אושר חוק המזון והפטור החקלאי: "יביא להוזלה משמעותית של סלי המזון"

(עדכון) חוק המזון נועד להסדיר יחסי רשתות וספקים גדולים ולחזק ספקים קטנים ■ יחד עם צמצום הפטור החקלאי לחקלאים בלבד שאושר, צפויה יותר תחרות והורדת מחירים בענף המזון ■ ממחר הכנסת יוצאת לפגרה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

חוק המזון אושר הלילה (ד') במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. את החוק הובילו שר האוצר, יאיר לפיד ושר הכלכלה, נפתלי בנט לצד הממונה על ההגבלים, דייויד גילה ויו"ר ועדת הכלכלה, אבישי ברוורמן. הצעת חוק המזון נועדה להגביר את התחרות בתחום המזון שמתאפיין בריכוזיות ובמחירים גבוהים ביחס לעולם.

הצעת החוק כוללת הגברת שקיפות מחירים ברשתות המזון בסניפים גאוגרפים, הגבלת התרחבות רשתות גדולות באיזורים מיעוטי מתחרים והסדרת יחסי רשתות וספקים גדולים.

בנוסף, החליטה הכנסת להגביל בהוראת שעה את שטח המדף של הקמעונאים הגדולים מאוד שמחזור המכירות שלהם גבוה ממיליארד שקל. המטרה היא לאפשר לספקים קטנים ובינוניים לתפוס שטחי מכירה ברשתות המזון הגדולות ולהגביר תחרות.

שר האוצר, יאיר לפיד אמר כי :"החוק שאישרה מליאת הכנסת יביא להוזלה משמעותית של סלי המזון במשקי הבית בכ-340 שקל בחודש. זוהי לא רק בשורה צרכנית, אלא החלטה שמצמצמת את הריכוזיות בשוק המזון והופכת את התחרות בתחום מתחרות על גבו של הצרכן לתחרות על אטרקטיביות לצרכן".

בשעות הערב אישרה הכנסת גם את חוק הפטור החקלאי, המצמצם את הפטור מחוק ההגבלים לחקלאים בלבד ומחיל את החוק על קמעונאים שאינם חקלאים מובהקים. המהלך נועד למנוע תיאומי מחירים בין קמעונאים בתחומי ירקות, פירות, בשר ועופות.

אבישי ברוורמןצילום: אמיל סלמן

החוק אושר לאחר שבמשך 15 שנים טירפד הלובי החקלאי את החלתו על הענף. על פי הנוסח שגיבשו ועדת הכלכלה והממונה על ההגבלים, חקלאים שאינם משווקים ימשיכו להינות מהפטור. את החוק קידמו שר הכלכלה, נפתלי בנט, ושר האוצר, יאיר לפיד.

חוק המזון ותיקון חוק ההגבלים בנושא החקלאי הונחו מוקדם יותר על ידי ועדת הכלכלה, בראשות חבר הכנסת אבישי ברוורמן, על שולחן הכנסת לאישורה. קדמה להגשתם עבודת הכנה מרתונית של המחלקה המשפטית של ועדת הכלכלה ושל רשות ההגבלים העסקיים. אם יאושרו על ידי הכנסת, ייכנסו לתוקף בחודשים הקרובים ותוסר עננת אי הוודאות בעיקר לגבי יחסי ספקים ורשתות גדולים. הכנסת תצא מחר לפגרה.

חוק המזון וחוק הפטור החקלאי נועדו לקדם תחרות בענף המזון במטרה להוריד מחירים. חוק המזון קובע, בין השאר, כללי התנהגות בין ספקים גדולים לרשתות גדולות, אוסר על התערבות ספקים במחיר לצרכן הסופי, במבצעים, או באופן שוטף, מחייב שמירת מקום במדפים לספקים קטנים, מגביל צמיחת רשתות ומחייבן לפרסם מחירים בכל סניפיהן, כדי להקל על הצרכן להשוות מחירים.

חוק הפטור החקלאי קובע כי חוק ההגבלים יחול על משווקים שאינם חקלאים, ואלה לא יוכלו יותר להינות מאפשרות של תיאום מחירים או חלוקת שוק. את חוק המזון וחוק הפטור החקלאי קידם בעיקר הממונה על ההגבלים העסקיים, דייויד גילה, בתמיכת שר הכלכלה, נפתלי בנט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?