מפלצתי". על פי המכתב, בכוונת תנועת אומץ לפנות לבג"ץ, אם לא תקבל הסבר משכנע מרשות המסים לגבי כוונתה לדרוש מאייפקס תשלום מס.

אי תשלום המס על עסקת תנובה מבוסס ככל הנראה על חוות דעת מוקדמת (פרה רולינג) שקיבלה אייפקס מרשות המסים לפני שביצעה את העסקה. קרנות זרות נוהגות לקבל חוות דעות מקדימות כאלה, כדי להבטיח שמשקיעיהן לא יחויבו במס.

מרשות המסים נמסר בתגובה כי "בשל חובת סודיות, אנו מנועים מלהתייחס לסוגיית המיסוי של חברות ונישומים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?