הצעת החוק לקידום התחרות בענף המזון אושרה לקריאה שנייה ושלישית

כמו כן, אושר המינוי של יעקב אשר (יהדות התורה) ליו"ר ועדת המשנה שתפקח על ביצוע החוק

מוטי בסוק
מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מוטי בסוק
מוטי בסוק

בתום דיון מרתוני של למעלה מ-12 שעות, אישרה אמש ועדת המזון (ועדה המשותפת לוועדת הכלכלה וועדת הכספים), בראשות ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה), לקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק לקידום התחרות בענף המזון. מטרת החוק היא קידום והגברת התחרותיות בענף המזון ומוצרי הצריכה, לשם הפחתת מחירי המצרכים לצרכן.

צוות הוועדה מצא כי שוק מוצרי המזון והצריכה נשלט בידי מספר מצומצם של ספקים בעלי נתח שוק גדול, לפיכך החליטה הוועדה שיוגבלו שטחי המדף של ענקיות המזון שמחזור מכירותיהן גבוה ממיליארד שקל בשנה ל-50% בלבד משטחי המדף במרכול.

עוד החליטה הוועדה כי לאחר חודשיים מכניסת החוק לתוקף תוכל הרשות להגבלים עסקיים לבחון מחדש את אחוזי ההגבלה המקסימאליים של שטחי המדף, בהם יוכלו להשתמש ענקיות המזון. ועדת הכלכלה של הכנסת החליטה להקים ועדת משנה שתבחן את ביצוע החוק לקידום התחרות בענף המזון והמצב בשטח, ואישרה פה אחד את מינויו של חבר הכנסת יעקב אשר (יהדות התורה) ליו"ר הוועדה.

ברוורמן אמר על המינוי של אשר כי "כיוון שקבענו שההגבלות על הספקים כהוראת שעה, נדרשת וועדת משנה מיוחדת, שתפקידה יהיה לעקוב אחר ביצוע החוק והשלכותיו המיידיות על מחירי המזון בארץ. אני שמח שחברי הוועדה קיבלו את המלצתי שבראשות ועדת המשנה יעמוד חבר הכנסת יעקב אשר. בהכירי את מקצועיותו והסתכלותו הרחבה על ענף המזון, אני בטוח שהוא יביא לשינוי משמעותי וידאג לכך שהיצרנים הקטנים יעלו בצורה משמעותית על המדף במרכולים. כמו כן, תעקוב הוועדה שלא יהיו כשלי שוק בעקבות יישום החוק".

אבישי ברוורמןצילום: עופר וקנין

שר האוצר, יאיר לפיד, בירך על אישור הצעת חוק המזון בכנסת, לקראת קריאה שנייה ושלישית. לדבריו, "הצעת החוק מהווה עוד חוליה במאבק חסר פשרות ביוקר המחיה. מדובר במאבק מורכב שנמצא עדיין בתחילת הדרך. אנו פועלים ליישם את הפתרונות הראויים כדי להגביר את התחרות, לצמצם את הריכוזיות, להוריד את רמת המחירים הגבוהה בישראל ולהקל על מעמד הביניים הישראלי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב