הפרטת תעש: ההסכמים בין המדינה, החברה והעובדים נחתמו הערב

המדינה תמחל לתעש על חובות במיליארדי שקלים, אך תהנה מהכנסות מקרקעות שתעש תפנה ■ ניסנקורן: "ההסכם מציל את תעש, חברה ביטחונית טובה שהממשלה מימנה את משכורות עובדיה"

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

ההסכמים להפרטת התעשייה הצבאית (תעש) נחתמו הערב, לאחר שהושלמו המגעים בין משרדי הממשלה, החברה, נציגי העובדים וההסתדרות. ההסכם יבטיח את האינטרסים החיוניים של המדינה בחברה המופרטת ויפצל מתעש חברה ממשלתית בעלת טכנולוגיה רגישה, שתוכפף למשרד הביטחון.

במסגרת ההסכם תמחל המדינה לתעש על חובות במיליארדי שקלים, אך תוכל ליהנות מהכנסות נדל"ן, לאחר שהחברה תפנה את מתקניה ברמת השרון ותעבור לנגב עד שנת 2022. בסיומו של התהליך בעוד כשנתיים, תפעל תעש כחברה ביטחונית עסקית בבעלות פרטית, ותתמקד בתחומי ליבה, בהם יש לחברה מובילות טכנולוגית.

ההסכם יאפשר פרישת כ-1,170 עובדים, בשנה הקרובה ואלף עובדים נוספים בתהליך ממושך של כ-15 שנים. בתעש עובדים כ-3,500 עובדים. כל עובד שיפרוש יקבל כ-1.3 מיליון שקל מהמדינה במימון הפנסיה שלו.

תעש סבלה בשנים האחרונות מהפסדים ניכרים והממשלה נדרשה לממן את משכורות עובדיה. מעל החברה מרחפת עננה של אזהרת עסק חי, אך בחברה טוענים כי לחברה יכולת לעבור לרווחיות בתנאים החדשים.

שר הביטחון משה יעלון, יו"ר תעש אודי אדם ומנכ"ל תעש אבי פלדר

בהליך המכירה תותר השתתפות עקיפה של חברות זרות

על פי מתווה ההפרטה, תעש תופרט כמקשה אחת, כולל החברה הבת עשות אשקלון, למעט הפעילות המסווגת הקשורה להנעה רקטית, שתישאר בידי המדינה (חברת תומר). משרד הביטחון התחייב לבצע רכש שנתי רחב היקף מתעש עד לשנת 2018 בהיקף כספי של 550 מיליון שקל בשנה.

ממשלת ישראל הכריזה על צו אינטרסים חיוניים בחברה המחייב את הבטחת קיומם של תחומי הפעילות, שמירת אופייה כחברה ישראלית שמרכז עסקיה וניהולה יהיו בישראל ומניעת חשיפה או גילוי של מידע מטעמים של ביטחון המדינה ויחסי החוץ שלה.

לוח הזמנים כולל אישור החלטת ההפרטה בוועדת כספים באפריל 2014. הערכת שווי של רשות החברות בתוך מספר חודשים, פרסום מודעה למשקיעים ויציאה למכרז ההפרטה עד סוף שנת 2014.

בהליך המכירה של החברה יוכלו להשתתף תושבי ואזרחי ישראל, או חברות ישראליות בלבד. יחד עם זאת, תותר השתתפות עקיפה של זרים ושל חברות זרות, כבעלי מניות, בשיעור של עד 90%, בחברה ישראלית שתתמודד על רכישת תעש. החלטת ההפרטה מתנה את ההשתתפות המכרז ואת רכישת החברה בקבלת אישורים והיתרים ע"י משרד הביטחון.

אבי ניסנקורן, יו"ר האגף לאיגוד מקצועי וממונה ליו"ר ההסתדרות, אמר כי "ההסכם ההסכם מציל את תעש, חברה ביטחונית טובה שהממשלה מימנה את משכורות עובדיה, ולכן חיוני לממשלה, לחברה ולעובדים". לדבריו, תעש תעבור מהפסדים למאזן חיובי. בנוסף לעלויות הפנסיה שהמדינה תממן לכל עובד (למעט 30 עובדים שפורשים על בסיס מענקים), ההסכם מסדיר את תנאי השכר של העובדים שיישארו, שיקבלו תוספות שכר של 20% בכשלוש שנים.

איציק יהודה, יו"ר ועד עובדי החברה אמר, כי "המדינה ביזבזה הרבה כספים, יכולנו לסיים את ההסכם קודם". לדבריו, "ההסכם מבטיח לעובדי התעש עם אופק תעשייתי בריא ואופק רכש הולם ממשרד הביטחון. אנשים יפרשו בכבוד, כ-60 בשנה. יש תכנית לקליטת 300 עובדים צעירים במקצועות טכנולוגים. הרוכש יקנה חברה טובה בריאה וחזקה".

הממונה על התקציבים, אמיר לוי: "ההסכמים שנחתמו היום יאפשרו לתעש לצאת לדרך חדשה ולממש את הפוטנציאל הגלום בה להפוך לחברה ביטחונית מובילה בדומה לאלביט, רפא"ל והתעשייה האווירית. מעבר תעש לנגב יפנה שטח גדול בלב אזורי הביקוש במרכז הארץ עליו תוכל לשווק המדינה עשרות אלפי יחידות דיור. ההחלטות אותן קיבלנו אינן פשוטות אך הכרחיות למען הפסקת תלות החברה בכספי משלם המיסים".

מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב אמר, כי :"חתימת ההסכמים היום מבשרת את סיום משבר תעש הנמשך כבר כעשור ואת כניסתה של תעש לעידן חדש של רווחיות וצמיחה תוך מעבר דרומה ושחרור קרקעות חשובות באזורי הביקוש. בעקבות החתימה, תחל רשות החברות בהליך המכירה שיסתיים במהלך שנה הבאה".

אבי פלדר מנכ"ל תעש אמר, כי "תעש מתנהלת בשני ראשים במקביל, השקעת מאמצים אינטנסיביים להגדלת המכירות ושווקים חדשים במקביל לתהליך הפרטת החברה. תהליך פרישת העובדים יחל בחודש אפריל וימשך כשנה וחצי. החברה נערכה להעברת הידע שנצבר בחברה משך עשרות שנים לשמירתו והטמעתו במתודולוגיה מוגדרת ותוכנית עבודה מסודרת ולהקמת מערך פרישה לייעוץ והכוונה לטיפול בעובדים הפורשים והסדרת הסכמי הפרישה מול מבטחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים