האם הרשעת שופרסל היא חדשות רעות לשטראוס?

מקורבים לרשות ההגבלים העסקיים: בהתחשב בהרשעת שופרסל בעבירת הגבלים, לכרמית יש סיכוי לזכות בתביעה האזרחית נגד שטראוס־עלית בפרשת דחיקתו לכאורה מהשוק של מותג השוקולד קדבורי ב–2002 ■ הרשות העבירה לכרמית את החומר שאספה בחקירת הפרשה

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

רשות ההגבלים העסקיים מסייעת לחברת כרמית בתביעה האזרחית שהגישה ב–2010 נגד שטראוס־עלית בגין דחיקה לכאורה מהשוק של המותג קדבורי, שאותו ניסתה להחדיר לשוק השוקולד ב–2002–2003 - כך אישרו אתמול מקורבים לרשות ההגבלים. הרשות העבירה לכרמית את החומר שאספה בחקירת הפרשה.

"ברשות ההגבלים תומכים בתביעות אזרחיות בדיני הגבלים", אמרו המקורבים. "בהתחשב בהרשעת שופרסל, ייתכן שלכרמית סיכוי לנצח בתביעה". שופרסל ומנכ"לה לשעבר, אפי רוזנהויז, הורשעו באחרונה בהסדר כובל ובהפרת תנאי המיזוג עם קלאבמרקט. רוזנהויז לכאורה דרש מספקים להפסיק את מכירת מוצריהם במבצע ברשת השיווק המתחרה מגה, ומשלא נענו הוריד חלק ממוצריהם מהמדפים.

בפורום הגבלים עסקיים ורגולציה שהתקיים ביום חמישי במכון אלי הורביץ לניהול אסטרטגי בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, הציג הממונה על ההגבלים, דיויד גילה, דוגמאות להסדרים שמהווים לגישתו עבירה על חוק ההגבלים. הדוגמאות משקפות גישה מחמירה בפרשנות לחוק, ומשתמע מהן כי אילו פרשת קדבורי היתה נבחנת כיום ברשות - ייתכן שהרשות היתה קובעת שלכאורה שטראוס־עלית עברה על החוק.

גילה לא התייחס לפרשת קדבורי, אבל הביא דוגמאות ליחסים אסורים לגישת רשות ההגבלים, בהן שימוש בהנחות שפוגעות בתחרות בין ספק שהוא מונופול ללקוחותיו. "בפרשת שופרסל, קמעונאי גדול השפיע על ספקים שיפסיקו מבצעים אצל ספק מתחרה - וזה הסדר אנכי קשה", אמר גילה.

הממונה על ההגבלים העסקיים דיויד גילהצילום: עופר וקנין

גילה גם התייחס להנחות גדולות שמעניקה יצרנית המלט נשר ללקוחותיה הגדולים - שרשות ההגבלים הבהירה כי בכוונתה לאסור אותן משום שהן פוגעות לכאורה בצורה אנכית בתחרות בענף הבטון. העניין נמצא עדיין בשימוע לנשר ברשות. דוגמה נוספת שהביא גילה היתה דרישת הבלעדיות בפרשת סטימצקי.

הסדר אסור אחר הוא הסכם בין שני גופים שמונע בעתיד כניסת מתחרה, גם אם בצורה לא מפורשת. בהקשר זה התערבה רשות ההגבלים כשהתנגדה לקוטר צינור גז: "היה חשש שהצינור לחברת החשמל צר מדי, בצורה שבעתיד לא תאפשר ללקוחות אחרים, מתחרים בחברת החשמל, לקבל גז", הסביר גילה.

בפברואר 2002 פשטו חוקרי רשות ההגבלים על משרדי עלית (שמוזגה בהמשך לתוך שטראוס), אספו מסמכים ועצרו לחקירה את מנכ"ל החברה דאז, גיורא בר דעה. עלית חלשה אז על 70% משוק השוקולד בישראל, לאחר שב–95' הוכרזה מונופול - ונאסר עליה לנצל לרעה את מעמדה מול לקוחותיה.

מנכ"ל עלית ב-2012, גיורא בר דעהצילום: עופר וקנין

על פי חוק ההגבלים, אסור לכל חברה, ובמיוחד למונופול, להתנות מכירת מוצר במניעת מכירת מוצר של מתחרה. החשד היה שעלית הפעילה הסדר אסור על פי החוק (כובל) למניעת הפצת שוקולד קדבורי בישראל. באותה תקופה כיהנו עפרה שטראוס כיו"ר שטראוס־עלית, וארז ויגודמן כמנכ"ל הקבוצה.

בסופו של דבר הוחלט לסיים את הפרשה בצו מוסכם - עלית (שטראוס) הסכימה לא לחזור על התנהלותה ושילמה קנס של 5 מיליון שקל. רשות ההגבלים הסכימה לא לתבוע אותה על מהלכיה.

כרמית הציגה בתביעתה מצגות של הנהלת עלית, שבהן הוצגה לכאורה אסטרטגיה לדחיקת קדבורי מהשוק באמצעות השתלטות על המדפים וביטול הנחות לקמעונאים. בפועל, קדבורי נפלטה מהשוק.

שטראוס טוענת להגנתה, בין השאר, כי קדבורי נכשלה מכיוון שהאסטרטגיה שלה היתה לקויה. עוד ציינו בשטראוס כי העדויות הן של שניים־שלושה ספקים ואינן מעידות על אסטרטגיה גורפת.

מקורבים לפרשה אמרו כי כרמית תציג במשפט האזנות סתר שבוצעו לבכירי עלית, שבאמצעותן תנסה להוכיח כי התנהלות עלית מול לקוחותיה לבלימת מכירת קדבורי היתה לכאורה דפוס פעולה קבוע. בנוסף, בין העדים שתביא יהיו ספקים גדולים שהיו לקוחותיה של עלית ושהעידו גם בפני רשות ההגבלים. כרמית תובעת משטראוס 36 מיליון שקל בגין נזקים שנגרמו לה לטענתה בפרשה.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?